Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Máte rádi sněhové dezerty? Jedním z těch nejslavnějších je nazdobený dort Pavlova. Najdete jej v nabídce spousty cukráren a je i jedním z oblíbených moučníků v Malé pekárně nacházející se v Letech v údolí řeky Berounky. A právě od nich, respektive od majitelky Nadi Pohlreichové, jsme získali recept.

Efektní dezert z mála surovin

Dort v podobě obří sněhové pusinky vypadá přímo skvostně, a i když se na první pohled může jevit jako náročný, jeho příprava však kupodivu nijak složitá není. A hlavně na něj nepotřebujete příliš mnoho surovin.

Je ideálním moučníkem v případě, že vám doma zbylo hodně bílků a vy nevíte, kam je upotřebit. Bílky jsou ostatně společně s cukrem hlavní ingrediencí na jeho přípravu, navíc se do něj nedává žádná mouka, takže je přirozeně bezlepkový. 

Předností tohoto nazdobeného krasavce je jeho pusinková křehkost a nadýchanost, která se krásně snoubí se šlehačkou, jež se do dortu používá. Díky tomu je Pavlova lehoučká jako obláček nebo jako baletní sukně či taneční kroky slavné baletky Anny Pavlovy, po níž dort získal jméno. Ta sice pocházela z Ruska, dort je ovšem australský nebo novozélandský a v obou těchto zemích je považován za národní jídlo. 

Pavlova na mnoho způsobů

Jak již bylo zmíněno, Pavlova je v nejjednodušší verzi jen spojením velké sněhové pusinky, šlehačky a ovoce. Moučník tak může mít spoustu variant – záleží jen na tom, jaké použijete v závislosti na sezoně ovoce. To se navíc obvykle doplňuje ještě žloutkovým krémem, můžete ale použít i ovocný rozvar. Pavlova tak pokaždé může vypadat jinak.

Malý zákusek nebo dort

Kromě toho se dělá i v různých velikostech – jako zákusek pro jednoho i jako velký dort, který navzdory snadné přípravě vypadá velmi efektně. Může tak být ideálním narozeninovým dortem, zákuskem po svátečním obědě a vhodně nazdobený může klidně zkrášlit vánoční tabuli. A pokud jej upečete teď, uděláte si aspoň takovou generálku na vánoční pečení pusinek

Pavlova z Malé pekárny

Pavlova je v poslední době poměrně populárním zákuskem v mnoha cukrárnách. V Malé pekárně v Letech u Dobřichovic ji pečou v mini verzi, v čase předvánočním ji budou mít v nabídce i jako vánoční dort. Jak řekla Topreceptům její majitelka Naďa Pohlreichová: „Pavlova je na Vánoce ideální. V době svátků totiž jíme především těžké, hutné pokrmy a lehounká Pavlova tak přijde vhod."

V cukrárně Nadi Pohlreichové, o níž jsme psali již v našem starším článku, peče Pavlovu stejně jako další zákusky úžasná cukrářka Denisa Neprašová, která je společně s Naďou i jednatelkou firmy. Na její zákusky sem míří lidé až z Prahy, poprosili jsme ji proto, zda by nám nedala i pár rad, jak udělat tu nejlepší Pavlovu a Denisa rovnou přidala i recept. Jak tedy Pavlovu udělat?

Budete potřebovat: 7 bílků z čerstvých vajec, 400 g cukru krystal, 1 lžíci Solamylu, 1 lžičku citronové šťávy, 2 špetky soli, šlehačku a ovoce na ozdobu.  

  1. Bílky oddělte od žloutků do čisté a suché nádoby, ve které budete šlehat. Přidejte sůl a citronovou šťávu. Začněte šlehat v robotu metlou. Když se bílky změní do podoby pěny, přidejte cukr a šlehejte do podoby bílé, lesklé a tuhé pěny. Trvá to asi 10 minut, v bílků nesmí být cítit na omak cukr.  
  2. Vypněte robota a vmíchejte lžíci Solamylu a rovnoměrně jej ve sněhu rozmíchejte. Směsí pak naplňte cukrářský sáček s hladkou nebo řezanou trubičkou a nastříkejte na plech vyložený silikonem nebo pečicím papírem věnec (tvar je lepší si předem na papír ze spodní strany předkreslit). 
  3. Poté vložte plech do trouby předem předehřáté na 90-95 °C a sušte přibližně hodinu. Doba sušení se může lišit v závislosti na typu trouby. Hotovou Pavlovu poznáte tak, že jde odloupnout lehce od silikonu nebo pečícího papíru a v rukou se nebortí.
  4. Nechte ji vychladnout a můžete zdobit krémem, šlehačkou nebo jen ovocem či ovocným žahourem (rozvařené ovoce s cukrem).

Tipy na přípravu od cukrářky Denisy z Malé pekárny: 

  • Při šlehání bílků si dejte pozor na to, aby bílky neobsahovaly stopy nečistoty nebo kousky žloutků. Jinak se bílek nevyšlehá a je to nenávratné.
  • Důležité je šlehat bílky s cukrem dostatečně dlouho, aby nebyl mezi prsty cítit krystalový cukr. Pavlova je dokonale vyšlehaná ve chvíli, kdy bílek dělá špičky a při otočení misky dnem nahoru našlehaný sníh nevypadne. 
  • Tvar je nejlepší stříkat na plech trubičkou a sáčkem. Méně zruční mohou udělat na plech jen jakýsi sněhový kopec s dolíkem a do něj pak dát šlehačku a ovoce. I tak moučník vypadá velmi elegantně.

Pokud na pečení nemáte čas, vynikající moučníky z Malé pekárny je možné ochutnat i na Zimním Apetit pikniku, který se koná 9. 11. v Národním zemědělském muzeu od 10:00-18:00

Fotografie z Malé pekárny a hlavně místních zákusků si můžete prohlédnout v naší fotogalerii

Náš tip: Pokud byste si chtěli už nyní upéct klasické sněhové pusinky, můžete je udělat podle našeho video receptu

Recepty k tomuto článku