Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Skvělou pomazánku na topinky budete mít připravenou za  chvilku.
Zdroj: Toprecepty.cz

Silvestr je tu za pár dní a s ním i otázka, čím pohostit své přátele a rodinu při oslavách konce roku. Pokud hledáte klasiku, která nikdy nezklame, jsou chlebíčky a topinky s různými pomazánkami tou správnou volbou. Pojďme se podívat, jak na to, aby byly nejen chutné, ale i originální.

Chlebíčky jako stálice oslav

Chlebíčky, taková malá česká klasika, kterou snad každý zná a miluje, se na našich stolech objevují už po generace. Nejlepší na nich je, že nejsou svázány žádnými přísnými pravidly. Můžete je tedy připravovat přesně podle své chuti, nálady i momentálních možností. 

Základem každého dobrého chlebíčku je kvalitní plátek veky. Vybírejte tedy v obchodě skutečně dobře, protože se může stát, že pokud zvolíte levnější či méně kvalitní variantu, ve výsledku na to doplatí celá silvestrovská oslava. Ideální je pochopitelně si připravit veku domácí, u které máte jasno, co jste do ní dali.

Když chcete na své hosty skutečně zapůsobit, vyplatí se trochu experimentovat – a to zejména s pomazánkami. Domácí pomazánky totiž dokážou zázraky. Místo toho, abyste sáhli po klasických pomazánkách z obchodu, které mohou být někdy přesolené nebo příliš mastné, zkuste připravit vlastní.

Topinka vždy potěší

Pokud máte chuť na něco teplého, chutného a zároveň jednoduchého, zvolte topinky. Jdou připravit na stovky způsobů a vždy můžete být originální, navíc použijete k jejich „dozdobení“ suroviny, které máte zrovna po ruce. Z nich si můžete také připravit skvělou pomazánku, která topince dodá další rozměr a vy tak nemusíte sáhnout pouze po obvyklém česneku, kterým topinku běžně potíráte.

Na topinku je vždycky lepší použít starší chleba, tedy takový, který byste si už k snídani, třeba potřený máslem, nedali, ale na vyhození ještě není. Pokud jde o samotnou přípravu, záleží jen na vás, jakou metodu zvolíte. Máte rádi klasiku? Potom sáhněte po pánvi a rozehřejte na ní trochu tuku, ideálně oleje, másla (nejlépe přepuštěného) nebo sádla a smažte dozlatova. 

Dáváte-li přednost modernějšímu a možná i o něco zdravějšímu přístupu, máte několik dalších možností. Jednou z nich je příprava topinek v troubě nebo použití toustovače. Samozřejmě můžete opět volit i pánev, ale tentokrát zapomeňte na tuk a opékejte takzvaně nasucho

Pomazánky, kterými překvapíte

Ne vždy musíte volit klasiku, jako je vajíčková, hermelínová či rybí pomazánka. Nebojte se vyzkoušet i některé dnes už méně známé pomazánky, které „frčely“ ještě před pár desítkami let. Rozhodně totiž nezklamou, naopak mohou vaše hosty mile překvapit.

  • Sýrová pomazánka se sardinkami - připravte si: 50 g másla, 5 sardinek s olejem, 120 g taveného sýra, 1 malou cibuli, šťávu z půlky citronu, sůl a pažitku. Postup: Máslo společně se solí a lžičkou oleje ze sardinek vymíchejte do pěny. Přidejte sardinky, které si předtím rozetřete vidličkou, najemno nakrájenou cibuli, nastrouhaný tavený sýr, citronovou šťávu a nakrájenou pažitku. Vše důkladně promíchejte a podávejte na plátcích veky.
  • Zeleninová pomazánka - na ni budete potřebovat: 120 g majonézy, 3 lžíce másla, 2 lžíce mléka, 4 menší mrkve, 120 g tvrdého sýra, 1/2 celeru, 1 petržel a petrželovou nať. Postup: Máslo nechte povolit a dobře jej smíchejte s majonézou. Přilijte mléko a přidejte nastrouhaný sýr. Zeleninu uvařte, nechte zchladnout a rozmixujte ji. Poté k ní přidejte majonézovou směs a vše důkladně promíchejte. Pomazánku natřete na chlebíčky a dozdobte petrželovou natí
  • Bratislavské topinky - na jejich přípravu budete potřebovat: 4 krajíce chleba, 200 g oblíbené klobásy, 40 g slaniny, 90 g tvrdého sýra, 1 střední cibuli, 2 zelené papriky, 2 větší rajčata, 2 lžíce rajského protlaku, mletou pálivou papriku, sůl a mletý pepř. Postup: Nadrobno nakrájenou slaninu nechte na pánvi pustit tuk a na něm osmahněte cibuli. Papriku a rajčata nakrájejte na malé kousky a přidejte je do pánve, kde je poduste. Klobásu nakrájejte na tenká kolečka, přihoďte je také do pánve, přidejte protlak, pálivou papriku, sůl a pepř. Vše pořádně promíchejte a nechte na mírném plameni provařit. Mezi tím si podle svého oblíbeného způsobu připravte topinky. Na ně naneste směs z pánve, zasypte nastrouhaným sýrem a dejte na pár minut zapéct do trouby.

Několik rad

Při přípravě chlebíčků a topinek je důležité dbát na několik zásad. Začněme čerstvostí – topinky by se neměly smažit příliš dopředu, aby si zachovaly svou křupavost, a chlebíčky je nejlepší připravovat v den oslavy, aby veka neoschla. Důraz klaďte také na detaily. Hrajte si s barvami a tvary ozdob, aby občerstvení na stole působilo lákavě a potěšilo i pohledem na něj.

Nebojte se experimentovat s chutěmi a kombinacemi, například přidáním sýru s modrou plísní na topinku nebo ozdobením chlebíčku kyselou okurkou a křenem. Myslete také na rozmanitost. Připravte více druhů, protože hosté mají různé chutě. Někomu bude vyhovovat pikantnější varianta, zatímco jiný ocení jemnější sýrovou.

Náš tip: Podle našeho video receptu si můžete připravit zcela jedinečnou topinku.

Silvestr a vítání nového roku

Silvestrovské oslavy jsou časem radosti a společných chvil, s čím je spojeno nejen pití, ale i vzpomínání a chutné pokrmy. Receptů na zpříjemnění loučení se starým rokem a vítání toho nového je velké množství. Od tradičních pochoutek po originální kulinářské kreace. 

Inspirujte se:

Chlebíčky | Jednohubky | Pomazánky | Lahůdky z listového těsta | Slané pochoutky 

Recepty k tomuto článku