Vyzkoušeli jsme, kam v Praze zajít na obědové menu: Našli jsme poctivou klasiku do 150 Kč, milou obsluhu i jídlo bez nápadu
4. 12. 2024 Rozhovory a reportáže
Obědové menu je fenoménem posledních let a mnoho restaurací se předhání v tom, kolik jídel a za kolik peněz dokáže svým zákazníkům nabídnout. Externí spolupracovnice webu Toprecepty.cz, Nikola, se proto vydala do tří pražských podniků, aby zjistila, kde se dobře najíte za slušnou cenu.
Menu za pár korun
Hodně muziky za málo peněz, taková je představa, když se vydáme do restaurace na oběd a vybíráme ze speciálního menu, připraveného právě na tuto část dne. Podle čeho si ovšem vybrat restauraci, kde to opravdu stojí za to a kam si na oběd raději nezajít? Nikola zjišťovala ve třech podnicích, zda stojí za doporučení, nebo je lepší obejít je obloukem.
Mohlo by vás zajímat
Perfektní jídlo i obsluha
Prvním navštíveným místem byla restaurace Hybernská, která se nachází nedaleko Masarykova nádraží. Přes poledne zde mají plno, ačkoliv se jedná o skutečně velký prostor. Nikolu proto hned ze startu zajímalo, proč tomu tak je. Objednala si květákový mozeček, podávaný se salátem za 144 Kč, k němu točený birell, třetinku za 57 Kč. A pochvalovala si jak skvěle ochucené jídlo, tak perfektní obsluhu.
Poctivá klasika
Jako další zastávku vybrala Nikola restauraci Lacinka na Florenci, jen kousek od známého obchodního domu Bílá Labuť. V tomto, přes oběd zaplněném, podniku nenajdete polední menu, jak bývá v některých restauracích zvykem, ale přichystán je bufet, nabízející čtyři jídla a jednu specialitu.
Nikola „šla“ po klasice a vybrala si řízek s bramborovým salátem za 152 Kč. Za tuto cenu dostanete dokonce i předkrm. Vepřový řízek byl libový, u salátu zase bylo znát, že se jedná o „domácí“ výrobu.
Bez masa a nápadu
Posledním podnikem, kam Nikola zavítala, byl Skautský institut v Rybárně na pražském Újezdě. I tato restaurace je výjimečná, protože nabízí každý den pouze jedno bezmasé jídlo a polévku. Studentské prostředí, které je na první i další pohledy velmi příjemné, láká k posezení a objednání si buď nějakého dezertu, které zde také prodávají, nebo oběda.
Naše spolupracovnice zvolila druhou variantu a objednala si dýňovou polévku a sójový guláš s knedlíkem. Za 195 Kč dostala sice krásně krémovou polévku, ale hlavní chod, který podle Nikoly ničím zajímavý nebyl.
Jak to na místě vypadalo, na to se můžete podívat v galerii:
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Jak správně naložit maso na řízky, aby byly křehké a šťavnaté: Použít můžeme kefír, citron i jednu obyčejnou surovinu
Cukrář Josef Maršálek radí, při jaké teplotě péct světlé i tmavé linecké a nabízí fígl, jak poznat, že už je hotovo
Kuřecí řízky z horkovzdušné fritézy chutnají perfektně: Křupavost zaručí vylepšený trojobal, křehkost jogurt
Přečtěte si Zobrazit více
Jak na nejlepší dýňovou polévku: Chuti pomůže vývar a opečená cibule, krémovou konzistenci zajistí smetana
Vyzkoušeli jsme, kam v Praze zajít na obědové menu: Našli jsme poctivou klasiku do 150 Kč, milou obsluhu i jídlo bez nápadu
Náš život s celiakií: Bezlepkové perníčky, nepovedená vosí hnízda a záchrana v podobě low carb cukroví