Sedm pokrmů, které nesmí chybět na svatomartinském menu: Hustý kaldoun, pečená drůbež nebo křehké rohlíčky
4. 11. 2024 Vaření
Svátek svatého Martina je mimo jiné o jídle. Málokterý významný den si totiž spojujeme hned s několika pokrmy, kterým dáváme jméno právě podle svatého, který slaví svůj den. Husu i rohlíčky máme dlouhodobě zafixované jako svatomartinské stejně jako několik dalších jídel. Toprecepty.cz připravily nabídku pokrmů, která by 11. listopadu neměla chybět na stole žádného milovníka dobrého jídla.
Svátek pro gurmány
Za dveřmi je jeden z nejpopulárnějších svátků u nás. Dokáže totiž kombinovat historické a náboženské tradice s kulinářskými zážitky. Pro mnoho lidí jde o moment, kdy se mohou setkat s rodinou a užít si společně výborné jídlo a pití.
Připravili jsme pro vás přehled nejzásadnějších pokrmů, které byste neměli na svatého Martina vynechat ze svého jídelníčku, a nabízíme zároveň i recept na každé z těchto jídel.
Polévka je základ
Říkávaly to už naše babičky, a proto na tom určitě něco pravdy bude. Polévka je důležitým základem každého menu a nejinak je tomu i u toho svatomartinského. Husí, kachní nebo kuřecí kaldoun (podle toho, kterou drůbež preferujete), je silný vývar, který se vaří z drobů, krků, křídel nebo jiných částí drůbeže.
Vývar lze skvěle doplnit kořenovou zeleninou a bylinkami, jako jsou bobkový list, nové koření nebo pepř. Hustší konzistence dosáhnete díky jíšce, kterou do polévky přidáte. Pokud budete mít chuť, přidejte si i nudle nebo knedlíčky.
Náš tip: Sytou polévku, která zároveň i zahřeje v chladnějších podzimních dnech, si můžete připravit například podle tohoto receptu.
Mohlo by vás zajímat
Kachna místo husy
Po vydatné polévce se sluší si na svatého Martina dopřát i při servírování hlavního chodu. Není ovšem vždy nutné se držet tradice úplně dopodrobna. Například husu můžete klidně vyměnit za kachnu. Ať už z důvodu ušetření, protože nákup husy skutečně dá domácímu rozpočtu „zabrat“, tak i proto, že malá rodina by velkou porci drůbeže ani nedokázala zkonzumovat. Proto se jako vynikající alternativa nabízí neméně populární kachna.
Náš tip: Připravte si skvělou kachnu, která se naprosto vyrovná pečení huse, podle tohoto receptu. Uvidíte, že na chuti nic neztratíte, navíc třeba zjistíte, že kachnu už nechcete péct jinak.
Kuře à la husa
Pokud patříte mezi ty, kteří neholdují pečené huse ani kachně, nezoufejte. Na svatomartinskou tabuli totiž můžete zcela bez problémů umístit i kuře. Jeho maso je sice chuťově odlišné od větších druhů drůbeže, stále však platí, že pečené kuře je jedním z nejčastějších víkendových obědů v českých rodinách.
Náš tip: Pokud se budete držet instrukcí v tomto receptu, dosáhnete znamenité chuti a zároveň přijdete na to, že se kuře dá upéct i jinak, než jste zvyklí.
Bramborové knedlíky
K chutné pečeni je třeba kromě zelí zelí přidat i kvalitní knedlík. Zatímco někdo preferuje nadýchaný kynutý houskový, část lidí má zase v oblibě bramborový. Ten se k červenému zelí patrně hodí více, navíc připravit ho není zase taková práce navíc. Když se můžete rozhodnout, udělejte si stejně jako u zelí variací dvou druhů.
Náš tip: Skvělé a jednoduché bramborové knedlíky můžete připravit třeba podle tohoto receptu. Zvládne je i začátečník, přitom chuť zůstává perfektní.
Lokše
Kdo není „knedlíkový“, rozhodně si nemusí na svatého Martina husu či kachnu odepřít. Klasická příloha se totiž dá velmi snadno nahradit za lokše. Jídlo, připravované z vařených brambor, které se dnes stalo hitem trhů či gastronomických akcí, krásně poslouží jako chutná příloha. Navíc, když vám nějaké zbydou, můžete je naplnit třeba povidly či mákem a vyrobit tak sladkou lahůdku.
Náš tip: Slovenskou přílohu ke kachně či huse připravíte během pár chvil podle snadného receptu zde.
