Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vánoce byly v dobách minulých sice mnohem skromnější než ty současné, ale měly nepochybně své kouzlo. Chcete-li je trochu poodhalit, vydejte se na předvánoční akce do skanzenů. Poznáte na nich regionální speciality, místní zvyky a možná se i trochu zklidníte v předvánočním shonu. Kam se tedy vydat?

Jak se dřív slavily Vánoce?

Vánoční atmosféru můžete načerpat na mnoha místech, opravdu nezapomenutelné jsou ale vánoční programy, které si pro návštěvníky přichystaly české a moravské skanzeny. V nich se totiž přenesete o několik století zpátky a dozvíte se, jak nejkrásnější svátky v roce slavili naši předkové.

Skanzenů neboli muzeí v přírodě je po celé republice spousta a díky nim tak poznáte, jak Vánoce lidé prožívali v různých krajích. Zmapovali jsme pro vás, kdy a do jakých skanzenů je možné si zajet a co na předvánoční období plánují. 

Středočeský kraj

Polabské muzeum – ve skanzenu v Přerově nad Labem již v sobotu 16. 11. 2024 odstartovala každoroční výstava nazvaná Lidové Vánoce v Polabí, která potrvá až do 29. 12. 2024. 

V jednotlivých chalupách jsou nainstalovány výjevy ze života našich předků, a celá akce mapuje období od počátku adventu až do Tří králů. Uvidíte tak třeba čerta s Mikulášem a další tajemné adventní postavy, které dřív chodívaly na obchůzky. Zjistíte rovněž, jak vypadala štědrovečerní tabule v nejchudších chalupách a budete moci obdivovat i staré formičky na cukroví nebo tehdejší vánoční výzdobu. Více na Polabskemuzeum.cz.

Muzeum lidových staveb v Kouřimi – v tomto skanzenu na Kolínsku se bude konat v předvánočním čase hned několik akcí. Hned 7. 12. 2024 sem mohou děti dorazit na Mikulášskou obchůzku, 22. 12. 2024 odhalíte kouzlo adventní neděle a dozvíte se něco o dalších staročeských zvycích.

Poslední akcí pak bude Tříkrálová koleda 5. ledna 2025. Kromě toho po celý advent (tj. od 1. 12. 2024) bude celý skanzen vánočně naladěn a v jednotlivých chalupách se dozvíte zajímavosti o mikulášských nadílkách, vánočním koledování nebo spatříte svátečně nazdobenou světnici. Více na Skanzenkourim.cz.

Skanzen Vysoký Chlumec – soubor lidových staveb, který spadá pod Hornické muzeum Příbram, si připravil v termínu od 14. 12. 2024 do 15. 12. 2024 akci Vánoce ve skanzenu. Ve  vytopených a svátečně nazdobených chaloupkách návštěvníci ochutnají tradiční pečivo, dozvědí se něco o vánočních zvycích a vyzkoušejí si třeba zdobení perníčků, vyřezávání figurek do betlému nebo dokonce předení na kolovrátku. Více na Muzeum-pribram.cz

Hornický domek Příbram – jak probíhal předvánoční a vánoční čas v hornické rodině, to uvidíte na akci Vánoce v hornickém domku, která se koná od 9. 12. 2024 do 20. 12. 2024. I zde si budou moci hlavně děti vyzkoušet pečení a zdobení perníčků, lití olova nebo výzdobu korálkových ozdob. Domek je součástí skanzenu Březové hory a rovněž spadá pod  Hornické muzeum v Příbrami. Více na Muzeum-pribram.cz.

Severní Čechy

Dlaskův statek – tento statek v Dolánkách u Turnova je součástí Muzea Českého ráje v Turnově a v předvánočním čase otevře své brány od 1. prosince do 22. prosince 2024 a od 27. prosince do 29. prosince 2024 denně kromě pondělí. Více na Muzeum-turnov.cz. 

Muzeum v přírodě Zubrnice – ve skanzen v Ústeckém kraji si užijete Vánoce od 14. 12. 2024 do 15. 12. 2024. Na akci poznáte adventní a vánoční zvyky místních obyvatel, bude se péct vánočka a uvidíte, jak si lidé kdysi zdobili své domácnosti. Pro děti bude připravena vánoční stezka, dílničky a povídání o Vánocích ve škole. Těšit se můžete i na Mikuláše s čertem a na živý betlém. Více na Nmvp.cz.

Vysočina

Muzeum v přírodě Vysočina – tento skanzen se nachází na třech místech – na Veselém kopci, ve Svobodných Hamrech a v Hlinsku, vánoční program si pro návštěvníky připravili na Veselém kopci a to dokonce ve dvou termínech. 1. 12. 2024 sem dorazí Mikuláš s čerty a anděly, připraveny budou ukázky řemesel. V neděli 8. 12. 2024 sem můžete dorazit na vánoční jarmark a nakoupit dárky od lidových výrobců. V období od 30. 11. 2024 až do 8. 12. 2024 bude skanzen navíc svátečně nazdoben. Více na Nmvp.cz

Olomoucký kraj

Skanzen PříkazyHanácké muzeum v přírodě nebo také „hanácké skanzen“ pořádá akci nazvanou Hanácké Vánoce, a to v sobotu 30. 11. 2024. Uvidíte hanácký štědrovečerní stůl, vyzkoušíte si pečení a zdobení perníčků i zvyky jako házení střevícem či pouštění lodiček. Více na Nmvp.cz

Zlínský kraj

Valašské muzeum v přírodě – v našem nejznámějším skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm se samozřejmě rovněž budou chystat na Vánoce. Ve dnech 26. 11. 2024 - 27. 11. 2024 budou připraveny vánoční dílny pro veřejnost – vyrábět se budou třeba ozdoby na stromeček, a to slaměné a papírové. Ve čtvrtek 5. 12. 2024 pak dojde do Valašské dědiny Mikuláš, v jednotlivých valašských chalupách bude poměrně živo – provoní je vůně bylinkového čaje a perníčků a ve škole se budou zpívat koledy. Více na Nmvp.cz

Jihomoravský kraj

Skanzen Strážnice – i v Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy se budou chystat na Vánoce, a to o víkendu 30. 11. 2024 - 1. 12. 2024 prostřednictvím akce nazvané Radujme se, veselme se. Dozvíte se na ní, jak vypadaly přípravy na vánoční svátky na jihu Moravy, uvidíte obchůzky Mikuláše, Lucek, Tří králů, zjistíte, jaká se jedla na Štědrý den jídla a ve staré škole si s panem učitelem zazpíváte koledy. Více na Skanzenstraznice.cz.

Na fotografie z vánočních akcí minulých let ve skanzenech se můžete podívat v naší fotogalerii: 

Náš tip: Za starých časů se na Štědrý den, jedla třeba tato rybí polévka, kterou snadno uvaříte podle našeho video receptu.

 

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Recepty k tomuto článku