Uzeniny vyrábějí v rodině Čejkových již více než 100 let. Vyhlášená je jejich tlačenka podle receptu po dědovi
1. 11. 2024 Rozhovory a reportáže
Jen málokterá firma se může pochlubit takovou tradicí jako Řeznictví Čejka. Vede je již čtvrtá generace. Dnes mají šest poboček ve východních Čechách a jedno bistro v Karlíně, kam se chodí převážně na jejich proslavený originální špekáčkový salát.
Uzeniny podle tradičních receptur
I když je čím dál tím víc řemeslných řeznictví, najít poctivé uzeniny z dobrého masa bez mouky a dalších aditiv není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Pokud ovšem nezavítáte do Řeznictví Čejka. Tam rozhodně zaplesá srdce každého milovníka špekáčků, tlačenek, klobás a dalších dobrot s vůní uzeného. Zde se totiž drží tradic a své uzeniny vyrábějí podle receptur děděných z generace na generaci jen z těch nejlepších surovin.
Mohlo by vás zajímat
Řeznictví z východních Čech
Původ Řeznictví Čejka je spjat s východními Čechami. V současnosti má firma hlavní prodejnu a bistro ve Skutči, další v Pardubicích, v Chrastu, v Chrudimi a v Prosetíně. Její historie se ale začala psát v Bratroňově.
Zde Josef Pátek, předek Oldřicha a Martina Čejkových, současných majitelů řeznictví, nejprve rozvážel na počátku 20. století maso a uzeniny. Roku 1923 si tu otevřel řeznictví a hostinec. Jeho řeznictví nakonec přežilo i období hospodářských krizí a druhou světovou válku a rodinnou tradici přerušilo až znárodnění.
Obnova tradic
Ze sedmi dětí Josefa Pátka zůstaly u řemesla jen tři. Rodinné dědictví nakonec obnovil vnuk Oldřich, syn dcery pana Pátka Jaroslavy, provdané Čejkové. Ten v 90. letech převzal provozovnu Pramen ve Skutči, později získal celou budovu a v dalších letech pokračoval v budování značky, kterou založil jeho dědeček.
„Babička mě už od mala vedla k řeznickému řemeslu, zpočátku za pultem, kde jsem strávil nejvíce času, postupně jsem se dostal i výrobě,“ vzpomíná pro Toprecepty.cz Oldřich Čejka, jenž je dnes jednatelem společnosti.
Prapravnuci zatím ochutnávají
Kromě něj řeznictví Čejka vede jeho syn Martin společně s dcerou Evou, ovšem k uzeninám mají blízko i vnuci pana Čejky staršího, i když zatím jen jako degustátoři. Sám Martin Čejka se přitom výrobě uzenin vůbec věnovat nechtěl.
„Od mala jsem chtěl spíš vystupovat, být hercem nebo nějaké podobné odvětví. Ale doma se to vše motalo kolem řeznictví, až jsem k tomu také našel cestu. Od dvanácti let jsme se sestrami docházeli na brigády, od té doby je to mé živobytí,“ svěřil se Topreceptům Martin Čejka.
Mohlo by vás zajímat
Bistro v Karlíně
Právě zásluhou Martina a Evy rodinný podnik expandoval i do Prahy, kde si Čejkovi otevřeli bistro v Karlíně, a v plánu je dostat se i do západní Evropy. Díky nim prošel uzenářský podnik i velkou modernizací, stále ale čerpají z letitých zkušenosti svých předků. Právě v tom je firma jedinečná. „Myslím, že jsme výjimeční právě v historii rodinného řemesla, v tradici, v poctivé výrobě a ctění tradičních receptů, které se po generace nemění," dodává řezník Martin.
Vyhlášená tlačenka od Čejků
Jakousi vlajkovou lodí Řeznictví Čejka je dnes jejich tlačenka. „Děláme ji dle tradičního receptu po dědovi. Maso vaříme jinak než ostatní výrobci. Děláme ji hlavně z předních kolen, která nejsou tak suchá,“ vypráví řezník Martin. Kromě tlačenky ovšem u Čejků můžete nakoupit spoustu dalších poctivých staročeských uzenin.
Vyhlášené jsou i jejich špekáčky s 90 % masa a 20 % tuku, z nichž v bistru připravují speciální špekáčkový salát, na který nám již před časem Martin Čejka poskytl svůj recept. Jejich další delikatesy jako klobásy, paštiky, sekaná či sušená roštěná získaly dokonce různá prestižní ocenění.
Maso z českých chovů
Recepty na uzenářské výrobky si ovšem Čejkovi pečlivě střeží. Martin Čejka však říká, že hlavním tajemstvím jejich úspěchu je to, že do svých produktů dávají opravdu maso, a to výhradně z českých chovů.
„Náš pradědeček dokázal v těžkých dobách budovat a udržet úspěšný podnik, a proto je pro nás nesmírně důležité, abychom v jeho stopách pokračovali i v současnosti. Jsme rádi, že našim zákazníkům produkty chutnají. To je ta největší odměna," dodává Martin Čejka.
Na fotografie rodiny Čejkových a jejich uzenářské výrobky se můžete podívat v naší fotogalerii:
Fotogalerie - Uzeniny vyrábějí Čejkovi již více než 100 let. Vyhlášená je jejich tlačenka podle receptu po dědovi
Náš tip: Tlačenku je možné si udělat i doma podle našeho video receptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Řezník Martin radí, jak v obchodě poznat dobrý špekáček: Kvalitu prozradí nenápadné drobné detaily i barva uzeniny
Uzeniny vyrábějí v rodině Čejkových již více než 100 let. Vyhlášená je jejich tlačenka podle receptu po dědovi
Buřty na pivu můžete připravit na sto způsobů. Některá pravidla se ovšem musí dodržet pokaždé, jinak budete zklamaní
Přečtěte si Zobrazit více
Poctivá tlačenka jako od mistra řezníka: Základem je správné ochucení a kvalitní vývar z kůží a nožiček
Jak si doma vyrobit nejlepší sádlo a škvarky? Záleží na správném krájení a pomáhá i fígl s mlékem, říká řezník Jirka z Jablonce
Jak správně ohřát klobásu? Takto si na ní skvěle pochutnáte, aniž by praskla