Pozor na salmonelu z melounu! Hrozí hlavně u těch nakrájených, ale i u melounů doma špatně skladovaných
8. 7. 2024 Ostatní
Zažívací problémy vám v létě nemusí způsobit jen zmrzliny, majonézové saláty nebo nedostatečně tepelně upravené maso, ale třeba i melouny. Na nich se totiž mohou vyskytovat nebezpečné bakterie, způsobující choroby jako je salmonelóza či dokonce úplavice. Jak ale předejít riziku nakažení?
Oblíbené melouny
Melouny, hlavně ty vodní, jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce (ačkoli ve skutečnosti jde o zeleninu) a k létu patří. Jsou sladké, šťavnaté, osvěží a v horkých dnech jsou i dokonalým zdrojem tekutin. U melounů se většinou obáváme jen toho, že nás bude bolet břicho, když se jich přecpeme. Způsobit ovšem mohou i závažnější zdravotní potíže.
Mohlo by vás zajímat
Melouny a salmonelóza
Možná vás to překvapí, ale melouny jsou dokonce jednou z nejčastějších příčin letní salmonelózy, kterou si obvykle spojujeme jen s konzumací nedostatečně tepelně upravených vajíček nebo kuřecího masa.
Nejvíc nebezpečné jsou hlavně melouny, které se prodávají již nakrájené, problematické ale mohou být i celé, pokud je předem neumyjete a po rozkrojení je budete špatně skladovat.
Množení bakterií
Melouny, stejně jako okurky, totiž obsahují velké množství vody, jak říká Karolína Four, inženýrka v oboru výživy a kvality potravin. Kromě toho ale nemají dostatečně nízké PH, tedy nejsou dostatečně kyselé, takže se na nich mohou snadno množit různé bakterie, např. salmonely, listerie, escherichia coli či dokonce shigella, která vyvolává dokonce úplavici. Choroby, které způsobují, se projevují hlavně průjmy, nevolností, zvracením, bolestí břicha ale i chřipkovými projevy a horečkou.
Salmonela ze slupky
A jak tedy nákaze zabránit? U melounů nastává největší problém po jejich rozkrojení. Slupka melounu totiž může být znečištěna půdou nebo závlahovou vodou, v nichž mohou být různé chemické látky a bakterie.
Tyto mikroorganismy se pak mohou dostat do dužiny prostřednictvím nože nebo špinavých rukou. Pokud je pak takový meloun skladován při trochu vyšší teplotě, začnou se tyto mikroorganismy velmi rychle množit.
Dostatečné umytí
Z toho důvodu je proto nutné meloun vždy pořádně umýt předtím, než jej začnete krájet, případně klidně i vydrhnout kartáčkem nebo otřít antibakteriálním vlhkým ubrouskem. Pokud rozkrojený meloun nesníte, můžete si jej nechat na později, ale v tom případě jej musíte skladovat v lednici při teplotě do 5 °C.
I tak by doba skladování rozkrojeného melounu neměla přesáhnout 3-4 dny. Když byste si brali meloun někam ven na výlet nebo na piknik, čímž byste ho vystavili vyšším teplotám, je nutné jej sníst do 4 hodin. Pak už jej raději vyhoďte, jak radí odborníci.
Mohlo by vás zajímat
Melouny skladujte v chladu
Pozor byste si měli dát hlavně na melouny, jež se prodávají již rozkrojené. Polovina nebo řez melounu se obvykle zakrývají jen potravinářskou fólií, pod níž se opět snadno a rychle bakterie množí. Největší riziko je samozřejmě při vyšších teplotách. Jestliže tedy nemáte jistotu, že byl meloun celou dobu uskladněn v chladicím boxu, raději jej nekupujte.
Náš tip: Podobně rizikové jako melouny jsou i okurky. Z nich si můžete připravit třeba limonádu podle našeho video receptu.
Bbc.com: Watermelon found to be source of salmonella outbreak
360training.com: The safe way to cut and store watermelon
dotyk.cz: Pozor na melouny, varují hygienici. Mohou být zdrojem salmonely a úplavice
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Pečený meloun je hit. Tahle veganská delikatesa nadchne i masožravce!
5 skvělých vychytávek, jak prakticky nakrájet meloun: Vytvoříte z něj nanuky, ozdoby i korpusy na dort
Jak poznat dobrý meloun? Plnou zralost a tak akorát sladkou chuť prozradí tvar plodu, barva slupky i pravidelnost pruhů
Přečtěte si Zobrazit více
Pozor na salmonelu! Může být i v mraženém kuřecím mase, riziko hrozí taky při grilování či neopatrnosti v kuchyni
Osvědčené způsoby, jak poznat zralý meloun: Důležitou roli hrají nejen vůně nebo stopka, ale také „vrzavý“ zvuk při stlačení
Slupky od melounu nevyhazujte. Dá se z nich takhle snadno připravit lahodný džem