Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Tatarská omáčka nejlépe chutná ke smaženým pokrmům.
Zdroj: Toprecepty

Tatarská omáčka je oblíbeným dochucovadlem, které nesmí chybět v žádné české ani slovenské kuchyni. Mnozí si ji kupují, ale většina má vyzkoušený recept, jak si tatarku připravit podle své chuti z majonézy, cibule a kyselých okurek. V minulosti, kdy se pokrmy připravovaly podle norem, se ovšem do oblíbené omáčky přidávaly také ingredience, které už do ní nyní nepoužíváme.

Inspirace Francií

Tatarská omáčka, oblíbený doplněk k hranolkům či smaženému sýru, je v českých domácnostech stálicí. Vznikla ve Francii, ale rychle si našla cestu na naše stoly a stala se neodmyslitelnou součástí mnoha jídel. Svou krémovou konzistencí a jemně pikantní chutí totiž dokáže skvěle doplnit i jednodušší pokrmy. 

Jak lze vylepšovat

Základem tatarky, jak ji známe jsou majonéza, kyselé okurky a cibule. Některé recepty však obsahují také hořčici, citronovou šťávu, pepř nebo bylinky jako je petržel, kopr nebo estragon. Pokud rádi experimentujete, můžete místo kyselých okurek použít kapary, které dodají omáčce trochu jinou, ale velmi zajímavou chuť.

Místo klasické cibule můžete zkusit šalotku, která má jemnější chuť. Jestli chcete připravit lehčí verzi tatarské omáčky, nahraďte část majonézy jogurtem nebo zakysanou smetanou. 

K čemu se hodí

Tatarka se nejčastěji přidává ke smaženým jídlům. Málokdo si bez ní dokáže představit třeba rybí prsty či smažený sýr, pro někoho je vhodným doplňkem i k vepřovému nebo kuřecímu řízku. Skvěle se díky své univerzálnosti také hodí k různým druhům grilovaného masa. Najít ji můžeme i v hamburgerech nebo jako dip k čerstvé zelenině. 

Co byly normy

Československé státní normy (ČSN) v oblasti gastronomie byly souborem standardů, které upravovaly různé aspekty potravinářství, stravování a pohostinství v bývalém Československu. Tyto normy byly zavedeny s cílem zajistit konzistenci, kvalitu a bezpečnost potravin a nápojů.

Obsahovaly pravidla pro výrobu, skladování, balení a podávání potravin, a také normy pro hygienické standardy v kuchyních a restauracích. Určovaly například i to, jak má být připravena a servírována svíčková na smetaně nebo jaké suroviny a postupy jsou nezbytné pro autentický guláš.

Tatarka, aby chutnala všude stejně, měla jasný popis, který v normách určoval, co zákazník dostane. „Omáčka krémové barvy s drobnými částečkami okurek a cibule, které tvoří jemnou kašovinu. Rozmíchaná musí být hladká, přiměřené konzistence. Vůně a chuť je příjemná, harmonická, s patrnou jemnou kyselostí, znatelně po víně,“ uváděl předpis.

Tatarská omáčka podle ČSN

Na 500 g tatarky podle norem budete potřebovat: 350 g majonézy, 35 g bílého vína a 75 g mléka. Dále: 7 g octa, 5 g cukru, 15 g citronové šťávy, 15 g konzervované okurky, 12 g čerstvé cibule a 5 g soli.

Jak na to?

  1. Majonézu rozřeďte mlékem a bílým vínem, dochuťte octem, citronovou šťávou, cukrem a solí.
  2. Přidejte jemně rozsekané okurky a oloupanou, nadrobno nakrájenou cibuli a vše pečlivě promíchejte.

Náš tip: Připravte si podle našeho video receptu skvělý smažený sýr, ke kterému tatarka perfektně sedí.

Zdroj informací:

wikipedia.org - ČSN
ipac.svkkl.cz - Československá státní norma
thefooddictator.com - The Hirshon Tartar Sauce

Recepty k tomuto článku