Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak dlouho vydrží nepečené cukroví? Z tvarohu či pudinku  jen pár dnů, s alkoholem týdny, základem je správné skladování
Zdroj: Toprecepty, veganotic

Oblíbenou ozdobou vánočního stolu je i nepečené cukroví. Jak dlouho ale vydrží? Zjistěte, jak dopředu připravovat toto cukroví, aby se nezkazilo, a na co si dát pozor.

Nepečené cukroví

Také ho milujete? Není se čemu divit. Nepečené vánoční cukroví je velmi praktické, a proto se rok od roku těší větší oblibě. Důvodem je hlavně jeho nenáročnost i fakt že nepotřebuje odležet. Přesto má tento oblíbený druh cukroví nevýhodu. Mnohem rychleji se kazí. Jak dlouho před Vánoci tedy chystat nepečené cukroví a na co si dát pozor?

Jak dlouho vydrží nepečené cukroví?

Když potřebujeme zjistit, jak dlouho by mohlo vydržet určité nepečené cukroví, je nutné si uvědomit, které ingredience jsme použili. Cukroví, kam jsme dali  pudink, nevydrží dlouho. Nevhodné je také delší skladování cukroví s obsahem syrových vajíček. To kousky, které obsahují máslo či salko, vydrží déle.

Nejdéle vydrží cukroví s obsahem alkoholu, jako jsou rumové kuličky a lanýže. Při skladování v lednici si je můžeme vychutnávat po 2–3 týdny. Zhruba 2 týdny také vydrží cukroví obalené v čokoládě. 

Při dobrém skladování vydrží ořechové kuličky nebo kuličky s medem až 10 dní.

Cukroví s čerstvými ingrediencemi, jako jsou tvaroh nebo smetana, je nejlepší spotřebovat do 2–3 dnů.

Vánoce

Adventní čas neslouží jen k šílenému honu na dárky. Čtyři týdny před Vánoci hospodyňky vždy využívaly k tomu, aby napekly cukroví. To totiž k vánočním svátkům patří. Existuje nepřeberné množství…

Jak skladovat nepečené cukroví

Významným faktorem, který může prodloužit, nebo naopak zkrátit dobu trvanlivosti cukroví, je jeho skladování. Co si pohlídat?

  • Chladné prostředí: Cukroví je nejlepší skladovat v lednici při stálé teplotě 4-8 °C. Díky tomu omezíme rychlé kažení kousků.
  • Uzavřené nádoby: Na skladování cukroví se hodí plastové krabičky s těsným uzávěrem, případně skleněné nádoby. Důležité totiž je, aby se ke kouskům nedostala vlhkost ani pachy z okolí.
  • Oddělení druhů: Při skladování cukroví se vyplatí jednotlivé druhy uchovávat zvlášť, speciálně v případě, že mají různé aroma. Mohly by si ho navzájem přebírat.

Jak poznat, že cukroví není v pořádku

I u správně skladovaného cukroví můžeme pozorovat změny, které značí kažení. Co si pohlídat? Především je to změna vůně. Cukroví může zavánět žluklostí, pak je lepší ho vyhodit. Pohlídat je také třeba změnu konzistence, příliš suchý, případně lepkavý povrch napovídá, že kousky nemusí být v ideálním stavu. Objevit se může i plíseň, cukroví pak není vhodné ke konzumaci.

Nepečené cukroví se vyplatí chystat na poslední chvíli. Pokud ho přesto chceme přichystat dříve, můžeme ho zamrazit. Pak je třeba jednotlivé kousky zabalit do potravinové fólie, aby se neslepily. Ty pak naskládáme do vzduchotěsné nádoby nebo sáčku určeného pro mražení. Cukroví v této podobě vydrží v mrazáku až 3 měsíce. Pokud ho chceme použít, dáme ho do lednice a necháme pomalu rozmrazit.

Náš tip: Nepečeného cukroví je spousta druhů, tradiční jsou třeba vosí hnízda. Připravte si je podle následujícího video receptu:

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Recepty k tomuto článku