Svatomartinské rohlíčky
Co by to bylo za hody, kdyby nekončily sladkou tečkou. Svatý Martin nabízí speciální rohlíčky, které můžete naplnit tím, co máte rádi. Výborná je třeba ořechová náplň se skořicí a rumem, ale sáhnout klidně můžete i po čokoládě a připravit tak sladkost, kterou budou vaše děti milovat.
Náš tip: Tradiční sladkost, kterou připravovaly už naše babičky, snadno zvládnete podle tohoto receptu.
Koláče
Komu by nestačily pouze rohlíčky, může se pustit i do výroby svatomartinských koláčků. Ty se připravují podle mnoha receptur, obvykle jde o sladké pečivo z křehkého těsta, plněné mákem, tvarohem, povidly nebo ořechy.
Náš tip: Jednoduchý recept na perfektní svatomartinské koláče s tvarohovou a povidlovou náplní najdete třeba zde.
Inspirovat svatomartinskými lahůdkami se můžete v naší fotogalerii:
Náš tip: Užijte si svatého Martina se vším všudy a připravte si podle našeho video receptu husu s rolovaným bramborovým knedlíkem.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Čajové pečivo stříkané sáčkem se zdobičkou s námi zvládne téměř každý
Těsto má jiný postup přípravy i jiné složení než klasické linecké. Obsahuje hodně tuku, je křehké a v puse se rozplývá. Můžeme jej tvarovat sáčkem,… Číst více
S marcipánem i modelovací hmotou musíme správně zacházet, abychom je nezničili
Jedná se o několik jednoduchých pravidel, která se opravdu vyplatí dodržovat, pokud má být výsledek dokonalý. Většina z nich platí pro pravý i… Číst více
Retro okénko: Arabesky aneb vánoční chuť dětství. Oblíbené želé bonbony úspěšně konkurovaly kolekcím i salonkám
Věšíte každoročně na stromeček kromě kouliček… Číst více
Pohlreich prozradil, kdo u nich doma peče cukroví i co nemá rád v bramborovém salátu: Dělám si takový polovlašák, říká
Příprava na Vánoce, především pak na Štědrý den,… Číst více
Ochutit nebo obarvit marcipán můžete produkty koupenými nebo přírodními. Vyberte si
Umělá ochucovadla koupíme v drogeriích nebo na cukrářských webech. Máme na výběr pestrou paletu barev, a dokonce i několik příchutí. Více ceněné jsou… Číst více
Falešný vařený marcipán: Naučíme vás vyrobit levnou potahovací hmotu
Základem této hmoty je mouka zpracovaná obdobně jako u odpalovaného těsta. V horké tekutině "odpálíme" mouku a po zchladnutí zapracujeme příchuť a… Číst více
Příběh vánoční kolekce: Prodávaly se v Tuzexu a sloužily i jako úplatky. Jednopatrová stávala 48 Kčs
Pestrobarevné figurky zvířátek a dalších… Číst více
Špaldové rohlíčky, žitné perníčky nebo pohankové linecké aneb Jak se peče z jiných druhů mouky
Vánoční cukroví sice většinou pečeme z klasické… Číst více
Estonský věnec kringel: Severský vánoční moučník je krásně vláčný, omamně voní skořicí a příprava je překvapivě snadná
Skořicové rolky z kynutého těsta určitě znáte.… Číst více
Svátky slavných: Šéfkuchař Roman Paulus šokoval svou alergií na cukr a prozradil, proč dělá dva bramborové saláty
Na vánoční svátky se těší i populární šéfkuchař… Číst více
Přečtěte si Zobrazit více
Svatomartinské rohlíčky podle Míši Landové: Nemusí kynout, voní rumem a skořicí a chutnají božsky
Jak na dokonalý drůbeží kaldoun? Poctivý vývar z drůbků a orestovaná zelenina dodají polévce skvělou silnou chuť
9 nejlepších svatomartinských dobrot: Dáte si posvícenské koláčky nebo vinné rohlíčky?
Přečtěte si Zobrazit více
Sedm pokrmů, které nesmí chybět na svatomartinském menu: Hustý kaldoun, pečená drůbež nebo křehké rohlíčky
Uzeniny vyrábějí v rodině Čejkových již více než 100 let. Vyhlášená je jejich tlačenka podle receptu po dědovi
Kachna s jablky a cibulí: Šťavnaté lahodné masíčko s křupavou kůrčičkou získáme dlouhým pečením