Retro okénko: Dětské kulaté piškoty stávaly 3,40 Kčs. Nejoblíbenější ale byly ty podlouhlé ze Slovenska se slavným obalem
3. 12. 2024 Ostatní
Víte, co mlsaly děti za socialismu, když dostaly chuť na něco sladkého? No přece piškoty! Kromě těch tradičních kulatých se dělaly i podlouhlé, které dnes známe jako cukrářské a používáme je na tiramisu. Tehdy měly stejný tvar i piškoty dětské a jejich chuť byla nezapomenutelná.
Piškoty samotné i do moučníků
Dětské piškoty byly a stále jsou oblíbenou dětskou pochoutkou – dřív se doporučovaly mrňousům již od šesti měsíců. Kromě toho jsou oblíbenou ingrediencí do různých pohárů, hlavně těch pudinkových, a rovněž nezbytnou surovinou pro tradiční vánoční cukroví vosí hnízda neboli včelí úlky.
Mohlo by vás zajímat
Piškoty z Lomnice
U nás jsou v současnosti nejběžnější malé dětské piškoty kulatého tvaru, které se dělají ve světlé i tmavé barvě. Vyrábějí se nejčastěji z pšeničné mouky a vaječné melanže, což jsou zpracovaná a skořápek zbavená vajíčka – tedy vlastně taková vaječná směs, obvykle pasterovaná. Ta se na piškoty používá slazená.
V současnosti si spojujeme piškoty nejvíc s opavskou firmou Opavia, jejíž dějiny sahají až do roku 1840 a jejichž kvalita byla po přesunu výroby do Polska předmětem mnoha diskuzí.
V minulosti však byly nejznámější piškoty pocházející ze závodu LS Lomnice z Lomnice nad Popelkou, kde se vyrábělo i delší tradiční pečivo – lomnické suchary. Jejich průhledný obal s červenými nápisy, žlutým logem a ornamenty byl kdysi nejznámější. Balíček těchto piškotů stál pouhých 3,40 Kčs.
Dlouhé cukrářské piškoty
Kromě kulatých piškotů se ale u nás prodávaly i piškoty podlouhlého tvaru. Ty jsou k dostání i dnes jako cukrářské piškoty, které jsou sladší než ty dětské. Těmto piškotům se pro jejich tvar v Anglii říká ladyfingers (dámské prsty), v Itálii jsou známé jako savoiardi a jsou základem tradičního italského dezertu tiramisu, případně dalších moučníků, jako je třeba dort Charlota.
Dřív se u nás dělaly v podlouhlém tvaru i dětské piškoty, někdy označované rovněž jako vaječné. Dnes se již u nás nevyrábí, podobné piškoty ale nabízí vyhlášený rakouský výrobce oplatek Manner pod názvem Kinder Eierbiskotten.
S panenkou na vystřihování
V minulosti byly nejpopulárnější Detské piškoty ze Slovenska ve žlutém obalu s obrázkem holčičky a chlapečka, jejichž 250g balení stálo tehdy 6,50 Kčs. Tento obal byl takřka legendární a děti jej milovaly, hlavně holčičky, které si vystřihovaly obrázky panenky a panáčka a pak si s nimi hrávaly.
„My sme si postavičky vystrihvali a hrali sme divadlo. Volali sme ich Piškotáčik a Piškotinka. Ešte ich mám voľakde odložené...“ vzpomíná ve FB skupině Socík style uživatelka Danka.
To dosvědčuje i Irena, které ve stejné skupině napsala: „Panáčika a panenku som dokonca mala vystrihnutých. Pamätám si, keď mi mama v papierníctve kúpila na hrubom kartóne nakreslené postavičky, chlapca a dievčatko, a k tomu nakreslené šaty, ktoré som si vyfarbila farbičkami, vystrihla a potom obliekala...“
Postavičky tehdy vystřihoval zkrátka každý.
České s medvídkem
Mnozí samozřejmě připomínají i vynikající chuť piškotů, jimž se ty současné nevyrovnají. Třeba uživatelka Gabriela vzpomíná: „Ja som ich dostávala hlavne, keď som bola chorá, namáčala som si ich do čajíku s citrónom a veľmi mi to chutilo.“ Anna zase doplňuje „Tie boli veľmi chutné až sa rozsýpali v ústach.“
S oblibou se dávaly podle pamětníků do pudinků, ale vynikající byly i samotné jen s mlékem nebo s kakaem. Užívat si je ale mohly jen děti na Slovensku, lidé z Čech si je ovšem s oblibou ze Slovenska vozívali.
U nás podobné piškoty dělal Průmysl trvanlivého pečiva, národní podnik závod Opavia. Jen na jejich, v tomto případě modrém, obalu nebyla panenka s panáčkem, ale medvídek držící dlouhý piškot.
Nejen na obaly piškotů se můžete podívat v naší fotogalerii:
Zdroje informací:
Petrov. M: Co bylo (a nebylo) ze reálného socialismu
Wikipedia.org: Piškot, Opavia
Facebbok.com: Socík style
Náš tip: Piškoty se nejčastěji jedly s pudinkem. Populární retro pohár si snadno připravíte podle našeho video receptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Granko, Vitakáva, Májka aneb Pamatujete si, na čem jsme si pochutnávali za socialismu?
Retro okénko: Pochoutky s vystřihovacími panenkami Dana, Jana a Lena stávaly 3,90 Kčs a dělaly se ve třech příchutích
Nepečená tvarohová pochoutka s piškoty: Našlehaný a ochucený tvaroh báječně osvěží a božsky chutná, dort je přitom tak snadný
Přečtěte si Zobrazit více
Vosí hnízda nebo včelí úlky? Co je základem těsta na oblíbené nepečené cukroví a čím úlky ochutit a vytvořit tak více variant
Retro okénko: Dětské kulaté piškoty stávaly 3,40 Kčs. Nejoblíbenější ale byly ty podlouhlé ze Slovenska se slavným obalem
Jablečný koláč s pudinkem a piškoty: Šťavnatý a vláčný moučník s drobenkou fantasticky chutná, přitom je tak snadný