Retro okénko: Bonbony Letní a Zimní směs stály 11,30 Kčs a patřívaly k těm luxusnějším, často se mlsaly v autě
16. 7. 2024 Ostatní
Tvrdých bonbonů bylo za socialismu možná i víc než dnes. V mnoha verzích se dělaly hlavně plněné bonbony, tzv. furé. Děti si ovšem mohly vesele kazit zoubky i těmi jen tvrdými. Letní a Zimní směs pak byly jedním z hitů, po nichž toužilo snad každé dítko.
Bonbony v plechovce
Při zmínce o ovocných bonbonech doby minulé si každý nejspíš vybaví slavné Bon Pari, neméně populární ale byly bonbony, které se prodávaly v plechových dózách, známé jako Letní a Zimní směs.
I když šlo o normální tvrdé bonbony, právě balení z nich dělalo něco luxusnějšího. Navíc plechovky se pak daly využít i jako úložiště na všemožné poklady a dodnes v nich mnozí mají uložené šroubky nebo knoflíky.
Mohlo by vás zajímat
Sladkost od sfingy
Tvrdé cucací bonbony se stejně jako dodnes existující Bon Pari vyráběly v továrně Sfinx v Holešově. Dnes patří pod společnost Nestlé, ale její historie sahá až do druhé poloviny 19. století, kdy Philipp Kneisl založil ve svém domě v Palackého ulice 67 v Holešově firmu Kneisl zaměřenou na výrobu cukrovinek.
Ta se postupem let rozrůstala a již na počátku 20. století zde vyráběli přes 70 druhů cukrovinek. Brzy poté byla vybudována nová továrna v částí Všetuly a bylo vytvořeno logo se sfingou, které na cukrovinkách z Holešova najdete do dnešních dnů.
Letní nebo zimní?
Právě sfinga zdobila i kdysi tak oblíbené bonbony v plechovce, jež se prodávaly ve dvou variantách – Letní a Zimní směs. Velký rozdíl vzhledově mezi pestrobarevnými bonbony nebyl.
Bonbony z Letní směsi ale měly tvar oválu, ty „zimní“ byly kulaté. I když jste v obou plechovkách našly bonbony podobných barev, lišily se hlavně chutí.
Letní byly klasicky ovocné – třeba malinové nebo jahodové a lehce nakyslé, ty zimní byly ledové (tedy jemně mentolové) a podle pamětníků navíc ještě lehce posypané cukrem, tedy jakoby zasněžené. Své ctitele si ale našly oba druhy.
Výjimečné tvrdé bonbony
Bonbony se vždycky lepily k sobě a rozdělit je byla docela námaha. Pamětníci s nadsázkou tvrdí, že když se bonbony slepily v plechovce k sobě, pomohlo jen dlátko.
A víte, že se bonbony prodávaly dokonce ve dvou variantách – jedny do našich obchodů a druhé na export? V každém případě jako něco extra byly vnímány i ty, které byly k sehnání v československých samoobsluhách.
Vyškemrat na rodičích tak velkou plechovku s bonbony nebylo snadné a pokud se to někomu povedlo, byl největší frajer. Spousta lidí ale stejně i po letech lituje, jak je dostávali v dětství jen na příděl.
Pamětníci rovněž vzpomínají, jak se kupovaly díky praktickému balení jako bonbony do auta. A to, že při cucání odíraly trochu patro? To tenkrát nikomu nevadilo. Hlavní bylo jen vyřešit dilema…letní nebo zimní?
Zdroje infromací:
Nestle.cz: Závod Sfinx
Wikipedia.org: Sfinx (Nestlé)
Náš tip: Rádi vzpomínáte na doby minulé? Tak co si k tomu připravit retro moučník štafetky podle našeho video receptu?
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Domácí ovocné želé bonbóny: Jak připravit zdravé mlsání pro děti
Retro okénko: Pamatujete na roksová lízátka? Kulatá dobrota stála 40 haléřů, vyrábí se dodnes a prodává za 4 koruny
Retro okénko: Lesněnky v sáčku stávaly dříve 1 Kčs a podle reklamy měly vyléčit rýmu a nachlazení
Přečtěte si Zobrazit více
Retro okénko: Lentilky miluje již několik generací. Byly první ony nebo jejich americké příbuzné M&M's?
Retro okénko: Mléčné karamely stály pouhé 2 Kčs a už kdysi se řadily k nejoblíbenějším bonbonům
Retro okénko: Pamatujete na bonbony Sisinky? Stály 3 Kčs, vytahovaly plomby, ale děti je stejně milovaly