Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Rychlá tvarohová vánoční štóla je nádherně vláčná a šťavnatá. Důležitý je správný tvaroh a sušené ovoce namočené v rumu
Zdroj: toprecepty.cz

Vánoční tvarohová štóla je oproti té kynuté mnohem rychlejší na přípravu. Poradíme, na co nezapomenout, aby byla chutná, vláčná a mohli jste si na ní pochutnat tradičně na Štědrý večer.

Vánoční tvarohová štóla

Klasickou kynutou štólu pečeme několik týdnů dopředu. Oproti tomu vánoční tvarohová štóla je dobrá hned. Její oblibě přispívá také to, že je snadná na přípravu a nemusíme čekat na vykynutí.  

Co se dává do vánoční tvarohové štóly

Do tvarohové štóly využijeme tučný nebo polotučný tvaroh, ideálně balený v kostce. Tvaroh z vaničky je příliš vodnatý a to by v těstu nedělalo dobrotu. Sáhneme také po dobrém máslu, které má velký vliv na lepší chuť.

Do tvarohové štoly patří také sušené ovoce. Může se jít o rozinky, kandovanou citronovou nebo pomerančovou kůru, případně sušené brusinky či meruňky.

Pokud chceme, aby ovoce bylo šťavnatější, namočíme ho předem do rumu nebo pomerančové šťávy. Součástí tohoto sladkého pečiva jsou i ořechy. Ať už jemně nasekané vlašské ořechy nebo mandle dodají štóle skvělou chuť a texturu. Pro vůni nesmíme zapomenout na koření. Obvykle se využívá mletá skořice, vanilka, případně muškátový oříšek.

Na co si dát pozor při přípravě vánoční tvarohové štóly

Těsto na štólu by mělo být dobře propracované. Dlouhým zpracováním by se ale mohla ztratit jeho vláčnost. Těsto nesmí být příliš lepivé. Pokud se lepí, přidáme trochu mouky. Těsto nesmí být ani příliš suché.

Štolu tvarujeme do tradiční „přeložené“ peřinky. Obvykle ji pečeme při 160–180 °C asi 50–60 minut. Nakonec by mělo být pečivo nazlátlé barvy, nesmíme ho připálit. Ihned po upečení štólu potřeme rozpuštěným máslem a bohatě posypeme moučkovým cukrem. Díky cukrové krustičce získá štóla chuť, déle vydrží a je krásně vláčná.

Jak dlouho vydrží tvarohová štóla?

Tvarohovou štolu nemusíme nechávat odležet, ale 1–2 dny na chladném místě jí prospějí. Štola vydrží čerstvá několik dní, pokud ji důkladně zabalíme do alobalu nebo dáme do vzduchotěsné krabičky. Tvarohovou štolu je nejlepší sníst do týdne.

Vánoce

Adventní čas neslouží jen k šílenému honu na dárky. Čtyři týdny před Vánoci hospodyňky vždy využívaly k tomu, aby napekly cukroví. To totiž k vánočním svátkům patří. Existuje nepřeberné množství…

Jak na rychlou tvarohovou štólu

Na tvarohovou štólu potřebujete: 500 g hladké mouky, 250 g tvarohu (z kostky), 150 g másla, 150 g cukru krupice, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva, 2 vejce, 100 g rozinek, 5 lžic rumu, 50 g směs sekaných opražených oříšků a citronátu (nebo např. kandované pomerančové kůry).

Jak na to? Den předem namočte rozinky do rumu. Do mouky nakrájejte tuk, přidejte ostatní suroviny, nakonec rozinky i s rumem. Vše na vále zpracujte v těsto. Troubu včas předehřejte na střední teplotu 150-180 °C.

Z těsta vytvořte obdélník a jeden okraj přehněte. Štólu přeneste na pečicí papír. Můžete to také udělat snáz: těsto přeneste na pečicí papír a rozprostřete ho do tloušťky asi 3 cm a délky plechu na pečení. Pomocí pečicího papíru jeden okraj přehněte a vytvořte tvar štóly. Potřete ji máslem a vložte do vyhřáté trouby.

Pečte přibližně 50 minut. Během pečení štólu alespoň třikrát znovu potřete máslem. Po dopečení ještě jednou potřete máslem a posypte moučkovým cukrem smíchaným s vanilkovým cukrem.

Náš tip: Upečte si vynikající vánoční tvarohovou štólu podle následujícího video receptu:

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Recepty k tomuto článku