Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Svátek svatého Martina se blíží a vám se nechce utrácet za husu? Nevadí, i obyčejné kuře se dá se zelím a lokšemi připravit tak, že chutí připomíná vypečenou kachnu či husu. Ale vyjde mnohem levněji!

Husa nebo kuře? Levnější někdy vyhrává...

Ačkoliv nelze popřít, že svatomartinská husa patří ke svátku svatého Martina, jenž se každoročně slaví 11.11., zároveň také cena za husí pečínku rok od roku stoupá. Jedna pětikilová husa tak klidně může vyjít skoro na 1000 Kč. 

Pokud je to pro váš rozpočet vysoká částka, upečte si kuře à la husa. Podávané s ochuceným červeným zelím a bramborovými lokšemi chutná taky skvěle a určitě vás nezruinuje. Cena za kilo kuřecího masa navíc teď často bývá v akci, tak si je můžete klidně dopřát bez obav. 

Recept na kuře à la husa se zelím a lokšemi

Pro čtyřčlennou rodinu bude potřebovat na pečené kuře: 1 kuře, 1 kyselejší jablko, sůl, kmín, kousek másla a trochu tekutého medu. 
Na přílohové ochucené zelí: 1 menší hlávku červeného zelí, 1 cibuli, 2 lžíce oleje, ocet, sůl, cukr, skořici, 1 jablko a 2 menší vařené brambory (volitelně)
Na lokše: 500 g ve slupce uvařených, vychladlých a oloupaných brambor, 100 g hladké mouky 

Jak na to?

  1. Den předem uvařte asi 700 g brambor ve slupce. Nechte zcela vychladnout.
  2. V den přípravy dejte kuře do pekáčku, vložte do něj jablko, kuře v pekáčku trošku podlijte vodou, řádně osolte a okmínujte ze všech stran a dejte péct do trouby vyhřáté na 180 stupňů. 
  3. Mezitím očištěné a košťálu zbavené zelí nakrájejte na nudličky. Spařte je vroucí vodou a sceďte. Cibuli oloupejte, nakrájejte nadrobno a v hrnci na oleji nechte zesklovatět. Přidejte zelí, podlijte je trochou vody, přidejte sůl a duste zelí do poloměkka. Pak přidejte oloupané a nastrouhané jablko, na dochucení cukr, skořici a ocet a případně na zahuštění brambory. Duste doměkka. 
  4. Připravte si lokše: Brambory nastrouhejte najemno a smíchejte s moukou. Připravte váleček těsta a z něj odkrajujte kousky. Ty na pomoučeném vále vyválejte dotenka a ihned pečte v nepřilnavé pánvi nasucho z obou stran. 
  5. Kuře těsně před dopečením potřete tekutým medem a znova pokmínujte. Nechte dopéct do medově zlatavé kůrky. 
  6. Kuře podávejte se zelím a lokšemi. 

Moje tipy:

  • K dušenému zelí někdy pro chuť přidávám pár rozinek a vlašské ořechy, které dušením krásně změknou, přitom zůstanou pořád křupavé. 
  • Skořicí při ochucování zelí nešetřím, stejně tak s octem. Ale je nutné zkoušet, jaká chuť vyhovuje vám. 
  • Pokud jde o lokše, podle tohoto receptu je připravuji léta a lepší neznám. Jelikož má osolené bramborové těsto tendenci rychleji řídnout, dělám to tak, že brambory vařím v dostatečně osolené vodě a těsto samotné pak už nesolím. Lokše lze následně využít naslano i nasladko. 
  • Lokše peču zásadně vždy nasucho na teflonové palačinkové pánvi. Zhruba co tři lokše pánev otřu suchou papírovou utěrkou, abych odstranila přebytečnou mouku, lokše by se na ní zbytečně přepalovaly. 
  • Vyhovuje nám dělat lokše menší a na talíři je skládat do vějířků. Velikost lokší na pánvi je v průměru asi 10-12 cm. Postup najdete v přiložené galerii: 

    Fotogalerie - Holka u plotny vaří: Svatomartinské kuře voní kmínem a medem. S lokšemi a zelím chutná jako tradiční pečínka

    Ukázat 6 fotografií

    gastronomická novinářka Šárka Adámková

    „Vaření je moje vášeň!“

    Šárka Adámková je dlouholetá kulinární redaktorka a gastronomická novinářka. Vaří, peče, sbírá kuchařky, vede kurzy vaření i online kurzy pečení, více než 15 let píše o jídle a je autorkou mnoha set článků z kulinárního prostředí. Založila facebookovou skupinu Skromné vaření a pečení pro každého, kde se věnuje tradiční a úsporné kuchyni, a má instagramový profil Holka u plotny.

Jak na pomalou kachnu, na to se mrkněte v našem videu: 

 

Recepty k tomuto článku