Polské lívance racuchy jsou vláčné a šťavnaté díky jablkům. S moučkovým cukrem a skořicí vylepší každé ráno
16. 10. 2024 Vaření
Milujete lívance? Menší příbuzné palačinek se dají udělat na spoustu způsobů a těsto lze vylepšit mnoha dalšími ingrediencemi. V případě polských racuchů jsou to třeba strouhaná jablka. Z těsta s kypřicím práškem jsou hotové raz dva a během chvilky tak máte vynikající snídani nebo svačinku.
Slavné polské lívance
Racuchy jsou jednou z u nás méně známých polských specialit. Je to ale škoda, neboť tyto polské lívance jsou přímo báječně. Jsou nádherně nadýchané, buclaté, plné jablek, na povrchu dozlatova vypečené, příjemně křupavé a krásně voňavé.
Když je posypete skořicovým cukrem, nemají zkrátka chybu a ani není nutné na ně dávat marmeládu nebo další ingredience. I když ozdobení kopečkem kysané smetany jim jen prospěje.
Mohlo by vás zajímat
Jednodušší verze bez droždí
Tyto polské lívance patří mezi tradiční polské pokrmy. Dřív se dělávaly stejně jako staročeské lívance z kynutého těsta, nyní se spíš dává přednost (stejně jako u nás) jednodušším verzím nakypřeným kypřicím práškem do pečiva nebo jedlou sodou. Občas se používá i sníh ušlehaný z bílků. Těsto je tak rychleji hotové, nemusí dlouho kynout, i tak jsou ale racuchy nadýchané jako obláček.
Mohou být i s banánem nebo bramborové
Od klasických lívanců se racuchy liší jednou ingrediencí, a to strouhanými nebo na tenké plátky nakrájenými jablíčky, které se přidávají do těsta. V modernějších receptech se můžete setkat i s alternativou v podobě banánů, dělají se i verze se švestkami nebo rebarborou, jablka jsou ale tradiční.
Název racuchy se v Polsku používá také pro slané placky nebo bramboráky. I bramborové racuchy se na některých místech podávají nasladko posypané cukrem a ozdobené zakysanou smetanou. V některých částech Polska jsou racuchy rovněž vánočním pokrmem servírovaným během štědrovečerní večeře.
Jak na pravé polské racuchy?
Polské racuchy jsou vlastně takovou jednodušší a nadýchanější verzí jablek v županu. Na racuchy se nejvíc hodí aromatická a šťavnatá jablíčka, lepší jsou ta trochu nakyslá. Pokud tedy patříte k milovníkům jablečných moučníků, určitě je vyzkoušejte. A jak na ně?
Budete potřebovat: 2 středně velká vejce, 250 ml teplého mléka, 2 středně velká jablka (cca 400 g), 250 g hladké mouky, ½ lžičky jedlé sody a ½ lžičky prášku do pečiva, ½ lžičky skořice (lze vynechat), 4 lžíce tuku na smažení (řepkového či kokosového oleje) a moučkový cukr na posypání usmažených placiček.
- Vejce předem vyndejte z lednice a mléko mírně ohřejte. Vejce rozšlehejte v míse a přilijte k nim mírně vlažné mléko. Vše vyšlehejte vidličkou nebo pomocí šlehače při mírných otáčkách.
- Do mísy nasypejte mouku prosátou s práškem do pečiva a jedlou sodou a promíchejte, aby vzniklo hladké těsto. Těsto nechte chvíli odpočinout. Mezitím oloupejte jablka a nastrouhejte je na hrubém struhadle a případně posypejte skořicí. Nastrouhaná jablka vmíchejte do těsta.
- Předehřejte větší pánev a rozehřejte na ní lžíci oleje. Pak pomocí lžíce naneste na pánev těsto a vytvarujte lívanečky (na každý dejte asi dvě lžíce těsta). Racuchy smažte na středním plameni po dobu 1,5-2 minut z obou stran dozlatova. Před smažením další várky přidejte vždy po lžíci oleje. Tímto způsobem usmažíte 4 dávky po 4 lívancích.
- Hotové lívance podávejte posypané moučkovým cukrem. Pokud jste skořici nepoužili do těsta, můžete ji smíchat s cukrem a použít až na posypání.
Náš tip: Pokud jste dostali chuť na banánové lívance, můžete si je udělat podle našeho video receptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Na Vánoce patří vaječňák: Nejlepší je z kvalitního rumu a smetany. Pravá vanilka z něj udělá delikatesu
Vynikající išlské dortíčky podle Sandtnerky: Tradiční cukroví jako od babičky voní kakaem, skořicí a rumem
Přečtěte si Zobrazit více
Poctivé kynuté lívance jako od babičky: Podle receptu od Santnerky jsou úžasně nadýchané a vždycky se povedou
Staropolský žurek: Polévka na způsob kysela chutná fantasticky se sázeným vejcem a bramborami
Jak připravit jednoduchou pomazánku z červené řepy. Vařenou nebo syrovou řepu doplníme ořechy či křenem