Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vánoce se pomalu blíží a spousta z nás panikaří, abychom stihli napéct všechny druhy cukroví. Pokud se držíte doporučovaných plánů, sušenky na linecké už byste měli mít pečené. Kdy je ale nejlepší čas k tomu je namazat marmeládou? Na to jsme se zeptali cukráře Josefa Maršálka. 

Oblíbené linecké s marmeládou

Při zmínce o lineckém si většina lidí představí křehké světlé sušenky slepované červenou kyselejší (nejlépe rybízovou) marmeládou, která krásně prosvítá otvorem v horní sušence. Někteří sice dělají linecké i čokoládové, ořechové, perníčkové či skořicové plněné různými máslovými a pudinkovými krémy, ale křehké světlé těsto a marmeláda zkrátka vede. 

Kdy začít péct linecké cukroví?

Linecké je jedním z prvních druhů cukroví, do jehož přípravy se pouštíme. Chcete-li všechno stihnout, samotné sušenky se doporučuje péct již o první adventní neděli, respektive nemusíte s tím otálet. Na sušenkách se totiž téměř nemá co zkazit. „Linecké jsou vlastně jen sušenky jako třeba Bebečka. Když zajistíte, že k nim nebude moct vzduch, nebudou oxidovat a nebude se v nich kazit tuk,“ říká pro Toprecepty.cz oblíbený cukrář Josef Maršálek a dodává, že cukroví tohoto typu lze mít napečené a dobře uskladněné předem. Nejlepší jsou vzduchotěsné a vodotěsné nádoby. 

Zároveň ale cukrář radí neplnit linecké příliš brzy a doporučuje počkat s promazáváním marmeládou až na týden před Vánoci. 

Jak dlouho před Vánoci plnit cukroví?

„Čím dříve napečené korpusy před Vánoci naplníte, tím dřív to vyschne,“ vysvětluje pro Toprecepty slavný cukrář a dodává: „V první fázi přebytečnou vlhkost z džemu nasákne ten piškot. Ale potom i to, co nasákl, se začne z těsta odpařovat. To znamená, že vyschne nejen džem a stane se tuhou, gumovou hmotou, ale i cukroví pak bude hodně křupavé.“

Pokud tedy chcete krásně měkké linecké, stačí je podle Josefa Maršálka naplnit až týden před Vánoci. Tak se to ostatně doporučovalo i ve starých kuchařkách, v nichž býval uvedený plán pečení cukroví podle jednotlivých adventních nedělích

Jak tlusté má být těsto na linecké?

Na proložení a změknutí cukroví má samozřejmě vliv i to, na jak tenko jste vyváleli těsto. „Pokud jsou tvary drobné a sušenky tenké, vše se lépe proleží. Cukroví je pak rychle vláčné, rozleželé a měkké,“ radí cukrář. Už při vyvalování těsta byste proto na to měli myslet, aby nebylo těsto silné a kousky moc velké.

Stačí si to spočítat, jak říká Maršálek: „Když máte linecké tři milimetry, pak je džem a další tři milimetry těsta, tak vám vznikne kousek, který má 8 milimetrů sílu. Já proto říkám - cokoli se rozvaluje, tak stačí jen 2 až 3 milimetry. Zbytečně to nepřehánějte, protože jakmile se to začne plnit náplněmi, potom poleva, někdy třeba ještě i oříšek nahoru, tak najednou je z toho dort.“ 

Kam dát cukroví, aby vydrželo?

Když už máme napečeno a nazdobeno, obvykle řešíme, kde cukroví skladovat. Josef Maršálek v případě lineckého doporučuje uchovávat někde v suchu a chladnu při teplotách do 20 °C tak, aby se k cukroví nedostalo přímé denní světlo. To platí pro, jak říká „všechno, co nemá náplň na bázi tuku, krému“.

Slavného cukráře jsme vyzpovídali na talk show Pečení s Josefem a Terezou live, která měla letos svoji premiéru v sobotu 23. listopadu 2024 v Praze v Holešovické tržnici. Cukrář Josef Maršálek s herečkou Terezou Bebarovou během 50minutové vánoční live talk show prozradili divákům mnoho zajímavých tipů a rad, společně se studenty střední školy poradili, jak zadělávat těsto, péct a zdobit perníčky a na závěr se s návštěvníky ochotně fotili nebo podepisovali své knížky. 

Jak to na akci vypadalo, na to se můžete podívat v naší galerii: 

Fotogalerie - Pečení s Josefem a Terezou live

Ukázat 7 fotografií

Recepty k tomuto článku