Jak na povidla pečená v troubě? Stačí vybrat ze dvou osvědčených variant, poradíme snadný postup
2. 9. 2024 Vaření
Povidla pečená v troubě jsou jednou z možností, jak zpracovat úrodu velmi zralých švestek. Během dalších měsíců je pak můžeme využít v různých koláčích, omáčkách a marinádách.
Jaká jsou pravidla pro pečená povidla
- Povidla obvykle připravujeme s cukrem, na která potřebujeme velmi zralé, až přezrálé neponičené švestky. Cukr je důležitý, aby se povidla nekazila.
- Možností je také vařit povidla úplně bez cukru, ale doba vaření je pak delší. Abychom je takto dobře připravili, potřebujeme nejlépe přemrzlé švestky, které obsahují podstatně vyšší procento cukru.
- Švestky vypeckujeme. Někdo nedá dopustit na jejich rozmačkání, jiný je rozmixuje. Mixovat je můžeme ale také až po jejich upečení.
- Ocet nebo citron pomůže tomu, aby se povidla v troubě nepřipálila a částečně je konzervuje.
Mohlo by vás zajímat
Jak připravit povidla pečená v troubě
Na dávku povidel potřebujete: 3,5 kg vypeckovaných švestek, 700 g cukru krystal, šťávu z 1 citronu (nebo 100 ml octa) a rum.
Jak na to? Rozpůlené, vypeckované švestky nasypte na hlubší plech (můžete ho vyložit pečicím papírem), zasypte cukrem, zalijte citronovou šťávou nebo octem a nechte uležet 12–24 hodin.
Plech vložte do trouby, zapněte na maximum (250 °C) a pečte asi hodinu. Potom zvolte jednu ze dvou variant.
Varianta 1: Zmírněte teplotu na 150 °C a pečte asi 4 hodiny. Nemíchejte. Nechte zchladnout, pak rozmixujte tyčovým mixérem nebo šťouchadlem na brambory. Pokud povidla nejsou dostatečně tuhá, přendejte je do kastrolu a na mírném ohni za občasného míchání je vařte do zhoustnutí. Horká povidla dejte do čistých a suchých skleniček a na povrch každé nalijte lžíci rumu.
Dobře očistěte hrdla sklenic, zavíčkujte a obraťte je asi na 5 minut dnem nahoru. Pokud chcete obětovat místo rumu kvalitnější destilát (nejlépe slivovici) nalijte lžíci na dno víčka, zapalte ji a víčkem ihned uzavřete sklenici. Destilát steče na povrch povidel a malou chviličku hoří na nich i na víčku (dokud má kyslík) a prostor mezi povidly a víčkem se vysteriluje (povidla se nekazí). Když se víčko uzavře, plamínek zhasne.
Varianta 2: Zmírněte teplotu na 50 °C a pečte 8-10 hodin (nejlépe přes noc). Nemíchejte. Pak povidla můžete, ale nemusíte rozmixovat. Horká povidla dávejte do čistých a suchých skleniček a na povrch každé nalijte lžíci rumu. Dobře očistěte hrdla sklenic, zavíčkujte a obraťte asi na 5 minut dnem nahoru. Opět můžete sterilovat zapáleným destilátem (jako v předchozí variantě).
Sezona švestek je v pozdním létě a na podzim. Švestky, stejně jako pološvestky, slívy, renklódy, špendlíky a mirabelky patří do skupiny slivoní. Švestky obsahují kromě vody ovocné cukry, přírodní…
Jak poznat hotová povidla
Švestková povidla by se měla svařit na 1/3 původního objemu. Jejich hustotu zkontrolujeme tak, že hmota nabraná na vařečku odpadává a při míchání zůstává za vařečkou stopa.
Náš tip: Připravte si pečená povidla podle následujícího video receptu:
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Na Vánoce patří vaječňák: Nejlepší je z kvalitního rumu a smetany. Pravá vanilka z něj udělá delikatesu
Pravý marcipán si vychutnají velcí mlsouni. Kromě mandlí tvoříme i z jiných ořechů
Cukrář Josef Maršálek bude zase péct s Terezou Bebarovou. Do Prahy už tento víkend přivezou Vánoce jako z pohádky