Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Britský král Eduard VII.: Syn královny Viktorie tak miloval jídlo, že požadoval hodinové přestávky v opeře, aby se najedl
Zdroj: Wikimedia Commons, W. & D. Downey, Public Domain

Syn královny Viktorie Eduard VII. si na trůn počkal až do svých 59 let. Rázná matka ho na královské povinnosti moc nepřipravovala a budoucí král Eduard VII. vyplňoval čas večírky, dobrým jídlem a pitím.

Co víme o Eduardu VII.?

Eduard VII., nejstarší syn britské královny Viktorie a jejího manžela Alberta, se narodil 9. listopadu 1841 v Buckinghamském paláci. Ačkoli jeho rodiče chtěli, aby Eduard získal vzdělání, jeho studium moc nezajímalo. Velké charisma a vybrané společenské chování mu však zajišťovalo oblibu nejen u žen, ale i u poddaných a britských zahraničních partnerů.

Po skandálech s herečkami se oženil s Alexandrou Dánskou. Královna Viktorie vysílala syna na zahraniční cesty, ale do státnických záležitostí ho zasahovat nenechala. Teprve tři roky před její smrtí se  částečně mohl zapojit do vládnutí.

Propagátor nedělní hovězí pečeně 

Eduard si potrpěl na dobré jídlo. To se projevilo na jeho postavě, protože často nemohl dopnout knoflíky na vestě. Před nástupem na trůn měl údajně v pase 122 cm. Každou neděli vyžadoval hovězí pečeni s bramborem, křenovou omáčkou a yorkshirským pudinkem. To se pak díky němu ve většině britských domácností stalo tradičním nedělním obědem.

A protože jeho vitální matka Viktorie, jak už jsme říkali, nechtěla, aby se jí pletl do práce, Eduard měl spoustu času. Ten vyplňoval milostnými aférami, které jeho manželka tiše tolerovala, a jídlem.

Osmichodový oběd a velkolepá korunovace

Jídlo bylo Eduardovou velkou láskou. Proto posunul večeři až na 20:30 (tedy o hodinu později, než bylo a je v britské královské rodině zvykem), aby stihl během dne sníst více jídel. K snídani vyžadoval pečené kuře nebo humra. Oběd se pak skládal z osmi chodů. Večeře pak měla chodů dokonce 12.

Eduardova láska k jídlu byla obrovská (zřejmě větší než k manželce Alexandře), což se projevilo i během jeho korunovace v roce 1902, rok po smrti jeho matky královny Viktorie. Británie měla náladu na oslavy, protože krátce předtím se stala vítězem v tzv. búrských válkách a podmanila si jih Afriky.

Korunovační hostiny se zúčastnilo kolem 450 000 lidí. Hlavní roli hrál steak s dušenou cibulí v máslové omáčce s pivem. Servírovala se španělská šunka i pstruh s kaviárem v holandské omáčce.

Svačinka v opeře

Eduard měl jasný harmonogram podávání jídla. Pokud do toho ovšem zasáhlo například představení v opeře, byl problém. Vyřešil to po svém. Vymohl si hodinovou přestávku, během níž ve své loži v klidu konzumoval studeného pstruha a čerstvé pečivo.

Jako správný Angličan musel Eduard mít dobrý čaj. V luxusním obchodě s potravinami Fortnum & Mason si nechal namíchat vlastní směs. K tradičnímu čaji o páté si pochutnával na mini sendvičích, masových koláčích i sladkých koláčích. Koláč si často dal i po večeři těsně před spaním.

Láska k jídlu a pravidelné kouření cigaret a doutníků se se zdravým životním stylem moc neslučovaly. Britského trůnu si Eduard VII. moc neužil. Zemřel 6. května 1910 v 68 letech.

A ještě jedna poznámka na závěr. Mezi jeho milenky patřila jistá Alice Keppelová, jejíž pravnučka Camilla Parker Bowlesová se stala milenkou, poté manželkou současného krále Karla III. Historické hříčky osudu jsou někdy zajímavé...

Zdroje informací:

soyummy.com: These British Monarchs (From Past And Present) Had The Absolute Weirdest Food Habits

kafkaesqueblog.com: “Your Majesty, Dinner is Served” – Part II: European Royal Families, Royal Banquets & Ten Royal Recipes

news.bbc.co.uk: The Coronation Cookbook

Wikipedia. org: Edward VII

Recepty k tomuto článku