Retro okénko: Sladké mléko Salko podle pamětníků stávalo za socialismu 5 Kčs a vyrábělo se v tzv. nestlovce
17. 12. 2024 Historie a zajímavosti
Jedním k nejvyužívanějším mléčným výrobkům v předvánočním období patří slazené kondenzované mléko Salko. Je základem spousty krémů, sváří se na mléčný karamel a figuruje i ve spoustě receptů na domácí vaječný koňak. Víte ale, že jeho historie sahá více než 80 let do minulosti?
Salko do kávy i do moučníků
Salko je jednou z důležitých ingrediencí při přípravě mnoha vánočních specialit, nejde však o ryze českou specialitu. Slazené kondenzované mléko je známé i v dalších zemích světa, třeba ve Vietnamu je důležitou ingrediencí do jejich proslavené kávy, používá se se i do mnoha dezertů v zemích Latinské Ameriky – zkrátka všude tam, kde je horko a husté trvanlivé mléko je tam více než praktické.
Salko je totiž ve skutečnosti doslazované kondenzované neboli zahuštěné mléko – tedy částečně dehydrované mléko, jehož předností je, že vydrží poměrně dlouho a není nutné ho skladovat v lednici – tedy, dokud ho neotevřete. V případě Salka jeho trvanlivost navíc prodlužuje i právě cukr, kterého je v něm opravdu hodně a zajišťuje salku ještě hustší konzistenci.
Mohlo by vás zajímat
Z mlékárny Hlinsko
Sladká zahuštěná mléka se u nás prodávají od více výrobců, obvykle se jim ale stejně říká salko podle toho nejslavnějšího, který u nás začali jako žhavou novinku vyrábět v Mlékárně Hlinsko již před více než osmdesáti lety v roce 1943, historie mlékárny však sahá ještě dál do minulosti, a to do roku 1939.
Tehdy ji na Vysočině založila švýcarská společnost Nestlé a roky se jí říkalo „nestlovka“. Místo si vybrali kvůli místní čisté přírodě a mléku od místních krav, které prý kvalitou odpovídalo tomu z alpských pastvin.
Když se z mléka odpaří voda
Mléko tu zpracovávali na sušené a sušené podmáslí, nejvíc se však proslavili právě výrobou kondenzovaného mléka, které dělali odpařením vody z mléka a následným přidáním cukru. Díky tomu vznikla typická hustá a sladká tekutina, která se hodí do kávy, čaje i do mnoha moučníků a také do cukroví. Ještě v roce 1948 byla Mlékárna Hlinsko jediným výrobcem kondenzovaného, ale i sušeného mléka, sušeného podmáslí a másla u nás.
Původně tajná receptura
Společnost Nestlé původně usilovala o to, aby receptura zůstala tajná, zaměstnanci mlékárny ji však přesto od švýcarského vedení získali. Dílky tomu se Salko mohlo vyrábět dál i poté, co mlékárnu převzal národní podnik Průmyslu mléčné výživy. Dodnes se tak k výrobě tohoto sladkého mléka používají stejné postupy, receptury i technologické zařízení. Jen cena se změnila, podle pamětníků z facebookové skupiny Milujeme retro prý dřív stávalo pouhých 5 Kčs.
Počátek značky Tatra
Roku 1964 se začaly výrobky prodávat pod značkou Tatra, která existuje dodnes. Na obaly se pak v rámci podpory československé vzájemnosti dostaly obrázky slovenských velehor, kravička a další motivy horských pastvin.
Mlékárna Hlinsko se však neproslavila jen svými kondenzovanými mléky v plechovce, ale i těmi v tubě, které zbožňují hlavně děti. V roce 1966 tu bylo instalováno speciální zařízení - první linka na plnění výrobků zahuštěného slazeného mléka do tub.
Z konzervy do tuby
První se začalo o rok později prodávat zahuštěné mléko Piknik, po něm následovala sladká zahuštěná smetana Jesenka a jako poslední se na trhu objevilo kakaové Pikao – to se dokonce původně prodávalo rovněž v konzervě jako Salko.
I když se tato „mlíčka“ obvykle konzumují tak, že se „vysosávají“ rovnou z tuby, zajímavostí je, že původní záměr byl jen vytvořit praktické kapesní balení kondenzovaných mlék z plechovky. Ale tak to ostatně tehdy bylo i s jinými výrobky. Vždyť z Vitacitu si také málokdo dělal limonádu.
Historické fotografie z Mlékárny Hlinsko a starých obalů si můžete prohlédnout v naší fotogalerii:
Náš tip: Salko (to karamelové nebo zkaramelizované) využijete i pro přípravu oblíbeného nepečeného cukroví medovníkových kuliček.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Plněné ořechy: Do těsta patří ořechy, kakao ho vylepší a Salko na božsky jemný krém lze lehce zkaramelizovat s naší vychytávkou
Retro okénko: Sladké mléko Salko podle pamětníků stávalo za socialismu 5 Kčs a vyrábělo se v tzv. nestlovce
Domácí karamelový vaječňák, připravený za chvilku: Z pár ingrediencí a salka vznikne perfektní vánoční likér
Přečtěte si Zobrazit více
Domácí slazené mléko – salko: Chutná lépe než to z konzervy, je mnohem levnější a stačí jen tři suroviny
Retro okénko: Kakaové Pikao původně sloužilo k ochucení nápojů a jedna tuba stála 3 Kčs
Jak na přípravu skvělé vietnamské kávy s kondenzovaným mlékem: Baristka z pražské Sapy nabízí jednoduchý postup