Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Plněná vejce můžete připravovat mnoha způsoby, pokud se vám nebude chtít žloutky strouhat, můžete je všechny použít do směsi.
Zdroj: Toprecepty

Silvestr je ideální příležitostí, kdy si můžeme dopřát nejen dobré pití, ale také vybrané pochoutky, kterými můžeme pohostit i návštěvu. Jedním z takových pokrmů, který kombinuje jednoduchost se skvělou chutí, jsou vejce mimóza. Zjednodušeně se jim říká plněná a mnoho rodin na ně má svůj vlastní recept. Kdo nechce zbytečně kombinovat, sáhne po tom nejsnazším, pro ty ostatní se nabízí nespočet variací.

Název podle květiny

Vejce mimóza, známá v anglicky mluvících zemích jako „Deviled Eggs“ a ve Francii jako Oeufs Mimosa, mají dlouhou historii, která sahá až do starověkého Říma. Už tehdy se vařená vejce podávala s různými druhy koření, a tato tradice se během staletí rozvinula do dnešní podoby plněných vajec. Název „mimóza“ odkazuje na dekorativní vzhled náplně z jemně strouhaných žloutků, která svou texturou připomíná drobné květy mimózy. 

Nespočetně variací

Tradičně se vejce mimóza připravují z jednoduché kombinace natvrdo uvařených vajec, jejichž žloutky se smíchají s majonézou, dijonskou hořčicí, solí a pepřem, a poté se zpět vracejí do vydlabaných bílků. Ale proč zůstat jen u klasiky? Silvestr je skvělou příležitostí, kdy můžete popustit uzdu své kulinářské fantazii a překvapit hosty nejrůznějšími variacemi.

Stačí do náplně přidat trochu papriky, chilli nebo kari a máte pikantní verzi, která příjemně zahřeje. Pokud dáváte přednost svěžím chutím, zkuste do směsi přidat nasekanou pažitku, petržel nebo kopr. A jestli chcete, aby vaše „jednohubka“ působila okázalým dojmem, sáhněte po ingrediencích, jako jsou losos, kaviár nebo tuňák, které dodají pokrmu nádech výjimečnosti.

Obměny surovin

Fanoušci zdravějšího stravování mohou náplň připravit například z humusu nebo guacamole. Experimentovat lze i s dalšími neobvyklými kombinacemi – krémový sýr s bylinkami, šunka, slanina či dokonce pikantní omáčky typu Sriracha dodají vejcím mimóza zcela nový šmrnc. A co víc, na své si přijdou i vegani. Moderní kuchyně nabízí alternativy, při jejichž přípravě místo vajec použijete tofu, černou sůl pro typickou vajíčkovou chuť a rostlinnou majonézu. 

V různých receptech najdete také mnoho druhů bylinek, které do plněných vajec patří. Louis de Funès ve filmu Grand restaurant pana Septima sice striktně říkal: „Na vejce mimóza definitivně patří estragon, ne petrželka!“, ale našinec si klidně vystačí i s hladkolistou bylinkou, kterou najde za oknem nebo ji má na zahrádce. Pokud totiž chcete připravit občerstvení nejen chutné, ale i velmi rychlé, můžete sáhnout po receptu, který u nás „frčel“ na začátku 80. let.

Vejce mimóza počesku

Na silvestrovská plněná vejce budete potřebovat: 8 vajec, 3 lžíce majonézy, 1 hlávkový salát nebo čekanku, 2 lžíce citrónové šťávy, petrželku a 2 rajčata.

Jak na to?

  1. Vejce uvařte natvrdo (cca 8-10 minut), nechte je zchladnout ve studené vodě. Poté je oloupejte a podélně rozkrojte na poloviny.
  2. Žloutky vyjměte, polovinu jich nastrouhejte a smíchejte s majonézou.
  3. Směs umíchanou dohladka osolte podle chuti a přidejte trochu citrónové šťávy (část si nechte na pokapání vajec).
  4. Připravenou směsí naplňte půlky bílků. Naplněná vejce položte na listy salátu a lehce pokapejte zbylou citrónovou šťávou. Druhou polovinu žloutků nastrouhejte a posypeme jimi naplněná vejce.
  5. Hotová vejce ozdobte čerstvou petrželkou. Podávejte s čerstvými rajčaty.

Náš tip: Podle našeho video receptu si můžete připravit výborný vajíčkový salát.

Zdroj informací: 

ncegg.org - Deviled eggs history: From Rome to your home

Silvestr a vítání nového roku

Silvestrovské oslavy jsou časem radosti a společných chvil, s čím je spojeno nejen pití, ale i vzpomínání a chutné pokrmy. Receptů na zpříjemnění loučení se starým rokem a vítání toho nového je velké množství. Od tradičních pochoutek po originální kulinářské kreace. 

Inspirujte se:

Chlebíčky | Jednohubky | Pomazánky | Lahůdky z listového těsta | Slané pochoutky 

Recepty k tomuto článku