Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak na ty nejlepší topinky? Základem je tvrdý chleba a správný tuk. Známe fígl, jak chleba správně nakrájet a čím ho ochutit
Zdroj: Toprecepty.cz

Pěkně opečená křupavá topinka chutná samotná jen osolená a potřená stroužkem česneku, ale také s různými pomazánkami. A s dobře připraveným hovězím tatarákem se promění v luxusní večeři.

Topinky byly známé už ve starověku

Topinky máme většinou spojené s prázdninami a rychlým jídlem na chatě nebo chalupě. Napadlo vás někdy, že na opečeném chlebu si pochutnávali lidé už ve starověku? Chleba opečený nad otevřeným ohněm nebo pomalu pečený na kamenech kolem ohniště nezplesnivěl a mohl se delší dobu skladovat.

Ačkoli se na první pohled zdá, že příprava topinek je naprosto jednoduchá a že ji lehce zvládne i kuchařský neumětel, pro dokonalé topinky je potřeba vybrat správný chleba i znát pár fíglů.

Jaký chleba vybrat na topinky?

Co se týká druhu chleba, na topinky je nejvhodnější klasický pšenično-žitný český chléb, který má výraznější chuť než třeba toustový chléb. Jak všichni víme, topinky se vždy připravovaly ze staršího chleba, který už byl tvrdší a pro běžnou konzumaci nebyl vhodný, ale takhle se ještě mohl využít.

Pokud dostanete chuť na topinky a doma máte jen čerstvý chleba, topinky taky usmažíte, ale měkký chleba nasaje zbytečně moc tuku. Proto se to nedoporučuje.

Na jaké plátky chleba krájet?

Na kráječi je nejlepší nastavit 1 až maximálně 1,5 cm, a pokud chleba krájíte tradičně nožem, taky se snažte o přibližně tak silné plátky. Silnější se tolik nepropečou a ty slabší se naopak vysuší. 

Důležité je i to, aby plátky byly co nejrovnější. Ty „hrbaté“ či jinak zdeformované se špatně opékají a mohou se na vyšších nerovných místech připalovat. Lepší je ještě každý krajíc překrojit napůl, aby byly plátky chleba „skladnější“.

Jak připravovat topinky?

Naše babičky je pekly v kastrolu na rozpáleném sádle nebo je opekly nasucho na kamnech a pak štědře pomazaly rozpuštěným sádlem. Sádlo (a vlastně i jiný tuk) z mnoha důvodů není pro každého. Někdo se tuku vyhýbá kvůli hubnutí, jiný zase kvůli zdravotním problémům.

Topinky můžete také péct v troubě rozpálené na 250 °C plechu, který je jen trochu vymazaný tukem (olejem nebo sádlem). Stačí jim 5-10 minut, po otočení ještě pět. Stejně tak je lze opéct na grilu nebo v toustovači. Na závěr je vhodné potřít je tukem podle vlastních preferencí nebo na ně namazat tučnější pomazánku.

Samozřejmě lze topinky dělat i zcela bez tuku. 

Stojí za zmínku, že krajíce chleba opečené nasucho se dříve také po opečení rychle namořily do vroucí vody a poté podávaly pomazané rozpuštěným sádlem a ochucené česnekem utřeným se solí.

Jaký tuk je na topinky nejlepší?

Určitě sádlo, tedy pro ty, co ho bez problémů snesou. Alternativou je olej, ideálně fritovací, protože je určený pro vysoké teploty. Máslo dá topinkám úplně jinou chuť. Na smažení se hodí to přepuštěné (ghí), pokud jen chcete ty nasucho opečené potřít tukem, rozpuštěné máslo je také variantou. V tomto případě lze do sádla či másla přidat sůl a prolisovaný česnek.

Co dát na topinky?

Na ty klasické samozřejmě sůl a česnek. Nejlepší je stroužkem oloupaného česneku potírat opečený chleba a poté osolit. Oblíbené je také utřít česnek se solí a tím topinky pomazat.

Jak už jsme uvedli, na topinky se hodí tatarák, ale také spousta pomazánek či volské oko z vajíčka. Pokud vás zaujala úvodní fotka článku, tak si můžete připravit houbové topinky podle našeho prověřeného receptu

Náš tip: A jestliže si chcete na topinkách pochutnat, vyzkoušejte například sýrovou pomazánku à la tatarák podle našeho video receptu.

Recepty k tomuto článku