Listopadové hřmění pšenici ve zlato mění aneb Připomeňme si kouzlo starých časů podle lidových pranostik
31. 10. 2024 Ostatní
V listopadu už podzim naplno ovládá počasí, zbavuje přírodu podzimní barevnosti a připravuje ji na zimu. Co říkají pranostiky na listopad? Je jich mnoho, a to nejen na téma svatého Martina.
Pranostiky na listopad
Měsíc listopad je velmi bohatý na lidové pranostiky, které vycházejí z toho, co naši předkové vypozorovali a čím se řídili. Tyto pranostiky se snaží předpovědět, jaké bude počasí v následujících týdnech, v zimě a dokonce i na jaře.
Pojďme se podívat na některé ze zajímavých listopadových pranostik a na to, o čem vypovídají. I když dnes máme moderní meteorologické metody, listopadové pranostiky zůstávají kouzelným připomenutím spojení člověka s přírodou a lidovou moudrostí.
Mohlo by vás zajímat
Listopadové počasí v pranostikách
I dříve bývalo počasí velmi proměnlivé. Sledoval se nejen déšť, mráz a sníh, ale i hřmění. „Co za hodinu v listopadu naprší, to za tři týdny po tom nevyschne.“ „Hřímá-li v listopadu, bude dobrý rok.“ „Listopadové hřmění pšenici ve zlato mění.“ „Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.“
„Listopadové sněžení neškodí vůbec osení.“ Tato pranostika naznačuje, že i když v listopadu napadne sníh, vůbec to neznamená tvrdou zimu. Hospodáři si byli jisti, že sníh pomáhá ochránit úrodu před mrazem, což je pro zemědělce a jejich osení důležité. Zcela opačně pak působí déšť a následné mrazy. „Má-li listopad déšť a potom mrazy, osení se často zkazí.“ „Uhodí-li v listopadu časně mrazy tuhé, brzy zase dobře bude.“
O vrtkavosti listopadového počasí a jeho následcích vypovídá i další z pranostik. „Napadne-li sníh v listopadu a v prosinci do bláta a do vody, není to známka dobré úrody.“
I dříve se stávalo, že nečekaně přišlo v listopadu oteplení, které nemělo dobré důsledky. „Stromy-li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu.“ „Ozdobí-li listopad květem štěpy, budou mřít starci i děti.“
2. listopadu Dušičky
Svátek Všech svatých neboli dušičky byly prvním z významných listopadových dnů.„Kolem Všech svatých se mají okopávat stromy, aby nesly hojně ovoce.“ „Nepřijde-li sníh na Vše svaté v noci, přijde o svatém Martině se vší mocí.“
11. listopadu svatý Martin
Velmi významným dnem ovšem byl svatý Martin, který byl spojen s hodováním. Pekla se husa, připravoval kaldoun a pekly různé dobroty. „Je-li kobylka svatomatinské husy hnědá, bude málo sněhu a na holo mrznout, je-li však bílá, bude hodně sněhu.“ „Na stromech a révě do Martina listí - tuhá zima přijde, buďme jisti!“
Pilo a stále se s oblibou pije také toho roku sklizené a zpracované víno. „Na svatého Martina se poprvé pije víno sklizené při posledním vinobraní.“ „Radost Martina je husa a džbán vína.“ Nejde ale ani opomenout typické rčení, které si často připomínáme i dnes - příjezd Martina na bílém koni. „Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.“
25. listopadu svatá Kateřina
„Jaká je svatá Kateřina, taková je celá zima.“ „Když se Kateřina klouže, potom Mikuláš přeskakuje louže.” Svatá Kateřina byla spojována nejen s počasím, ale také s nakládáním zelí. Chystáte si ho připravit? „Zelí naložené na svatou Kateřinu platí za nejlepší.“
Podzim po parném létě přináší první chladné dny i deštivé počasí, které ale rozhodně není na škodu. Právě díky vlhku totiž v lesích raší houby. A Češi houbaření milují! Bedly, hříbky, babky - to…
30. listopad svatý Ondřej
Koncem měsíce přichází svatý Ondřej s řadou pranostik. „Má-li Ondřej na stromech kapky, bude příští rok hodně ovoce.“
Tento den byl ale také spojen se setím. „Na svatého Ondřeje špatný hospodář, který neseje.“ Že na svatého Ondřeje, tedy úplném konci listopadu mohlo být nečekané teplo, vypovídá následující pranostika. „Poletují-li na svatého Ondřeje včely, bude neúrodný rok.“ Naopak vítaný byl sníh „Sníh na svatého Ondřeje žitu velmi prospěje.“ Ale jen za určitých podmínek. „Sníh svatého Ondřeje ozimům a vzešlému žitu nepřeje.“
Pranostika: „Svatý Ondřej dělá led a svatý Jiří jej láme,“ už odkazuje na jaro.
Náš tip: Na svatého Martina si upečte svatomartinskou husu s rolovaným bramborovým knedlíkem a jablečným zelím
Témata
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Hostina na svatého Martina: Připravte si husí pečínku, svatomartinské rohlíčky nebo kaldoun!
Svatomartinské rohlíčky ze šlehačkového těsta bez kynutí: S ořechovou náplní chutnají výtečně
Kaldoun podle kuchařky z 80. let: Polévka ze zbytků pečené husy voní muškátovým oříškem a nejlepší je s knedlíčky
Přečtěte si Zobrazit více
Ochutnejte mladé víno… Ten správný čas pro svatomartinské nastává 11. 11. v 11 hodin 11 minut
Jak správně naložit zelí? Poradíme, čím zajistíte perfektní chuť i příjemnou křupavost, aby byl výsledek dokonalý
Co upéct na Dušičky? Vynikající kynuté „dušičky“ a kosti sypané mákem báječně chutnají s medem nebo marmeládou