Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Valašská kyselica je oblíbenou podzimní a zimní polévkou.
Zdroj: Se souhlasem nakladatelství Smart Press, Foto: David Turecký pro knihu Atlas chutí Čech, Moravy a Slezska

Pokud hledáte místo, kde se snoubí tradice, láska k jídlu a pohostinnost, Valašsko je ideální destinací. Tento kout Moravy, známý svými kopci, roubenými chalupami a folklórem, je také kulinářským rájem. Mimo jiné zde najdete třeba vynikající kyselicu, kterou si rozhodně oblíbíte.

Největší pýcha Valašska

Valašská kuchyně je pevně spjatá s místními surovinami a historií. Pokud byste chtěli ochutnat něco opravdu tradičního, rozhodně byste neměli minout valašské frgály. Tyto velké kulaté koláče, typické svou jemnou vůní a sladkou náplní z tvarohu či máku, jsou opravdovou chloubou regionu. 

Důležité místo mají i bramborové pokrmy, které jsou na Valašsku velmi oblíbené. Například strapačky, což jsou noky z bramborového těsta podobné haluškám a podávané s kysaným zelím a špekem, patří mezi tradiční pochoutky, které si získají každého milovníka poctivé domácí kuchyně.

Pokud hledáte něco opravdu typického, vyzkoušejte valašský kontrabáš – směs rozvařených brambor, pohanky a škvarků, která byla v minulosti základním pokrmem místních obyvatel. Přestože jde o jednoduchý pokrm, jeho chuť mile překvapí.

Typické suroviny

Mezi nejtradičnější suroviny Valašska patří jednoznačně zelí, brambory a švestky. „Brambory čili zemňáky přijdou do většiny polévek, ale taky do zapékaných jídel včetně kontrabáše, kde se potkávají s pohankou. Švestky, po místním trnky, se suší, dávají do koláčů, ale hlavně jsou gruntem slivovicového kasu,“ píše se v knize nakladatelství Smart Press knize Atlas chutí Čech, Moravy a Slezska. „Zelí je mimo jiné základem nejslavnější valašské polévky zvané kyselica,“ dodává autorka publikace Petra Pospěchová.

Kyselica jako lék

Právě hutná valašská polévka s kysaného patří mezi největší hity tohoto regionu. „Dříve se snídávala, aby chlapi měli dost síly na práci v lese. Jeden talíř je tak vydatný, že vydá za celý oběd. Nemluvě o tom, že voňavá kyselica je to nejlepší na ukončení těla mučeného kocovinou uhnanou na silvestra nebo při tancovačce po mikulášském jarmeku ve Valašských Kloboukách,“ píše Pospěchová. „Na opačné, slovenské straně Bílých Karpat se dělá její příbuzná, kapustnica. Rozeznáte je na první pohled, kyselica je bílá, kapustnica má načervenalý odstín díky přidané paprice,“ dodává.

Kyselica

Na přípravu hutné polévky budete potřebovat: 400 g kysaného zelí, 300 g brambor, 100 g klobásy, 100 g slaniny, 1 cibuli, 200 ml zakysané smetany, 20 g másla, 1 lžíci hladké mouky, 50 ml mléka, kmín, bobkový list, nové koření, sůl a pepř.

Jak na to?

  1. Do většího hrnce dejte vařit zelí i s nálevem a hrnkem vody, ve druhém, s osolenou vodou a kmínem, na kostičky pokrájené brambory.
  2. Do hrnce se zelím přidejte ještě několik bobkových listů a pár kuliček nového koření. Když jsou brambory skoro měkké, přidejte je i s vodou do většího hrnce k zelí.
  3. Orestujte na kostičky nakrájenou slaninu, cibuli a na kolečka nakrájenou klobásu.
  4. V troše mléka rozkvedlejte lžíci mouky, vlijte do hrnce a důkladně rozmíchejte. Pak přidejte osmaženou cibulku, klobásu a slaninu.
  5. Za občasného míchání nechte probublávat asi čtvrt hodiny. Nakonec odstavte z plotýnky a dochuťte zakysanou smetanou, případně solí a pepřem.

Ukázka z knihy Atlas chutí Čech, Moravy a Slezska byla použita s laskavým svolením nakladatelství Smart Press, které vydává knihy českých autorů s tematikou tradic, koloběhu přírody, kuchařky pro zdravý životní styl i publikace zaměřené na hubnutí, osobní růst a přírodní zahradničení. 

Náš tip: Zkuste si podle našeho video receptu uvařit slovenskou kapustnicu.

Recepty k tomuto článku