Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Filip Töpfer je největším dovozcem husích jater v ČR, zároveň je spolumajitelem pražské restaurace.
Zdroj: se souhlasem Filipa Töpfera, Toprecepty, koláž Toprecepty

Svatomartinská hostina se točí především kolem husy se zelím a s knedlíkem. Jak ovšem vybrat v obchodě tu správnou a nenechat se napálit? S tím pro Toprecepty.cz poradil restauratér a odborník na husí játra Filip Töpfer.

Přes husu nejede vlak

Mnoho rodin se před svatým Martinem rozhoduje, jakou drůbež zvolí. Pro někoho je husa moc velká, další zase řeší její cenu. Filip Töpfer má v tomto úplně jasno. Na Martina ma být husa, na Vánoce kapr,“ říká největší dodavatel husích jater v Česku pro web Toprecepty.cz.

„V minulosti se stávalo, že kvůli cenám či nedostupnosti si lidé radši dali kachnu, ale myslím, že jednou za rok si husu může dopřát každý,“ dodává s tím, že by si sám také nedal na Vánoce do domu kaktus, protože je levnější než smrček, či jedlička.

Mražená husa není problém

Když se pro husu rozhodnete, je nutné si podle Filipa dát pozor na její váhu, ale jde o tak kvalitní drůbež, že se nemusíte bát, že by z ní něco zbylo. „Husa může mít až 7 kilogramů, nicméně, běžně má spíš 4-5 kilo. Pro jednoho můžete pořídit jen stehno, pro rodinu celou husu, pokud máte chuť na dobře udělané prso, tak doporučuji do nějaké lepší restaurace, tam si s nimi vyhrají,“ popisuje Filip pro Toprecepty.cz. Na svatého Martina doporučuje připravit i husí paštiku, oblíbený kaldoun, nebo husí játra tažená v sádle, která jsou podle jeho slov „úplně v topu“.

Podle odborníka na drůbež si moc nemusíte lámat hlavu s tím, zda na pečení použijete chlazenou či mraženou husu. „Pokud ovšem drůbež vyndáte z mrazáku, platí, že čím pomaleji ji budete rozmrazovat, tím lépe, do mikrovlnky bych ji jistě nedával,“ vysvětluje Töpfer.

Záleží na přípravě

Výběr husy či kachny je podle něj pouhou částí úspěšného upečení. Surovina je jen tak třetina úspěchu, dobrý kuchař si může dovolit i méně kvalitní, protože to pak dotáhne tím, co umí, což je druhá třetina,“ říká Filip.

Posledním dílem do skládačky je podle něj atmosféra. „Také prostředí, lidé a hlad. Když je člověk hladový a přijde na skvělou akci, kde má kamarády, tak to taky chutná jinak. Prostě jde o komplexní věc,“ popisuje Töpfer pro Toprecepty.cz.

Jak správně péct a vytvořit kůrčičku

Upéct husu tak, aby zůstala šťavnatá, není podle spolumajitele Hostince u Kalicha velký problém. V troubě ji stačí nechat při 120 stupních 3-4 hodiny, pokud máte menší kousek, a 6-7 hodin při pečení většího kusu drůbeže. Na křupavou kůrčičku doporučuje v poslední fázi pečení výrazně zvýšit teplotu v troubě a husu hlídat, aby se dopekla krásně dokřupava. 

Co se týká nejčastější chyby, kterou při pečení husy můžete udělat, má odborník jasno: „Při přípravě tolik chyb neuděláte, nicméně se to po upečení může vše pokazit výběrem vína a partnerky, s kterou si tu husu dáte,“ říká s úsměvem Filip Töpfer.

Náš tip: Upečte si podle našeho video receptu lahodnou husu s rolovaným knedlíkem.

Recepty k tomuto článku