Dušičkové kosti: Staročeské cukroví nadchne svou křehkostí a nadýchaností, stejně jako boží milosti se smaží a obaluje v cukru
1. 11. 2024 Vaření
V současnosti se sice konec října a začátek listopadu nese ve znamení vydlabaných dýni a halloweenských strašidel, než se k nám ale tento americký svátek dostal, slavily se u nás Dušičky a Svátek všech svatých. Pečivo ve tvaru kostí bylo jeho tradiční součástí, tak co si je trochu nepřipomenout?
Kdy se slaví Dušičky?
Dušičky nebo také Svátek zesnulých připadají na 2. listopadu, předchází jim Svátek všech svatých. Jde o křesťanské svátky vycházející z pohanských tradic.
Na Dušičky a Svátek všech svatých se samozřejmě nezapomnělo, v dnešní době ale v tyto dny obvykle jen navštěvujeme hřbitovy, abychom zapálili svíčky a připomněli si své blízké, kteří již zemřeli, a ozdobili jejich hroby. To v minulosti se tyto podzimní svátky slavily a prožívaly mnohem víc.
Mohlo by vás zajímat
Jídlo pro duše
V minulosti se s těmito svátky pojilo mnohem víc zvyků. Na Dušičky je zvykem se modlit za duše v očistci a za jejich spásu. Kdysi totiž lidé věřili, že duše v tento den opouštějí očistec, kde se očišťují od svých hříchů, jež spáchaly na zemi.
Tento proces byl spojován s utrpením, příbuzní jim proto připravovali do lamp máslo, aby si mohly opatřit spáleniny. Kromě toho jim chystali také mléko na zchlazení a zbytky jídla od večeře a vše jim nosili na hrob, aby si duše zemřelých naklonili.
Všesvaté rohlíky, kruchovky, kosti a duše
Právě z tohoto zvyku vychází i tradice speciálních druhů pečiva, které se v tyto dny za starých časů peklo. To se pak dávalo nejen na hroby, ale i pocestným nebo dětem, které chodily koledovat stejně jako se chodí dnes na Halloweena.
Obdarovávány ale tehdy nebyly sladkostmi, ale třeba rohlíčky různých velikostí plněnými mákem či povidly nebo velkými rohlíky z žitné mouky, jimž se v Českém ráji říkalo kruchovky a v jižních Čechách všesvaté rohlíky nebo dušičky.
Ještě známější ale byly tzv. dušičky nebo kosti. Tradiční dušičkové pečivo totiž mívalo tvar samostatných či překřížených kostí, různých pletenců, věnečků nebo bochánků, jež měly představovat duše. Pekly se většinou z kynutého nebo jednoduchého chlebového těsta.
Recept na smažené křehké kosti
Snadnější verzi dušiček nebo také kostí všech svatých si můžete udělat i z jednoduššího nekynutého těsta, které se po vytvarování smaží, takže vám vznikne krásně křehká pochoutka. Vzhledem ke způsobu přípravy tyto dušičky nebo kosti trochu připomínají známé masopustní a velikonoční pečivo boží milosti, jen počítejte s tím, že těsto je mnohem tužší. Stejně jako ony jsou ale krásně křehké a po osmažení se obalují v moučkovém cukru. A jak je tedy připravíte?
Budete potřebovat: 500 g proseté hladké mouky, 40 g krupicového cukru, 30 g másla, 1 vejce, 2 žloutky, špetku soli, citronovou kůru z 1 citronu a mléko podle potřeby.
- Do mísy nasypejte mouku, sůl, cukr a citronovou kůru a suchou směs promíchejte.
- Přidejte vejce, žloutky a máslo a vypracujte těsto. Pokud by se vám nespojilo, přilijte podle potřeby mléko. Přilévejte ho ale postupně po menších dávkách pouze do chvíle, kdy se těsto začne spojovat.
- Těsto rozdělte na díly o váze 35 g a z těch vyválejte delší válečky. Ty na obou koncích nařízněte a vytvarujte do tvarů kostí. Smažte je na pánvi v rozpáleném oleji dozlatova.
- Hotové pečivo nechte okapat na ubrousku, aby se do něj nasákl přebytečný tuk, a nakonec je ještě za tepla obalujte v moučkovém cukru.
Náš tip: Dušičky a kosti z kynutého těsta si můžete upéct podle našeho video receptu.
Jakouběová, V.: V babiččině kuchyni od Tří králů do Vánoc
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Boží milosti byly v minulosti lidovou obdobou hostií. Jak je připravit, aby byly krásně křehké a křupavé
Postrašit lze i pohoštěním. Připravte halloweenské pokrmy podle videonávodu
Co upéct na Dušičky? Vynikající kynuté „dušičky“ a kosti sypané mákem báječně chutnají s medem nebo marmeládou