Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vynikající nakládaný libeček: Dokonale se uchová jeho chuť a typické aroma a kromě voňavé bylinky stačí jen dvě ingredience
Zdroj: Toprecepty

Rozrostl se vám na zahradě libeček a vy nevíte, co s ním? Tak si jej uložte na horší zimní časy, kdy zásoby aromatické bylinky určitě oceníte. Místo obvyklého sušení můžete tentokrát celé lístky naložit do jednoduchého nálevu.

Libeček - oblíbená česká bylinka

Zatímco některé bylinky si na záhoncích doslova hýčkáme, libeček je tou, která může dorůst do obřích rozměrů, pokud ji pravidelně nezastříháváme. Toho je třeba ale využít a nějak si jej zakonzervovat na zbytek roku, kdy je o čerstvé bylinky nouze. V případě libečku to rozhodně má smysl, neboť v obchodech ho jako jiné bylinky (třeba petrželku nebo pažitku) běžně nekoupíte.

Bylinku výrazné chuti a vůně, která připomíná celer v kombinace s petrželí a ještě je lehce pikantní, navíc využijete nejen do polévek místo slavného polévkového koření Maggi, jež svou chutí hodně připomíná, ale i do salátů, na maso, ryby nebo grilovanou zeleninu. Vzhledem k jeho aromatické chuti je ale třeba libečkem šetřit, abyste to nepřehnali. Libeček totiž může snadno přebít všechny ostatní chutě v pokrmu. 

Jak uchovat libeček na později?

Libeček se obvykle uchovává tak, že se usuší, tím ale ztrácí hodně ze svého typického aroma. Můžete jej také rozmixovat a naložit do oleje a udělat si z něj takovou domácí verzi Maggi nebo jej doplnit ještě slunečnicovými semínky a připravit si libečkové pesto. Pokud se vám nechce nic mixovat a chcete si libeček uskladnit co nejjednodušeji, můžete si celé lístečky naložit např. do octa

Libeček nakládaný v octě

Libeček nakládaný v nálevu je oblíbený v rumunské kuchyni. Nakládají ho tam buď do slaného nebo octového nálevu. Tato metoda je vynikající v tom, že úplně nejlépe uchová barvu i aroma libečku a můžete jej pak používat skoro jako čerstvý, jen je potřeba počítat s tím, že bude kyselejší.

Nejvíc se pak takový libeček hodí do polévek. Navíc je tento způsob konzervace libečku hodně snadný a rychlý. A jak tedy takový libeček připravíte?

Budete potřebovat: 5 svazků libečku, 1 l kvasného lihového octa a 2-3 lžičky soli. 

  1. Libeček nejprve důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Po jejich omytí odstraňte nejsilnější stonky. Nevyhazujte je, ještě je později využijete. Neotrhávejte pouze lístky, ponechejte je i s malými stonky, neboť ty jsou velmi aromatické. Pak vložte listy do čistých dobře vymytých a vysterilovaných sklenic. Lehce je upěchujte. 
  2. Když sklenici naplníte listy, přidejte lžičku soli a navrch položte 2-3 stonky, které obsah dobře zafixují. Listy pak ve sklenici zalijte studeným octem, dokud není plná po okraj. Nakonec pevně zašroubujte víčko a máte hotovo.
  3. Nakládaný libeček pak uložte na chladné místo. Po otevření sklenice uchovávejte v chladničce. V případě potřeby doplňujte sklenici octem. 

Náš tip: Čerstvý i nakládaný libeček nejlépe využijete do klasické české bramboračky, kterou připravíte podle našeho video receptu.  

Recepty k tomuto článku

Naposledy jste si prohlédli