Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Víte, co mlsaly děti za socialismu, když dostaly chuť na něco sladkého? No přece piškoty! Kromě těch tradičních kulatých se dělaly i podlouhlé, které dnes známe jako cukrářské a používáme je na tiramisu. Tehdy měly stejný tvar i piškoty dětské a jejich chuť byla nezapomenutelná.

Piškoty samotné i do moučníků

Dětské piškoty byly a stále jsou oblíbenou dětskou pochoutkou – dřív se doporučovaly mrňousům již od šesti měsíců. Kromě toho jsou oblíbenou ingrediencí do různých pohárů, hlavně těch pudinkových, a rovněž nezbytnou surovinou pro tradiční vánoční cukroví vosí hnízda neboli včelí úlky

Piškoty z Lomnice

U nás jsou v současnosti nejběžnější malé dětské piškoty kulatého tvaru, které se dělají ve světlé i tmavé barvě. Vyrábějí se nejčastěji z pšeničné mouky a vaječné melanže, což jsou zpracovaná a skořápek zbavená vajíčka – tedy vlastně taková vaječná směs, obvykle pasterovaná. Ta se na piškoty používá slazená.

V současnosti si spojujeme piškoty nejvíc s opavskou firmou Opavia, jejíž dějiny sahají až do roku 1840 a jejichž kvalita byla po přesunu výroby do Polska předmětem mnoha diskuzí.

V minulosti však byly nejznámější piškoty pocházející ze závodu LS Lomnice z Lomnice nad Popelkou, kde se vyrábělo i delší tradiční pečivo – lomnické suchary. Jejich průhledný obal s červenými nápisy, žlutým logem a ornamenty byl kdysi nejznámější. Balíček těchto piškotů stál pouhých 3,40 Kčs

Dlouhé cukrářské piškoty

Kromě kulatých piškotů se ale u nás prodávaly i piškoty podlouhlého tvaru. Ty jsou k dostání i dnes jako cukrářské piškoty, které jsou sladší než ty dětské. Těmto piškotům se pro jejich tvar v Anglii říká ladyfingers (dámské prsty), v Itálii jsou známé jako savoiardi a jsou základem tradičního italského dezertu tiramisu, případně dalších moučníků, jako je třeba dort Charlota.

Dřív se u nás dělaly v podlouhlém tvaru i dětské piškoty, někdy označované rovněž jako vaječné. Dnes se již u nás nevyrábí, podobné piškoty ale nabízí vyhlášený rakouský výrobce oplatek Manner pod názvem Kinder Eierbiskotten

S panenkou na vystřihování

V minulosti byly nejpopulárnější Detské piškoty ze Slovenska ve žlutém obalu s obrázkem holčičky a chlapečka, jejichž 250g balení stálo tehdy 6,50 Kčs. Tento obal byl takřka legendární a děti jej milovaly, hlavně holčičky, které si vystřihovaly obrázky panenky a panáčka a pak si s nimi hrávaly.

„My sme si postavičky vystrihvali a hrali sme divadlo. Volali sme ich Piškotáčik a Piškotinka. Ešte ich mám voľakde odložené...“ vzpomíná ve FB skupině Socík style uživatelka Danka.

To dosvědčuje i Irena, které ve stejné skupině napsala: „Panáčika a panenku som dokonca mala vystrihnutých. Pamätám si, keď mi mama v papierníctve kúpila na hrubom kartóne nakreslené postavičky, chlapca a dievčatko, a k tomu nakreslené šaty, ktoré som si vyfarbila farbičkami, vystrihla a potom obliekala...“

Postavičky tehdy vystřihoval zkrátka každý. 

České s medvídkem

Mnozí samozřejmě připomínají i vynikající chuť piškotů, jimž se ty současné nevyrovnají. Třeba uživatelka Gabriela vzpomíná: „Ja som ich dostávala hlavne, keď som bola chorá, namáčala som si ich do čajíku s citrónom a veľmi mi to chutilo.“ Anna zase doplňuje „Tie boli veľmi chutné až sa rozsýpali v ústach.“

S oblibou se dávaly podle pamětníků do pudinků, ale vynikající byly i samotné jen s mlékem nebo s kakaem. Užívat si je ale mohly jen děti na Slovensku, lidé z Čech si je ovšem s oblibou ze Slovenska vozívali.

U nás podobné piškoty dělal Průmysl trvanlivého pečiva, národní podnik závod Opavia. Jen na jejich, v tomto případě modrém, obalu nebyla panenka s panáčkem, ale medvídek držící dlouhý piškot

Nejen na obaly piškotů se můžete podívat v naší fotogalerii

Zdroje informací:
Petrov. M: Co bylo (a nebylo) ze reálného socialismu
Wikipedia.org: Piškot, Opavia
Facebbok.com: Socík style

Náš tip: Piškoty se nejčastěji jedly s pudinkem. Populární retro pohár si snadno připravíte podle našeho video receptu

 

Recepty k tomuto článku