Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Náš život s celiakií: Bezlepkové svatomartinské rohlíčky pro Áňu z těsta, které nemusí dlouho kynout
Zdroj: Hana Malénková, koláž Toprecepty

Svatomartinské slavnosti sice naší devítileté dceři Aničce, jíž byla před dvěma lety zjištěna celiakie, nic neříkají. Maximálně se těší, zda svatý Martin přijede na bílém koni, nebo ji baví lampionové průvody. Ale svatomartinské rohlíčky si dá ráda, a tak jí je jako každý rok upeču i letos - bezlepkové. 

Oblíbené svatomartinské rohlíčky

Svatomartinské rohlíčky patří k svatomartinskému posvícení stejně jako dozlatova vypečená husa, knedlíky, dušené zelí, placky lokše či polévka husí kaldoun. Jsou výbornou alternativou k posvícenským koláčům, a to alternativou tak populární, že se začaly péct i z jednodušších těst, které není třeba nechávat kynout. 

Pohoštění na akce

U nás doma se sice svatomartinské rohlíčky dřív moc nedělaly, takže jsem je se vzrůstající popularitou svatomartinských akcí začala péct až já. Vlastně jsem je objevila, když jsem začala s Aničkou chodit na různé svatomartinské průvody a cesty za světýlky.

Často se tam nosilo nějaké občerstvení, a díky tomu jsem odhalila půvab a chuť svatomartinských rohlíčků. A začala jsem je dělat sama doma. V tu dobu se ještě u Áni celiakie neprojevila, tak jsem je mohla vesele péct z běžné pšeničné mouky a zkoušet verze kynuté i nekynuté

V bezlepkové verzi

Před dvěma lety ale Aničce vlastně zcela náhodou v rámci testů na alergie zjistili celiakii, a tak jsem byla nucena začít péct bezlepkově. Dietu jsme odstartovali v létě, do listopadu jsem tedy měla dost času získat nějakou praxi. Za tu dobu jsem vyzkoušela spoustu různých bezlepkových receptů a alternativ k běžnému pečivu a zjistila jsem, že s bezlepkovým kynutým těstem to nebude žádná legrace.

Pak ale přišla svatomartinská akce, na kterou bylo třeba něco přinést dobrého, a já si říkala, že by byla škoda, kdyby si tam Áňa nemohla nic dát. A když jsem objevila na Facebooku ve skupině Bezlepkové recepty všemi opěvovaný recept (autorky Radky Vrzalové), rozhodla jsem se tyto kynuté svatomatinské rohlíčky upéct. Zároveň jsem tehdy pekla i nekynuté šlehačkové, ale ty bezlepkové se nakonec povedly mnohem víc a každý je tam Áně ujídal. A od té doby je peču každý rok.

Bezlepkové

Bezlepkově se vaří už od 19. století, kdy byla objevena celiakie, tedy autoimunitního onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. V posledních letech nicméně na pultech obchodů přibývá stále více…

Vyzkoušené martinské rohlíčky

Pokud tedy potřebujete také upéct bezlepkové svatomartinské rohlíčky a nemáte žádný ověřený recept, neváhejte tento vyzkoušet. Určitě se povedou. Já do nich dávám makovou náplň, neboť Anička mák zbožňuje (a samozřejmě je miluje také s Nutellou), klidně je můžete vyzkoušet i s ořechy. A jak tedy na ně? 

Budete potřebovat: 300 g bezlepkové mouky Schär Mix Bread, 3 g soli, 1 lžičku čerstvé citronové kůry, 50 g cukru krupice, 22 g čerstvého droždí, 1 žloutek, 250-270 g teplého mléka, 1 lžíci rumu, 40 g rozpuštěného a vychladlého másla, 30 g rozpuštěného sádla. Na potření: 3 lžíce rumu, 3 lžíce smetany, 10 g rozpuštěného másla nebo jiného tuku a 1 žloutek prošlehaný s trochou teplé vody na potření již upečených rohlíčků. Na nádivku si připravte: 100-150 ml mléka, 80 g mletého máku, 1 vanilkový cukr a 1 lžíci švestkových povidel, případně mleté oříšky na zahuštění. 

  1. V míse smíchejte mouku se solí a citronovou kůrou. Uprostřed udělejte důlek a do něj vsypejte cukr. Na cukr rozdrobte droždí. Přidejte mléko smíchané s rumem a žloutkem, zakryjte utěrkou nebo fólií a nechte asi 30 minut v teple odpočinout.
  2. Přidejte rozpuštěný tuk, promíchejte a vypracujte těsto. To důkladně prohněťte, počítejte s tím, že se těsto bude lepit. Těsto rozdělte na poloviny, ty lehce prohněťte na pomoučené pracovní ploše a každou rozválejte do tvaru kruhu, který bude mít na výšku asi půl centimetru. Kruhy pak rádýlkem nebo nožem rozdělte na 8 výsečí (8 dlouhých trojúhelníčků).
  3. Připravte si nádivku. V hrnci přiveďte k varu mléko, přisypejte mák a povařte do zhoustnutí. Pak odstavte a přidejte povidla a cukr. Pokud by byla nádivka moc řídká, vmíchejte do ní nastrouhané oříšky nebo mleté bezlepkové piškoty. 
  4. Na každý trojúhelníček opatrně lžičkou rozetřete nádivku a stočte od širší strany ke špičce do tvaru rohlíčku. Rohlíčky přendejte na plech s pečicím papírem ještě nechte 15 minut kynout a nakonec je potřete prošlehanou směsí rumu, smetany a másla nebo tuku. Rohlíčky vložte do trouby předehřáté na 180 ˚C a pečte je asi 20-25 minut. Upečené rohlíčky ještě jednou potřete žloutkem prošlehaným s vodou. 

Náš tip: Máte-li raději rohlíčky s ořechovou náplní, můžete si ji připravit podle našeho video receptu. Piškoty použijte bezlepkové. 

Máma a bezlepková Áňa je seriál o bezlepkovém vaření a pečení naší redaktorky Hanky, u jejíž dcery Aničky byla před více než rokem zjištěna celiakie. Hanka v seriálu popisuje celý příběh o tom, jak byla diagnóza zjištěna a jak to ovlivnilo vaření a stravování celé rodiny. Hanka Malénková je zároveň zkušená kulinární redaktorka a autorka kuchařky Hezky česky. Jídlo je její velkou vášní, ráda peče, zkouší cizokrajné recepty a baví ji cestovat a objevovat nová bistra a kavárny.

Recepty k tomuto článku