Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Moravské zelí podle receptu od dědy voní kmínem, cibulí a špekem. Jeden krok se ale musí udělat jinak, radí šéfkuchař Honza
Zdroj: se souhlasem Marka Macháče, restaurace Kamin, koláž Toprecepty

Chystáte se péct husu či kachnu a zvažujete, jaké zelí k pečínce uvařit? Nabízíme vám recept na fantastické zelí od šéfkuchaře Honzy z pražské restaurace Kamin. Původem Moravák zde "oprašuje" recepty svých předků a k tomu přidává i kus moravské srdečnosti.

Kus Moravy v Praze

Restauraci založenou na typických moravských jídlech s moderním šmrncem provozují v pražských Vršovicích dva vousatí bráchové, Marek a Honza, teprve rok a půl. Za tu dobu už si ale našli své stálé zákazníky a noví pořád přicházejí. 

Tady se totiž vaří poctivě a s vtipem. V menu byly takové pokrmy jako knedla s vejci, rajská s perníkem nebo obyčejný pudink. Ale pozor, zdejší knedla s vajcem, to je krásně nadýchaný domácí kynutý knedlík, dokřupava opečený a podávaný s marinovaným vajíčkem, žloutkovou pěnou s hořčicí, bylinkovým máslem, smaženou cibulkou, strouhaným žloutkem a lanýžem. 

A když jsme u toho pudinku, tak nejde o prášek rozmíchaný v mléce. Původní babiččin recept totiž Honza poupravil do skvělého dezertu s domácími piškoty, pudinkem ze žloutků, třešněmi marinovanými v griotce a malým panákem třešňové šťávy s mátou. 

Takové delikatesy asi doma nebude dělat každý, ale pro web Toprecepty.cz poskytl šéfkuchař Jan Macháč recept na perfektní přílohové zelí, které zvládne i amatér a pochutná si celá rodina. 

Recept na moravské zelí podle dědy

Na perfektní voňavé zelí budete potřebovat: 1 kg kvašeného zelí, 2 bílé cibule, 100 g špeku, 100 g sádla, 1 lžičku kmínu a 1 větší oloupaný brambor, dle chuti pak sůl, pepř a cukr. 

Jak na to? Na rozpuštěné sádlo dejte lžičku kmínu a lehce promíchejte. Jakmile začne kmín praskat, přidejte na kostičky nakrájený špek. Když špek zesklovatí, přidejte oloupanou a nadrobno nakrájenou cibulku a restujte asi 2 minuty. 

Ze zelí vymačkejte vodu do misky a dejte ji bokem. Zelí přidejte ke špeku a cibulce. Restujte dozlatova asi 10 minut. Pak zelí ochuťte cukrem, solí a pepřem, přidejte vymačkanou šťávu ze zelí a najemno nastrouhaný brambor. Zelí provařte dalších asi 6 minut, až začne zlehka houstnout. Hotové zelí ještě dochuťte podle své chuti.

Tipy šéfkuchaře Honzy: 

  • Kmín vždy restujte první kvůli vůni. Jakmile to jednou zkusíte, už asi nebudete dělat zelí jinak. 
  • Jak říká náš děda: ,,Zelí se musí pořádně omastit”, proto zelí při podávání ještě doporučuji polít na sádle vyškvařenou slaninou a cibulkou. Dobrou chuť! 

Pokud byste se s Honzou chtěli potkat osobně, budete mít možnost už tuto sobotu, 9. 11. 2024, na zimním Apetit pikniku, který se koná v Národním zemědělském muzeu.

Něco navíc: Jak to v restauraci Kamin vypadá i co se tam podává, na to se můžete podívat v naší galerii: 

Fotogalerie - Restaurace Kamin v Praze

Ukázat 15 fotografií

Recepty k tomuto článku