Kundrfály: Knedlíky ze zelím a cibulí z jednoho pekáčku se podle receptu knedlíkového mistra povedou každému
6. 11. 2024 Vaření
Už jste někdy slyšeli o kundrfálech? Tato knedlíková dobrota má nejen zajímavý název, ale i vynikající chuť. Kombinace brambor, cibule, škvarků a kysaného zelí je totiž vždycky skvělá a nemůžete s ní udělat chybu. Jak regionální specialitu z jednoho pekáčku připravit, s tím pro Toprecepty.cz poradil knedlíkový mistr Petr Kosiner.
Když se spojí brambory a zelí
Kuchyně našich předků nabízí spoustu vynikajících pokrmů, které jsou levné, snadné na přípravu a přitom chutnají báječně. A co teprve, když zapátráte v různých krajích? Jednou z tradičních specialit jižních Čech jsou kundrfály neboli čidlomony, tedy jídlo s poměrně zvláštním názvem, jehož původ ovšem za dobu existence upadl do zapomnění.
Jde o typický prostý pokrm našich předků, který vás ovšem navzdory obyčejným surovinám překvapí výbornou chutí. Kundrfály sází na prověřenou kombinaci brambor a zelí – hlavní obživu chudých lidí především v horských a podhorských oblastech.
Mohlo by vás zajímat
Šišky ze syrových a vařených brambor
Kundrfály jsou takové bramborové šišky podobné škubánkům, jejichž příprava je také velmi snadná. „Pro kundrfály je typický nepravidelný tvar vykrajovaného těsta, nemusíte se vůbec trápit tím, že jednotlivé šišky nejsou stejné,“ řekl pro Toprecepty.cz Petr Kosiner, zakladatel společnosti Knedlíky Láznička, která je držitelem několika ocenění Česká chuťovka a Dětská chuťovka. Právě on tento regionální recept oprášil ve Velké knedlíkové kuchařce.
Kundrfály jsou specifické tím, že se do nich zároveň dávají syrové a vařené brambory. „Snažte se z čerstvých brambor vždy vymačkat maximum vody, jinak bude těsto řídnout a bude se s ním špatně pracovat. Pokud byste ale mysleli, že ho stačí přeci zahustit moukou, nebudou mít kundrfály tu správnou texturu a budou moc tuhé,“ radí knedlíkový odborník.
Zapečeno v jednom pekáčku
Půvab pokrmu pak spočívá v tom, že se tyto uvařené šišky nakonec v pekáčku smíchají se zelím, sádlem, škvarky a cibulkou a vše se společně zapeče, takže se všechny chutě krásně snoubí.
„Dejte si záležet s výběrem sádla, jen to opravdu kvalitně vyškvařené s obsahem škvarků dodá pokrmu tu správnou chuť," doplňuje nakonec Petr Kosiner. Kundrfály pak můžete podávat buď k masové pečínce, vynikající jsou ovšem i samotné, když je rovnou vyjídáte z pekáčku.
Budete potřebovat: 400 g vařených brambor, 400 g syrových brambor, 250 g kysaného zelí, 200 g hrubé mouky, 3 lžíce sádla se škvarky, 4 cibule, sůl
- Den předem uvařte brambory ve slupce. Nechte je zcela vychladnout a na druhý den oloupejte a nastrouhejte najemno. Syrové brambory oškrabejte a také je jemně nastrouhejte. Nechte z nich vykapat vodu, po chvilce ji ještě co nejvíc vymačkejte rukama.
- Oboje brambory smíchejte dohromady, osolte a propracujete s moukou na těsto. Lžící vykrajujte kousky ve tvaru šišek. Můžete je navlhčenýma rukama ještě trochu dotvarovat. Vařte v osolené vodě 10 až 15 minut.
- Cibuli nakrájejte a orestujte na sádle. Část jí použijte jako základ pod kysané zelí. To krátce poduste pod pokličkou doměkka a podle potřeby ochuťte solí. Zbytek nechte pro další použití.
- Pekáček vymažte sádlem a na dno vyrovnejte vrstvu uvařených šišek. Pokryjte vrstvou dušeného kysaného zelí a přelijte sádlem s osmaženou cibulkou. Krátce zapečte v předehřáté troubě a můžete podávat.
Náš tip: Podobnou specialitu z bramborových noků a zelí, navíc vylepšenou i slaninu, si můžete udělat podle našeho video receptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Elon Musk: Nejbohatší muž planety se cpe každý den koblihami, musí mít sushi a „litry“ kávy z vlastní pražírny
Staročeský kočičí štajryš s bramborami a zelím: Specialita z Plzeňska vyjde na pouhých 80 korun za 4 porce
15 nejlepších receptů na vánoční cukroví: Prohlédněte si výběr z našeho receptáře
Přečtěte si Zobrazit více
Pravá valašská kyselice: Polévka z brambor a zelí, která postaví na nohy i horala, se dá vylepšit klobáskou nebo houbami
Jak připravit linecké? Aby bylo těsto tvárné a cukroví pak krásně křehké, nejdůležitější se vybrat tu správnou mouku
Vynikající išlské dortíčky podle Sandtnerky: Tradiční cukroví jako od babičky voní kakaem, skořicí a rumem