Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak správně strouhat sýry? Potřebujeme správné struhadlo a pár osvědčených vychytávek, které strouhání usnadní
Zdroj: Freepik, KamranAydinov

Různé druhy strouhaných sýrů bez problémů koupíme v téměř každé prodejně potravin. Vyhovovat nám nemusí cena, která je vyšší než u sýrového bločku, ale také gramáž. Některé sáčky se sice dají znovu uzavřít, ale sýr i tak utrpí na chuti a kvalitě. Lepší proto je si nastrouhat sýr doma.

Kde se používá strouhaný sýr?

Strouhaný sýr obecně (bez specifikace druhu) je potřeba na posypání těstovin a pizzy či na gratinované brambory, ochutí zapékanou zeleninu i omeletu, někdo ho přidává do bešamelové omáčky, uplatnění najde v holandském řízku nebo dalších pokrmech z mletého masa

Strouhaný sýr skvěle chutná v kynutých slaných bulkách či žemlích. Využívá se také ve studené kuchyni jako součást různých pomazánek nebo salátů.

Proč si sýr raději nastrouhat?

V každém malém supermarketu najdeme minimálně strouhaný eidam v balení 100 či 200 g. Rozhodně ušetří čas, ale méně už peněženku. A opravdový kuchyňský labužník ví, že čerstvě nastrouhanému sýru se ten „pytlíkový“ nevyrovná ani náhodou. Navíc si nastrouháme jen takové množství, které budeme opravdu potřebovat.

Pro upřesnění je třeba dodat, že řešíme strouhání tzv. polotvrdých sýrů (například eidam, čedar, mozzarella, gouda), které se u nás nejčastěji v kuchyni využívají. Na tvrdé sýry typu parmezán či pecorino poslouží mlýnek na ořechy nebo speciální škrabka, která vytvoří malé a velice tenké plátky.

Na čem a jak sýry strouhat?

Odpověď je jasná: Na struhadle. Jenže není struhadlo jako struhadlo.

  • Lze použít víceúčelové ruční mlýnky, které mají několik nástavců, jeden z nichž je doporučený výrobcem i na sýry.
  • Na větší množství poslouží i kuchyňský robot.
  • Běžnou součástí vybavení kuchyně je čtyřstranné nerez struhadlo, kde se nejlépe sýr nastrouhá na straně s největšími otvory. A k tomu jedna vychytávka: Není nutné, abyste při strouhání sýru měli struhadlo postavené v míse či na tácu a strouhali pohybem "nahoru-dolů". Mnohem pohodlnější je položit struhadlo na bok a sýrem pohybovat ze strany na stranu. 
  • Kdo si doma strouhá sýr častěji, určitě má k dispozici ploché struhadlo s dlouhou rukojetí, se kterým se komfortně pracuje. Pokud si ho pořizujeme opravdu jenom na strouhání sýru, je vhodné zvolit hrubší.

Jak sýry připravit na strouhání?

Většinou potřebujeme nastrouhat eidam, goudu, čedar nebo mozzarellu, tedy sýry polotvrdé, které se lepí na břity struhadla, na němž někdy vytvoří doslova sýrovou kaši a je problém ji ze struhadla dostat.

Existují dva osvědčené fígly, díky kterým bude strouhání jednodušší. Z bločku sýru ukrojíme potřebné množství, dobře zabalíme do potravinářské fólie a vložíme do mrazáku cca na 15 až 30 minut (podle velikosti) a pak odbalíme a strouháme. Doba pobytu sýru v mrazničce je důležitá, protože po delší době by zamrzl natolik, že bychom zase museli čekat, až trochu "povolí". Navíc se může změnit i jeho struktura a vlastnosti. 

Druhým fíglem je lehce namazat rostlinným olejem (nebo máslem) břity struhadla, které budete používat. Sýr bude lépe klouzat po struhadle a práce půjde rychleji od ruky. 

Náš tip: A z čerstvě nastrouhané goudy či ementálu si připravte vynikající kefírové placičky podle našeho video receptu:

Recepty k tomuto článku