Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

I když tomu jeho název možná úplně neodpovídá, trhanec je přímo noblesní moučník z dob rakouské monarchie. Však si na něm pochutnával sám císařpán Franz Josef i jeho žena Sissi. Jeden takový luxusní, která by zachutnal určitě i císařovně, dělají ve vyhlášené restauraci Hliněná bašta. A my jsme pro vás získali recept. 

Vyhlášená průhonická restaurace

Restauraci Hliněná bašta nejdete v Průhonicích u Prahy. Tato oblast je oblíbeným cílem výletníků nejen kvůli zámku s překrásným parkem, v zimním období vás tam může nalákat právě místní vyhlášený podnik Hliněná bašta.

Restaurace vybudovaná ve stavbě z nepálené hlíny leží na břehu malebného rybníčka. Není divu, že se tu zaměřují na pokrmy z ryb a mořských plodů, v jejich nabídce se ovšem prolíná i evropská s asijskou kuchyní a sázejí rovněž na tradiční české speciality. Navíc své menu pravidelně proměňují s ohledem na sezonu.

Moučníky od Andrey

Hliněné baště šéfuje majitel a šéfkuchař v jedné osobě Hynek Vávra. Restaurace je ovšem přímo rodinným podnikem. Jak už jsme psali v našem dřívějším článku, do chodu restaurace se zapojují i syn Hynek a dcera Lucie a sladké sekci tu velí manželka Hynka Vávry – cukrářka Andrea.

Ta trochu stojí ve stínu svého muže, proto ji občas na sociálních sítích žertovně označuje jako paní Columbovou. Andrea nejraději připravuje minideserty a nádherné svatební dorty, ale také vynikající trhanec, na který nám poskytla recept. 

Císařský trhanec jako z Vídně

Trhanec je jedním z tradičních moučníků rakouské kuchyně. Přestože jde vlastně jen o jakousi roztrhanou palačinku nebo spíš omeletu, najdete jej i v nabídce vyhlášených vídeňských cukráren. Když se totiž omeleta připraví tak, aby byla dokonale nadýchaná a doplní se ovocem, vznikne úplná delikatesa.

Tradiční rakouský trhanec se podává s jablečným pyré nebo s dušenými švestkami či s kořeněným švestkovým kompotem, v Hliněné baště jej zalévají borůvkovým žahourem, což je specialita Jižních Čech - borůvková kaše, někdy smíchaná se smetanou. Pokud tedy máte doma mražené borůvky z léta, je to ideální možnost, jak je využít. A jak tedy trhanec podle Andrey z Hliněné bašty připravíte?

Budete potřebovat: 50 g sušených rozinek, 2 lžíce rumu, 5 vajec, citronovou kůru z poloviny citronu (chemicky neošetřeného), 100 g cukru krupice, 500 ml mléka, 300 g hladké mouky, 3 vejce, 1 špetku soli. Na žahour si připravte: 300 g borůvek čerstvých (možné i mražené), 100 g cukru krupice, 1 lžičku citronové šťávy.

  1. Rozinky namočte do rumu alespoň na dvě hodiny (nejlépe den předem). Poté je sceďte. 
  2. Mouku smíchejte s mlékem, vejce rozklepněte a oddělte bílky od žloutků. Žloutky vyšlehejte s cukrem, špetkou soli a citronovou kůrou. Z bílků ušlehejte sníh a pomalu jej zapracujte do těsta, aby bylo nadýchané.
  3. Na žahour nechte v rendlíku zkaramelizovat cukr a poté přidejte borůvky. Počkejte, až se kousky karamelu rozpustí a vše svařte ještě s citronovou štávou na hustší marmeládu.
  4. Na střední pánev si dejte oříšek másla s trochou oleje a nalijte na něj těsto zhruba do výšky 1 cm. Posypejte nasáknutými rozinkami. Až bude spodní strana opečená dozlatova, otočte a dvěmi lžícemi začněte těsto trhat na malé kousky.Těsto opečte i z druhé strany a přendejte na talíře. Trhanec podávejte ještě teplý, přelitý borůvkovým žahourem. Můžete jej ještě ozdobit kopečkem zakysané smetany. 

Náš tip: Dáváte-li přednost klasickým neroztrhaným palačinkám, můžete si je udělat podle našeho video receptu

Na fotografie z Hliněné bašty se můžete podívat v naší fotogalerii

Fotogalerie - Císařský trhanec paní Columbové

Ukázat 8 fotografií

 

Recepty k tomuto článku