Recepty z českých pohádek: Kynuté buchty jako z pohádky Princezna ze mlejna voní mákem a chutnají skvěle
13. 12. 2024 Vaření
Buchty odjakživa patří k Honzovi, ve filmové pohádce Princezna ze mlejna si je ale nesl do světa chasník Jindřich. A ty od Elišky ze mlýna pak byly tak dobré, že na ně chodili i vodník s čertem. A přesně takhle dobré nadýchané buchty si můžete nyní upéct doma i vy.
Dobroty z pohádek
Pohádka Princezna ze mlejna oslavila již 30 let od svého natočení, stále ale patří k nejpopulárnějším televizním pohádkám, které děti i dospělí sledují nejen v období vánočních svátků. A právě na tradiční vánoční pohádky jsme se zaměřili v našem adventním seriálu věnovanému dobrotám, které se v nich jedly nebo aspoň nějak s nimi souvisely.
Mohlo by vás zajímat
Buchty, na které chodí i vodník
V pohádce o chasníkovi Jindřichovi, který se vydává do světa, aby získal vytouženou nevěstu - princeznu, o níž slýchával v pohádkách, jsou to buchty. Jindřich má v plánu princeznu zachránit před drakem jako pohádkový Honza, k němuž právě neoddělitelně patří dozlatova vypečené buchty, jež si ve všech pohádkách nosí v ranečku, když jde na vandr.
Jindřich ale místo princezny potkává krásnou Elišku ze mlýna, která ovšem peče ty nejlepší buchty vůbec. Jsou dokonce tak dobré, že na ně, a tedy i na Elišku mají zálusk čert, schovávající se celé dny za komínem, a vodník z místního rybníka, který, jak se říká v pohádce „raději chodí mlsat do mlýna, místo aby střádal dušičky pod hrníčky“.
Honzovy buchty od Elišky ze mlejna
Jindřich nakonec zjistí, že Eliška je lepší než všechny princezny světa a koná se jako v každé správné pohádce svatba. A ani čertík, který je „malej, ale šikovnej“, a vodník nepřijdou zkrátka, Jindřich je pozve na svatbu za svědky a na buchty přece mohou chodit k Elišce pořád. A jak si tedy nádherné nadýchané buchty, kterou budou stejně tak báječné jako ty od Elišky ze mlejna, upečete?
Budete potřebovat: 520 g hladké mouky, 260 g mléka, 120 g sádla, 80 g krupicového cukru, 2 vejce, 1 velkou špetku soli, 30 g čerstvého droždí nebo 1 sáček sušeného (7 g). Na tvarohovou náplň si připravte: 250 g tvarohu v kostce, 50 g moučkového cukru, 2 žloutky, 10 g kukuřičného škrobu, 10 ml rumu, vanilku (dle chuti), citronovou kůru (dle chuti). Na makovou náplň: 180 ml mléka, 120 g mletého máku, 60 g krupicového cukru, 90 g povidel, 1 lžíce rumu, 1/2 lžičky skořice, máslo na potření pekáče a buchet.
- Do misky rozdrobte droždí, přidejte 100 ml vlažného mléka, 1 lžičku cukru a 1 lžičku mouky, odebrané z celkového množství. Vše společně promíchejte a nechte vzejít kvásek. Trvá to asi 15 minut. Pokud použijete sušené droždí, vysypejte ho do misky s vlažným mlékem a nechte 10 minut aktivovat.
- Do mísy prosejte zbytek mouky a přidejte vejce, sádlo, zbytek cukru a větší špetku soli. Za pomoci robota důkladně hněťte alespoň 10 minut, až vznikne vláčné nelepivé těsto. Mísu s těstem přikryjte a nechte na teplém místě kynout asi 1 hodinu, dokud těsto nezdvojnásobí objem.
- Mezitím si připravte makovou náplň, aby stihla vychladnout. Do vroucího mléka s rumem vsypejte mák a cukr a za stálého míchání vařte přibližně 5-10 minut. Poté odstavte, vmíchejte povidla se skořicí a nechte vychladnout.
- V misce důkladně promíchejte tvaroh, moučkový cukr, žloutky, kukuřičný škrob, rum, vanilku a citronovou kůru. Pekáč o velikosti asi 30x40 cm důkladně vymažte máslem.
- Vykynuté těsto vyklopte na pomoučenou pracovní plochu. Krátce prohněťte a rovnoměrně rozdělte na 24 kousků. Rukama nebo malým válečkem vytvořte z těsta placky a do středu každého kousku dejte plnou lžičku náplně. Okraje každé placky důkladně spojte k sobě, aby v uzlíčku nezůstaly žádné otvory, a vytvarujte buchty.
- Troubu rozehřejte na 180 °C. Vytvarované buchty položte spojem dolů na vymazaný pekáč a důkladně je ze všech stran potřete rozpuštěným máslem, aby se po upečení daly dobře oddělit. Mezi jednotlivými buchtami nechávejte rozestupy asi 1-2 cm.
- Pekáč vložte do trouby, pečte 10 minut, poté snižte teplotu na 160 °C a dopékejte dalších 30-40 minut do zlatohněda. Buchty pěkně nabydou a vyplní mezery, takže z pekáčku se na vás usmějí pěkně buclaté tvary. Nakonec pekáč vyjměte z trouby a buchty nechte vychladnout. Před podáváním můžete pocukrovat moučkovým cukrem.
Něco navíc: Oblíbenou pohádku Princezna ze mlejna vysílá ČT1 31. 12. 2024 v 8:15 hodin. Více na ivysilani.cz.
Témata
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Recepty z českých pohádek: Vláčná hrníčková bábovka od Karkulky voní vanilkou a kakaem a potěší nejen babičku
Třené buchty z kynutého těsta: Plněné tvarohem nebo povidly chutnají fantasticky, postup je snadný, výsledek skvělý
15 nejlepších receptů na vánoční cukroví: Prohlédněte si výběr z našeho receptáře