Kalendář vánočního pečení: Kdy zadělat těsto na perníčky, kdy péct linecké a rohlíčky, aby bylo cukroví nejlepší
11. 11. 2024 Ostatní
Opět se nám po roce blíží ten čas, kdy oblékneme zástěry, oprášíme staré recepty, vyhledáme vykrajovátka a formičky, pustíme se do pečení cukroví a v celé domácnosti se rozvoní vůně vanilky, skořice a ořechů. Jak si to ale rozplánovat, abychom vše do Vánoc stihli a kdy péct které druhy?
Pečení vyžaduje plánování
Předvánoční čas je obdobím shonu a stresů, zda všechno letos stihneme, naklidíme, seženeme všechny dárky a zvládneme napéct tolik druhů cukroví, abychom uspokojili chutě všech členů rodiny a omráčili návštěvy svými pekařskými schopnostmi. Pokud si chcete tento čas aspoň trochu usnadnit, je dobré začít s pečením cukroví včas.
Některé druhy je možné začít péct klidně už v druhé polovině listopadu, u některých je dokonce přímo žádoucí, aby se stihly odležet. Když si vše dobře rozplánujete, ušetříte si aspoň trochu těch předvánočních nervů. Kdy je tedy nejvyšší čas začít s pečením určitých druhů cukroví?
Mohlo by vás zajímat
Plán na listopad
Ještě než začnete péct, udělejte si malý pořádek v receptech, formičkách i surovinách. Bude se vám pak lépe pracovat.
- Ujasněte si, které druhy cukroví letos budete péct a v jakém množství. Podle toho si sepište, kolik mouky, cukru a dalších ingrediencí budete potřebovat. Nakupujte v akcích, skoro každý týden je ve slevě něco jiného. Máslo můžete bez obav zamrazit (v krabičce nebo mrazicím sáčku, aby nenatáhlo pachy ostatních potravin).
- Zkontrolujte stav formiček a vykrajovátek. Nakupte pečicí papír, potravinářskou folii, cukrářské sáčky, zdobicí špičky a jiné nezbytnosti, dle druhu zvoleného cukroví.
- Zkontrolujte stav koření a různých surovin na zdobení. Připravit si můžete i domácí vanilkový cukr. Stačí, když vložíte do sklenice s cukrem vanilkový lusk a necháte odležet, za dva týdny získá krásné vanilkové aroma.
- Naplánujte si pečení v takovém pořadí, aby se jednotlivé druhy stihly hezky rozležet, ale zároveň, aby se nevysušily, případně, aby se cukroví nezkazilo. V tom vám pomůže následující plán, sestavený podle slavné publikace Pavla Toufara, Vánoce.
Mohlo by vás zajímat
Co péct do první adventní neděle
- Perníčky a zázvorky - první svíčka na adventním věnci se letos zapaluje 1. prosince. V tu dobu se můžete vrhnout na pečení cukroví, které potřebuje odležet. To jsou především perníčky, zázvorky, kokosové cukroví či anýzky.
- Štola a pudink - péct můžete i typické zahraniční vánoční dezerty – tedy drážďanskou štolu nebo anglický pudink. Oba vyžadují dostatek času na odležení, a to až měsíc, s jejich přípravou proto neotálejte. Díky odležení se všechny chutě v moučnících krásně prolnou.
První adventní týden (od 1. 12. do 7. 12.)
- Rohlíčky, pracny, linecké - v tomto období je nejvyšší čas na nejpopulárnější trojici – vanilkové rohlíčky, linecké a pracny. Upéct si můžete rovněž korpusy na košíčky, išelské dortíčky nebo ořechy.
- Slepování lineckého - na krémy je ještě brzy, ale můžete začít slepovat linecké chuťově výraznější červenou marmeládou. U lineckého navíc přijde vhod, když se nechá trochu rozležet a marmeláda sušenky zvláční.
Druhý adventní týden (od 8. 12. do 14. 12.)
- Pusinky a laskonky - v případě většiny předchozích druhů cukroví se používají do těsta hlavně žloutky. Pokud jste si bílky uložili do chladu do nějaké dobře uzavíratelné sklenice, nebo je zamrazili, nyní je můžete použít. To znamená, že můžete začít s pečením pusinek, mini laskonek a dalších druhů bílkového cukroví.
- Makronky - chcete-li něco méně tradičního, udělejte třeba makronky. Sněhové cukroví pak skladujte hlavně v suchu, aby nezvlhlo a zůstalo křehké. Rozhodně je neukládejte do lednice. Nejlepší jsou na ně papírovou sáčky nebo krabice.
- Florentýnky a marokánky - upéct můžete i toto oblíbené a poměrně jednoduché cukroví s kandovaným ovocem s lehce exotickým nádechem. I to potřebuje čas na rozležení, aby změklo. Uskladněte je proto nejlépe někde v chladu.
Třetí adventní týden (od 15. 12. do 21. 12.)
- Krémy do cukroví - v tomto týdnu už se pusťte do přípravy krému a plnění různých druhů košíčků, dortíčků, ořechů nebo trubiček – zkrátka všech druhů cukroví, do nichž se dávají máslové nebo jiné krémy. Krémy čistě máslové nebo s tepelně upravenými vajíčky vydrží delší dobu, krémy moučné či pudinkové by se měly spotřebovat do pár dnů. Proto si podle toho plnění naplánujte.
- Poleva na perníčky - pokud vám ještě zbyly bílky, využijte je na přípravu polevy na zdobení perníčků. I do toho se můžete nyní pustit. Jestliže vám bílky již nezbyly, můžete si koupit polevu na perníčku již hotovou v tubě. Prodávají se dokonce i barevné, s nimiž nejraději malují na perníčky děti.
- Nepečené cukroví - v tomto týdnu můžete začít postupně připravovat nepečené druhy, tedy různé kuličky, salámy, domácí čokoládu nebo vosí hnízda.
Čtvrtý adventní týden (od 22. 12. do 24. 12.)
- Vánočka - poslední dva dny před Štědrým dnem už většinou řešíme kapra a salát. Ještě jedno tradiční pečivo nás ale čeká, a to vánočka. Ta se peče den před Štědrým dnem, v některých rodinách navíc pečou i jablečný štrúdl, nejčastěji z taženého těsta.
- Finální dozdobení a poslední druhy - v těchto dnech je ještě čas na poslední dozdobení, nebo i na rychlé nepečené druhy cukroví. Pro děti můžete také připravit čerstvé ovoce namočené do čokolády.
Náš tip: Nejvíc se nám blíží pečení zázvorek, ty si proto můžete udělat podle našeho video receptu.
Témata
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Rumové kuličky: Nepečené vláčné cukroví s rozinkami se rozplývá na jazyku a díky různému obalení hned máte víc druhů
Pověstná drážďanská vánoční štola je plná rozinek, ovoce a mandlí a voní po kořením. Takhle snadno se dělá
Marokánky a florentýnky vypadají hodně podobně. Přesto jsme několik rozdílů vypátrali
Přečtěte si Zobrazit více
Jak připravit formičky na pečení cukroví? Nové je dobré vypálit v troubě, starší vyčistit solí a dalšími přípravky ze spíže
Jak na nejlepší pracny? Do těsta přidejte trochu hřebíčku a nechte ho odležet, na snadné vyklopení z formičky stačí jeden fígl
Skladujeme cukroví: Linecké do plechové krabice, perníčky do papírové, a aby byly vláčné, přidáme k nim jednu ingredienci