Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nejlepší svařené víno krok za krokem: Chuťově skvělý nápoj zaručí jen kvalitní víno, s kořením můžete experimentovat
Zdroj: Foto: Pixabay, Karyna Panchenko

Svařák je ideálním nápojem pro adventní, vánoční a zimní dny. Víte, jak na nejlepší svařené víno? Potřebuje to správné koření, ovoce a alkohol. Přichystejte si ho doma a užijte si chvíle plné pohody.

Svařené víno - dokonalý zimní nápoj

Svařené víno je symbolem adventního času a zimní pohody. Patří mezi nejoblíbenější nápoje chladného období. Jeho bohatá vůně, sladká chuť a hřejivý efekt z něj dělají ideální doprovod během adventních trhů a dlouhých večerů, ať už v rodinném kruhu nebo při posezení s přáteli.

Jak ale připravit svařené víno, aby chutnalo skutečně lahodně? Víme, na co si dát pozor, abychom mohli popíjet opravdu nejlepší svařák. 

Jak na nejlepší svařené víno krok za krokem

  1. Vyberte kvalitní víno. Pokud si chceme dopřát nejlepší svařené víno, je třeba věnovat pozornost vínu. Na levné víno zapomeňte. Vhodné je červené suché nebo polosuché víno střední kvality. Není třeba kupovat drahé víno.
  2. Experimentujte s kořením. Klasickým kořením do svařáku jsou skořice, badyán a hřebíček. Můžeme si pohrát s chutěmi a vyzkoušet kardamom, špetku muškátového oříšku, anýz nebo zázvor. Hodí se i vanilkový lusk nebo pár kapek vanilkového extraktu. Díky tomu získáme různé varianty a osobité svařené víno bude příjemným překvapením.
  3. Chuť dodá i ovoce. Obvykle do svařeného vína dáváme kolečko pomeranče, případně citronu. 
  4. Oslaďte podle chuti. Do svařeného vína většinou přidáváme bílý cukr. Hodí se ale také třtinový cukr, med, i javorový sirup. Dávkování nepřeháníme. Průběžně ochutnáváme.
  5. Udržujte správnou teplotu. Chybou při přípravě svařeného vína je jeho převaření. Proto nápoj pomalu zahříváme a kontrolujeme teplotu, aby nepřekročila 70 °C, ztratila by se jeho jemná chuť a alkohol.
  6. Dochucení a odpočinek. Na další úroveň pozvedne klasický svařák troška rumu nebo brandy. Necháme směs pár minut stát, aby se chutě propojily.
  7. Vyzkoušejte bílé víno. I bílé víno se dá svařit. Sáhneme při tom po kvalitním suchém vínu, přidáme více citrusů, hodí se i mandarinky nebo limetky.

Vánoce

Adventní čas neslouží jen k šílenému honu na dárky. Čtyři týdny před Vánoci hospodyňky vždy využívaly k tomu, aby napekly cukroví. To totiž k vánočním svátkům patří. Existuje nepřeberné množství…

Recept na karamelový svařák

Na svařák si připravte: 1 l červeného vína, 3 lžíce cukru krystal, 5 hřebíčků, 1/2 badyánu, 2 svitky skořice, kolečko pomeranče a kolečko citrónu.

Jak na to? Do kastrolku nasypte cukr, přidejte skořici, hřebíček a badyán. Zahřívejte za stálého míchání a jakmile se začne cukr rozpouštět, přidejte pomeranč a citrón. Cukr začne karamelizovat, a když už nepůjde karamel míchat a ztvrdne, nalijte na něj červené víno a zahřejte. Svařené víno poté sundejte ze sporáku, přikryjte pokličkou a nechte 5 minut odstát. Pak už stačí jen přecedit. Nápoj můžete ozdobit plátkem pomeranče nebo skořicovou tyčinkou a ihned svařák podávejte.

Náš tip: Červené víno můžete také využít jako ingredienci při vaření. Připravte sii hovězí líčka dušená v kořenové zelenině s červeným vínem podle následujícího video receptu:

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Recepty k tomuto článku