Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Máte rádi Pelíšky? Populární film se do paměti televizních diváků zapsal spoustu hlášek, které se citují i 25 let od premiéry, a také množstvím vtipných scének. Jednou z těch nezapomenutelných je i ta s plastovými lžičkami. Jak to s nimi ale bylo doopravdy?

Pelíšky a scéna se lžičkami

Jedna z nejúspěšnějších českých filmových komedií Pelíšky se odehrává z velké části během vánočních svátků a i v televizi se často vysílá právě o Vánocích. Příběh obyvatel jednoho domu na pražské Hanspaulce popisuje život několika rodin v období od podzimu sedmašedesátého roku do léta roku osmašedesátého.

Jedna z postav v podání úžasného Miroslava Donutila, major Československé lidové armády Šebek, je jedním z aktérů známé filmové scény se lžičkami, které se po namočení do horké kávy zahřejí tak, že se úplně ohnou. 

Lžičky z NDR

Pro nadšeného komunistu jsou plastové lžičky důkazem technologické vyspělosti podniků východního bloku. Však na ně také pěje pořádné ódy.: „To nejsou obyčejné lžičky, to jsou lžičky z umělé hmoty – lehké, ohebné, pružné. To jsou lžičky, které vyvinuli výzkumníci z NDR.“ O to větší je pak pro něj zklamání, když zjistí, že tento úžasný vynález vlastně moc nefunguje. 

Historie plastových příborů

V současnosti se proti jednorázovým plastovým příborům a brčkům brojí, u nás se třeba již ani nesmí vyrábět, ani prodávat a trendem je nahradit je ekologičtějšími variantami, tenkrát ke sklonku šedesátých let však plastové nádobí bylo něčím výjimečným. Zatímco historie plastů začíná již v roce 1869 vynálezem celuloidu Johnem Wesley Hyattem, první plastové nádobí se objevilo mnohem později, a to ve 40. letech 20. století.

Masově se ale začalo vyrábět až v 50. letech 20. století díky zdokonaleným výrobním postupům. Plasty způsobily revoluci ve výrobě příborů, protože nabídly lehké, odolné a snadno vyrobitelné řešení. Přechod na plastové materiály umožnil běžnější používání jednorázových příborů v každodenním životě a změnil způsob, jakým přemýšlíme o jídle na cestách. Díky nim si můžeme na cesty zabalit normální jídlo a ne třeba jen sendviče. 

Nádobí z východního Německa

V té době se objevily první kelímky, příbory i brčka. K největšímu rozvoji plastového nádobí však došlo až o deset let později v souvislosti s rozmachem rychlého občerstvení, kdy se začaly jednorázové plastové příbory a kelímky používat běžně.  K nám se plastové nádobí dostávalo zřídka právě z východního Německa, třeba když se jezdilo na nákupy do Drážďan, a bylo tak vzácností. 

Celá scéna se lžičkami je pak i takovým odrazem vztahu majora Šebka a válečného invalidy Krause, jehož úžasně ztvárnil Jiří Kodet. Ten je pro změnu přesvědčen, že to komunisté mají spočítané a celý film je prostoupen ideologickými spory mezi těmito dvěma sousedy. 

Kde udělali soudruzi chybu?

Pro Šebka věřícího v pokrok východních zemí proti těm západním je situace se lžičkami velkým zklamáním a rozčarováním, kterou později ještě eskaluje vpádem vojsk varšavské smlouvy. Lžičkový karambol pak vtipně shrnuje Kraus svou slavnou hláškou: „Mě by jen zajímalo, kdy udělali soudruzi z NDR chybu…“

Pelíšky vysílá přímo na Štědrý den Česká televize (konkrétně ČT1) ve 22:10. Více na Ivysilani.cz.

Zdroje informací: 
Solinatra.com: From Plastic to Plant: The Evolution of Cutlery
Downtoearth.org: The Story of Plastic Utensils: Long Descriptio

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Recepty k tomuto článku