Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Za starých časů se na venkově nepekly jen klasické buchty, ale třeba i řepánky. Sladké pečivo bylo zajímavé hlavně svou náplní, v níž mák navíc doplňovala cukrová řepa. Ta bochánky přirozeně osladí a dodá náplni na vláčnosti. Navíc právě teď je její sezona. 

Pečivo na posvícení

Buchty a koláče se pečou dodnes, za starých časů ale dělaly naše babičky a prababičky další druhy pečiva, na které se v průběhu let zapomnělo. Jedním z nich byly třeba řepánky, které se spojovaly nejvíc s oblastí Polabí a hlavně Kolínska. Ostatně i my jsme se s nimi a receptem na ně setkali ve skanzenu v Kouřimi. Právě zde zde byly řepánky tradičním posvícenským pečivem

Buchty s mákem a řepou

Tyto malé bochánky se připravují z kynutého těsta a jsou důkazem toho, že naši předkové uměli využít mnoha plodin, u nichž by nás to dnes ani nenapadlo. Jednou z nich byla právě řepa, která dala pečivu název.

Řepánky ovšem nejsou žádné slané pečivo z červené řepy. Používá se na ně řepa cukrová, z níž se u nás vyrábí cukr. Právě v podzimních měsících je její sezona, neboť její sklizeň začíná v září a končí začátkem prosince. Byla proto ideálním a snadno dostupným sladidlem

Kam pro cukrovou řepu?

Dnes se sice cukrová řepa v obchodech běžně neprodává, ale můžete si ji koupit u farmáře (1 kg se letos prodává za 19 Kč), či na farmářském trhu. Další možností, kde ji získat, jsou i cukrovary, případně sehnat někoho, kdo si ji pěstuje na zahradě. Nastrouhanou řepu pak v řepáncích doplňuje mák. Díky ní je v nich maková náplň příjemně šťavnatá a ani trochu vysušená. Na její ovonění se někdy přidává badyán nebo skořice

Sstaročeské řepánky z Kouřimi

Těsto na řepánky je vlastně stejné jako třeba na buchty nebo jiné kynuté moučníky. Od buchet se liší tím, že se při pečení nechávají mezi jednotlivými řepánky mezery, takže mají tvar krásně kulatého bochánku.

Pokud jste se tedy někde dostali k cukrové řepě a přemýšlíte, co s ní, můžete si je upéct podle receptu etnoložky Kamily Skopové, s níž jsme se setkali na posvícení právě v kouřimském skanzenu. A jak tedy na ně? 

Budete potřebovat: 500 g polohrubé mouky, 80 g másla, 100 g cukru, 2 žloutky, špetku soli, 40 g droždí, cca 250 ml vlažného mléka. Na náplň: 1 středně velkou cukrovou řepu, 50 g mletého máku, hrst sekaných ořechů, 1 lžičku másla, případně cukr podle chuti. Na potření: rozšlehané vajíčko a smetana 

  1. Do části vlažného mléka rozdrobte droždí, přidejte lžičku cukru a lžíci mouky a nechte vzejít kvásek. Do mísy dejte mouku, zbytek cukru, žloutky, rozpuštěné máslo, sůl, kvásek a zbytek mléka a zadělejte hladké těsto, které se nelepí na stěny. Zakryjte utěrkou a nechte v teple vykynout, až se zdvojnásobí velikost. 
  2. Na náplň oloupejte řepu a nastrouhejte ji na hrubém struhadle. Pak řepu dejte do kastrůlku, přidejte mák a duste, dokud se nevyvaří tekutina. Přidejte ořechy, máslo a případně cukr, promíchejte a nechte vychladnout. 
  3. Vykynuté těsto vyválejte na plát, který nakrájejte na čtverečky. Ty naplňte připravenou náplní, zabalte, vytvarujte ranečky a spojem dolů je poklaďte na plech vyložený pečicím papírem. Nechte ještě chvíli kynout a pak potřete rozšlehaným vajíčkem.
  4. Řepánky vložte do trouby předehřáté na 180 °C a pečte asi 10-15 minut dozlatova. Hotové řepánky potřete smetanou a podávejte pocukrované. 

Fotografie z přípravy řepánků ze skanzenu v Kouřimi si můžete prohlédnout v naší fotogalerii: 

Fotogalerie - Řepánky podle staročeského receptu ze skanzenu: Nadýchané bochánky s mákem jsou typickým podzimním pečivem

Ukázat 7 fotografií

Náš tip: Klasické české buchty plněné povidly si mohou ti, kteří nemají rádi mák, upéct podle našeho video receptu.

 

Recepty k tomuto článku