Kde udělali soudruzi z NDR chybu? Příběh plastových lžiček, které se v Pelíšcích v horké kávě ihned rozmočily
23. 12. 2024 Historie a zajímavosti
Máte rádi Pelíšky? Populární film se do paměti televizních diváků zapsal spoustu hlášek, které se citují i 25 let od premiéry, a také množstvím vtipných scének. Jednou z těch nezapomenutelných je i ta s plastovými lžičkami. Jak to s nimi ale bylo doopravdy?
Pelíšky a scéna se lžičkami
Jedna z nejúspěšnějších českých filmových komedií Pelíšky se odehrává z velké části během vánočních svátků a i v televizi se často vysílá právě o Vánocích. Příběh obyvatel jednoho domu na pražské Hanspaulce popisuje život několika rodin v období od podzimu sedmašedesátého roku do léta roku osmašedesátého.
Jedna z postav v podání úžasného Miroslava Donutila, major Československé lidové armády Šebek, je jedním z aktérů známé filmové scény se lžičkami, které se po namočení do horké kávy zahřejí tak, že se úplně ohnou.
Mohlo by vás zajímat
Lžičky z NDR
Pro nadšeného komunistu jsou plastové lžičky důkazem technologické vyspělosti podniků východního bloku. Však na ně také pěje pořádné ódy.: „To nejsou obyčejné lžičky, to jsou lžičky z umělé hmoty – lehké, ohebné, pružné. To jsou lžičky, které vyvinuli výzkumníci z NDR.“ O to větší je pak pro něj zklamání, když zjistí, že tento úžasný vynález vlastně moc nefunguje.
Historie plastových příborů
V současnosti se proti jednorázovým plastovým příborům a brčkům brojí, u nás se třeba již ani nesmí vyrábět, ani prodávat a trendem je nahradit je ekologičtějšími variantami, tenkrát ke sklonku šedesátých let však plastové nádobí bylo něčím výjimečným. Zatímco historie plastů začíná již v roce 1869 vynálezem celuloidu Johnem Wesley Hyattem, první plastové nádobí se objevilo mnohem později, a to ve 40. letech 20. století.
Masově se ale začalo vyrábět až v 50. letech 20. století díky zdokonaleným výrobním postupům. Plasty způsobily revoluci ve výrobě příborů, protože nabídly lehké, odolné a snadno vyrobitelné řešení. Přechod na plastové materiály umožnil běžnější používání jednorázových příborů v každodenním životě a změnil způsob, jakým přemýšlíme o jídle na cestách. Díky nim si můžeme na cesty zabalit normální jídlo a ne třeba jen sendviče.
Nádobí z východního Německa
V té době se objevily první kelímky, příbory i brčka. K největšímu rozvoji plastového nádobí však došlo až o deset let později v souvislosti s rozmachem rychlého občerstvení, kdy se začaly jednorázové plastové příbory a kelímky používat běžně. K nám se plastové nádobí dostávalo zřídka právě z východního Německa, třeba když se jezdilo na nákupy do Drážďan, a bylo tak vzácností.
Celá scéna se lžičkami je pak i takovým odrazem vztahu majora Šebka a válečného invalidy Krause, jehož úžasně ztvárnil Jiří Kodet. Ten je pro změnu přesvědčen, že to komunisté mají spočítané a celý film je prostoupen ideologickými spory mezi těmito dvěma sousedy.
Kde udělali soudruzi chybu?
Pro Šebka věřícího v pokrok východních zemí proti těm západním je situace se lžičkami velkým zklamáním a rozčarováním, kterou později ještě eskaluje vpádem vojsk varšavské smlouvy. Lžičkový karambol pak vtipně shrnuje Kraus svou slavnou hláškou: „Mě by jen zajímalo, kdy udělali soudruzi z NDR chybu…“
Pelíšky vysílá přímo na Štědrý den Česká televize (konkrétně ČT1) ve 22:10. Více na Ivysilani.cz.
Zdroje informací:
Solinatra.com: From Plastic to Plant: The Evolution of Cutlery
Downtoearth.org: The Story of Plastic Utensils: Long Descriptio
Témata
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Jídelníček z filmu Pelíšky: K snídani čaj a loupáček, na večeři rajská nebo knedlíky s vajíčkem a okurka
Ladislav Špaček poradil, jak se chovat na vánočních návštěvách: Dámám přineste květinu, poznejte, kdy odejít, nezouvejte se
Svačiny na cesty autem, autobusem či vlakem? Máme pro vás tipy na jídla nejen do letních veder
Přečtěte si Zobrazit více
Jak účinně odstranit zápach z plastových krabiček na jídlo? Pomůžou staré noviny, káva, soda i octová voda
Milujeme retro! Kuchyně našich babiček a maminek zdobily remoska, cibulák i hliníkové příbory, stále je používáme
Vidlička jako ďáblův nástroj a nůž místo párátka: Moderní příbor používáme teprve dvě století