Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pařížký salát patří mezi klasiky, které si pamatujeme z lahůdkáren doby minulé.
Zdroj: Toprecepy

Pařížský salát patří společně s vlašským a pochoutkovým mezi stálice českých obchodů s lahůdkami. Dnes ho sice můžeme koupit v kterémkoliv supermarketu ve vaničce, ale vyrobit si ho doma, třeba podle státních norem, je stále větším požitkem. Příprava je jednoduchá, navíc si můžeme salát přizpůsobit podle vlastních preferencí.

Saláty jako letité hitovky

Přestože nám současná kuchyně a obchody s potravinami nabízejí stále více všemožných lahůdek, na některé pokrmy si nedáme sáhnout a stále je budeme mít na našem žebříčku vysoko. 

Rozhodně mezi ně patří saláty, které se takzvaně „jedí rohlíkem z papíru“. I když už se dnes neprodávají ve stejné formě jako kdyby, stále vlašák, pochoutkáč a pařížák neztrácejí nic na svém kouzle.

Originál chutná lépe

Pařížský salát získal svůj název podle salámu, který se do něj podle původní receptury přidával, chybět nesměly ani sladkokyselé sterilované okurky, cibule, sterilovaný hrášek, majonéza, hořčice, sůl, mletý pepř, worcester, ocet a cukr. Po zrušení závazných potravinářských norem v 90. letech však někteří výrobci začali šetřit na surovinách, což se mnohdy podepsalo na chuti i kvalitě populárního salátu.

Změny povoleny

Do receptu ovšem můžete sáhnout i proto, že ho chcete z vlastního pohledu zkvalitnit, vytvořit zdravější variantu, nebo vynechat některé suroviny. Například sterilovaný hrášek dělá některým lidem problém, a proto si tuto pochoutku odepírají.

Pokud budete chtít připravit dietnější verzi, místo klasického pařížského salámu můžete použít rostlinné alternativy, například sojové nebo seitanové výrobky, majonézu lze nahradit jogurtem.

Příjemná chuť i vůně

Pokud si ovšem chcete připravit salát tak, jak jste na něj zvyklí z minulosti, nedělejte žádné kompromisy a použijte všechny ingredience, které jsou v receptu podle Československých norem. Měl by vám tak vzniknout: „Uzeninový salát s vyšším obsahem salámu, ze zeleniny, spojený majonézou. Salám a okurky jsou na tenké nudličky, salát je dobře spojen majonézou, vzhled svěží. Konzistence složek je přiměřeně měkká. Vůně a chuť je příjemná, převládá chuť uzeniny a majonézy". Alespoň tak to tvrdil předpis.

Co byly normy

Československé státní normy (ČSN) v oblasti gastronomie byly souborem standardů, které upravovaly různé aspekty potravinářství, stravování a pohostinství v bývalém Československu. Tyto normy byly zavedeny s cílem zajistit konzistenci, kvalitu a bezpečnost potravin a nápojů.

Obsahovaly pravidla pro výrobu, skladování, balení a podávání potravin a také normy pro hygienické standardy v kuchyních a restauracích. Určovaly například i to, jak má být připravena a servírována svíčková na smetaně nebo jaké suroviny a postupy jsou nezbytné pro autentický guláš.

Pařížský salát podle ČSN

Na originální pařížský salát podle norem budete potřebovat: 420 g pařížského salámu, 200 g konzervovaných okurek, 300 g majonézy, 60 g sterilovaného zeleného hrášku, 30 g cibule, 20 g hořčice, 5 g octa, 10 g cukru, 8 g worcesteru, 0,5 g mletého pepře a 10 g soli.

Jak na to?

  1. Oloupaný salám a okurky nakrájíme na tenké nudličky.
  2. Smícháme s majonézou, hráškem a jemně krájenou cibulí.
  3. Ochutíme hořčicí, octem, cukrem, worcesterem a pepřem a osolíme.

Náš tip: Připravte si podle našeho video receptu i klasický pochoutkový salát podle ČSN.

Zdroj informací:

wikipedia.org - ČSN

ipac.svkkl.cz - Československá státní norma

Recepty k tomuto článku