Jahodová klevela jako od babičky: Na vynikající alternativu zavařeniny stačí jen dvě ingredience a skvěle ochutí lívance
5. 6. 2024 Vaření
Přinesli jste si domů hodně jahod a přemýšlíte, jak je zpracovat, ale do přípravy klasické zavařeniny se vám nechce? Tak zkuste klevelu. Nepotřebujete na ni žádné želírovací přípravky, je rychle hotová, a když sklenice zavaříte, vydrží vám až do zimy.
Klevela může být i jahodová
Klevela není klasická marmeláda, ale spíš taková omáčka. V minulosti šlo o hodně oblíbený recept a naše babičky do klevely zpracovávaly spoustu druhů ovoce. Nejčastěji se dělala švestková, jablečná, broskvová nebo třeba meruňková. A stejně tak dobře se dá udělat klevela i z jahod.
Mohlo by vás zajímat
Jahodová rozvářka
Nejen u nás byla klevela oblíbená, často ji dělaly i německé hospodyňky. A právě z němčiny zřejmě název klevela i pochází, respektive z německého slova Kleben, které znamená lepidlo. Někdy se jí říká i klevera nebo klabera. Uvádí se však rovněž, že zřejmě pochází ze Srbska, Černé Hory či Makedonie. Pokud byste pro klevelu chtěli použít nějaký český výraz, asi nejpříznačnější by bylo slovo zavářka nebo rozvářka.
Jen jahody a cukr
Za časů našich babiček byla nejjednodušší možností, jak naložit se sezónním ovocem. Šlo totiž vlastně jen o ovoce rozvařené s cukrem. Kdysi tak obvykle mívala jen podobu jakési jednoduché kaše, pomazánky nebo omáčky, která se podávala s lívanci či jako přeliv na knedlíky či škubánky. Někdy se servírovala i se slanými pokrmy, třeba i jako omáčka k masu.
Maminky ji někdy dávaly dětem jen jako obyčejnou sladkou pochoutku, když je honila mlsná. Klevela se mohla podávat i samostatně nebo také doplněná smetanou pro lahodnější chuť, a když se jedla ještě teplá, byla úplně nejlepší. Pokud si ji chtěl člověk uchovat na později, přelila se ještě horká omáčka do sklenic, zavíčkovala a uložila do chladu.
Velké kousky ovoce
Klevela by se tak dala označit za jakousi alternativou zavařeniny, jen s většími kousky ovoce a menším množstvím cukru, než se obvykle dává do zavařeniny. I v současnosti tak přijde recept na klevelu vhod třeba v případě, kdy se rozhodnete zpracovat větší množství ovoce, ale nebudete mít doma pektin nebo nějaký jiný želírovací přípravek.
Její předností je, že se vše jen krátce povaří. Díky větším kouskům ovoce se dá využít i k uchucení jogurtu a kaše, ale klidně si ji můžete dát i na chleba. A jak tedy klevelu připravíte?
Budete potřebovat: 1 kg jahod, 250-300 g cukru.
- Z vypraných jahod odstraňte stopky a lístky. V kastrolu pak jahody trochu rozmačkejte, podlijte několika lžícemi vody a vařte za stálého míchání, až zcela změknou.
- Při vaření přidávejte po malých dávkách cukr a po poslední dávce vařte ještě dalších 10 minut. Nakonec můžete do směsi vmíchat ještě cca 5 lžic rumu pro prodloužení trvanlivosti klevely.
- Vařící klevelu pak nalijte do čistých vysterilizovaných skleniček obalených vlhkou utěrkou až po okraj. Okraje pak otřete, skleničky uzavřete víčky, obraťte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Klevelu můžete i sterilovat v hrnci s vodou při teplotě 85 °C asi 20 minut.
Náš tip: Klasický jahodový džem pak můžete připravit podle našeho video receptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Hornickej knedlík ve vajíčku podle Adama Runduse. Připravený jako sendvič se šunkou a okurkami chutná skvěle
15 nejlepších receptů na vánoční cukroví: Prohlédněte si výběr z našeho receptáře
Cukrář Josef Maršálek radí, při jaké teplotě péct světlé i tmavé linecké a nabízí fígl, jak poznat, že už je hotovo