Jak připravit sklenice na zavařování: Jeden způsob vyniká mezi všemi a využít jej může každý
1. 7. 2024 Vaření
Chystáte se zavařovat? Připomeňte si dnes s námi, jak správně připravit sklenice na zavařování. Vyberte si různé způsoby, jak sklo očistit, aby v zavařovačce vydržela zpracovaná úroda až do příštího roku.
Příprava na zavařování
Ovoce zraje, zelenina také a my přemýšlíme, jak poklady léta zužitkovat co nejlépe. Otevřít skleničku s domácí zavařeninou uprostřed zimy je vždy lákavé. Aby nám zavařené dobroty vydržely co nejdéle, je ale třeba dodržet pár pravidel.
Kromě čerstvého ovoce v bezvadném stavu je zásadní čistota při práci a čistota zavařovacích sklenic. Ty je nutné předem důkladně umýt saponátem pod tekoucí teplou vodou, ale pak je ještě vhodné sklenice a víčka sterilizovat.
Jedině tímto způsobem předejdete kontaminaci bakteriemi a zničení své práce. Způsobů sterilizace je více a my si dnes připomeneme ty nejběžnější.
Mohlo by vás zajímat
Sterilizování sklenic ve vodní lázni
Sterilizování sklenic ve vroucí vodní lázni je tradičním způsobem, při kterém se zaručeně zničí případné bakterie.
- Jak na to: Sklenice i víčka nejdříve důkladně vymyjte saponátem. Pečliví buďte zejména v místech kolem závitu a uzávěru a na závěr vše opláchněte čistou vodou. Na dno většího hrnce položte utěrku, která pomůže zabránit popraskání sklenic. Na utěrku vyskládejte čisté sklenice a případně i víčka. Vše zalijte vodou a přiveďte pomalu k varu. Vařte asi 10 minut. Poté pomocí čistých kuchyňských kleští sklenice vyndejte a nechte uschnout na čisté utěrce. Takto se spolehlivě zničí případné bakterie.
Tip navíc: Sklenice při manipulaci nikdy neberte za závit, ale vždy za tělo. Při uchopení za závit hrozí, že tam nechtíc prsty nebo náčiním přenesete bakterie a zavařenina tak může zplesnivět.
Sterilizování sklenic v troubě
Velmi častým způsobem je i sterilizování sklenic na zavařování v troubě. Podle nás jde o nejbezpečnější a nejefektivnější postup.
- Jak na to: Opět sklenice nejdříve důkladně umyjte. Poté troubu předehřejte na 150 °C. Sklenice naskládejte na plech vyložený čistou utěrkou, přidejte případně i víčka a vše vložte do trouby. Takto nechte prohřívat zhruba 15-20 minut. Poté pomocí chňapky celý plech vytáhněte a nechte na něm sklenice vychladnout.
Tip navíc: Sklenice lze také ihned po vytažení z trouby plnit zavařeninou, anebo je nechejte vychladnout a mějte připravené k plnění.
Pokud se vám letos na zahradě či v sadu nebývale urodilo, narazili jste na kvalitní pláňku, zmrazených a sušených hub už máte habaděj a dumáte, co s novým úlovkem, nebo prostě jen chcete uchovat…
Sterilizování sklenic v myčce
Tento způsob je sice velmi populární, ale doporučit jej úplně nemůžeme. V myčce jde spíše o důkladné umytí, než o sterilizování, a ani to nemusí vždy platit.
- Jak na to: Vymyté sklenice a případně i víčka dejte do myčky a zapněte horké oplachování. Nedávejte dovnitř přitom čisticí prostředek, protože by zbytky čistidel mohly zůstat na sklenicích.
Tip navíc: Aby tento krok proběhl co nejlépe, je nutné, aby byla myčka předem zcela čistá, což na 100 % nelze nikdy zaručit. Proto berte proces v myčce spíše jako pomoc při umývání a sklenice sterilizujte raději jinak.
Sterilizování víček
Všechny typy víček můžete umýt saponátem v teplé vodě. Dále je, dle druhu víčka, vyvařte v hrnci (10 minut) nebo sterilujte v troubě při 100 stupních asi 15 minut. Poté vždy vyjměte čistými kuchyňskými kleštěmi a nechte uschnout na čisté utěrce.
Ať se rozhodnete pro jakýkoliv druh sterilizace, určitě tento krok nepodceňujte. Sklenice ani víčka nestačí jen opláchnout, a to ani když jsou zcela nové. Pokud by ve sklenici zůstaly nějaké nečistoty, nebo se kontaminovala při naplnění, hrozí, že se začne zavařenina kazit a zplesniví.
Zároveň platí, že zavařovací sklenice i víčka musí být před naplněním zcela suchá.
Něco navíc: Zavařte si třešňový kompot podle následujícího video receptu a zjistěte, jak to provést v horkovzdušné troubě:
Tescoma.cz: Jak sterilizovat sklenice
Bzeneckyocet.cz: Jak vybrat a připravit sklenice a víčka na zavařování
Chytre-bydleni.cz: Sterilizace víček a lahví je pro úspěšné zavařování zásadní
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Umíte správně zavařovat kompoty? Poradíme vám, na co myslet, aby byl výsledek dokonalý
Historie zavařování: Na marmelády se dříve dávala vrstvička tekutého vosku a o vynález zavařovací sklenice se zasloužil Napoleon
Chyby při zavařování okurek: Vaše snaha může přijít vniveč kvůli banalitám