Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Holka u plotny radí: Kuličky z Lotus sušenek jsou připravené raz dva a stejně tak rychle budou mizet ze stolu
Zdroj: Šárka Adámková, Toprecepty, koláž Toprecepty

Každoroční maraton, nenápadně se skrývající za označení předvánoční čas, se blíží k cíli. Pokud jste si, stejně jako já, letos řekli, že nepečete, a zase to, stejně jako já, nedodrželi, tak už v tuto chvíli máte zřejmě hotovo. A to je ta pravá chvíle na to, zužitkovat zbytky nebo ještě připravit nějaké nepečené druhy cukroví, aby se to "nepečení" zhmotnilo i po této stránce. Lotus kuličky zvládne zkušená hospodyňka i začátečník.

Lotusky jako stoletý útok na naše diety

Milujete "lotusky"? Zbytečná otázka, že? Já taky, i když si je zakazuju (obvykle marně). Karamelové a kořeněné sušenky Lotus atakují všechny dosud štíhlé postavy již od roku 1932, kdy v belgickém městečku Lembeke bratři Jan, Emiel a Henri Booneovi založili společnost Lotus.

Jak už jsme psali dříve, ze začátku „tři bratři“ vyráběli sušenky k snídani a kořeněné speculoos sušenky na Mikuláše. Od domu k domu je tehdy rozváželi v ikonickém červeném autě ladícím s obalem sušenek. 

Jakmile je 50. letech 19. století začali balit po jedné, sušenky se vzápětí poté podávaly ke kávě v restauracích a kavárnách a tahle kombinace se stala velkým hitem. Nerozlučná dvojice, sušenka a káva, se nakonec spojila do jednoho názvu Lotus Biscoff, jež vznikl spojením slov „biscuit“ a „coffee“ (sušenka a káva). 

Oblíbenost stále rostla a tak dnes už pod touto značkou najdeme nejen sušenky, ale i zmrzliny, pomazánku, topping či nanuky. A protože sušenkovou drť s oblibou cukráři používají při přípravě cheesecaku, tak se prodává i ta. Drcené originální karamelizované sušenky koupíte v množství 750 g za 147 Kč. 

Ale zvládnete si je pochopitelně nadrtit či rozmixovat i sami. Na přípravu jedné dávky Lotus kuliček postačí balení o 250 g sušenek, které stojí zhruba 50 Kč.

Recept na Lotus kuličky 

Na jednu dávku budete potřebovat: 250 g Lotusek, 130 g másla, 30 g Salka a 80 g pražených mandlových plátků.

Jak na to? Lotusky rozmixujte, nastrouhejte nebo nadrťte v sáčku pomocí válečku. Zhruba 50 g si dejte stranou. Ke zbylé sušenkové drti přidejte částečně změklé máslo, Salko a pražené mandlové plátky. Promněte rukama, plátky mandlí se rozlomí a se sušenkami se hezky propojí. Těsto dejte do lednice vychladit. 

Za hodinku tvarujte v ruce kuličky a obalujte je v odložené sušenkové drti. 

Něco navíc: 

  • Možná to tak nevypadá, ale tento recept vznikl opravdu ze zbytků. Zbývala mi troška Salka a zhruba půlka změklého másla, tak jsem k tomu Lotusky jen přidala.  
  • Základní hmota se dá dochutit rumem (vylepší chuť i vůni a pomůže delší trvanlivosti), kakaem nebo rozinkami v rumu
  • Vytvarované kuličky můžete také polévat rozpuštěnou bílou čokoládou a sypat, dokud čokoláda neztuhne, drcenými sušenkami jen shora. 

gastronomická novinářka Šárka Adámková

„Vaření je moje vášeň!“

Šárka Adámková je dlouholetá kulinární redaktorka a gastronomická novinářka. Vaří, peče, sbírá kuchařky, vede kurzy vaření i online kurzy pečení, více než 15 let píše o jídle a je autorkou mnoha set článků z kulinárního prostředí. Založila facebookovou skupinu Skromné vaření a pečení pro každého, kde se věnuje tradiční a úsporné kuchyni, a má instagramový profil Holka u plotny.

 

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Recepty k tomuto článku