Retro okénko: Jak se slavil Silvestr za socíku? Byly chlebíčky s vlašákem či jednohubky a většinou jen doma u televize
31. 12. 2024 Historie a zajímavosti
Konec roku je tu a spousta lidí se chystá na nějakou silvestrovskou párty. Pamatujete si ale, jak se slavil poslední den roku v dobách předrevolučních? Většinou doma u nějaké televizní show, s obloženými mísami a chlebíčky.
Silvestr včera a dnes
V současnosti spousta lidí plánuje bouřlivé silvestrovské oslavy, různé podniky organizují velké silvestrovské párty nebo luxusní silvestrovské večeře. Pokud jste ale zažili silvestra v dobách socialismu, určitě si pamatujete, že tehdy se nějaké velké velké večírky nebo jiné akce nekonaly.
Silvestr se slavil většinou v poklidu doma u televize. Poslední den roku byl běžným pracovním dnem, takže na nějaké přípravy na velkou akci nebylo moc času. Lidé se ovšem se starým rokem začínali loučit již v práci, v podnicích se běžně již od odpoledne popíjelo. S oslavami se pak pokračovalo doma v pozdních odpoledních hodinách, kdy začínal i silvestrovský program.
Mohlo by vás zajímat
Doma u televize
Televizní estrády byly takovým symbolem silvestrovských večerů za socialismu. Však je také sledovala většina lidí, co měli doma televizi. Není divu, že se jim věnovala pořádná pozornost, aby byly opravdu zábavné. Scénář se vytvářel v průběhu roku a natáčely se již během podzimu.
Nezapomenutelné silvestrovské estrády moderovala Jiřina Bohdalová s Vladimírem Dvořákem, několika silvestrovskými večery prováděl Vladimír Menšík a následně Jiří Lábus s Oldřichem Kaiserem. Vystupovali tam všichni slavní zpěváci, jako Karel Gott, Helena Vondráčková, Hana Zagorová či Jiří Korn. Populární se stal koncept, kdy slavné osobnosti sedávaly i v publiku.
Chlebíčky a jednohubky
Aby ty večery u televize měly trochu punc výjimečnosti, připravovalo se k nim samozřejmě i pořádné občerstvení. Základem byly obložené chlebíčky s vlašským salátem, případně s ančovičkami nebo se sardinkami. Běžné byly tehdy i krabí či krevetové chlebíčky.
Tyto mořské delikatesy v konzervě nebyly za socialismu kupodivu velkou vzácností – v Praze se daly sehnat třeba ve vyhlášené rybí prodejně Frionor ve Vodičkově ulici. Chlebíčky doplňovaly jednohubky, obvykle s česnekovou pomazánkou zdobené dílkem mandarinky z kompotu, případně se šunkovou či uherákovou pěnou a třenou nivou.
Ve městě a na venkově
Oblíbené byly také obložené mísy. Pohoštění si lidé dělávali doma nebo si je objednávali již v hotové. Před silvestrem je nabízely často prodejny lahůdek. V Praze se třeba pro vyhlášené dobroty chodilo do slavného lahůdkářství Zlatý kříž.
Ti, kteří bydleli na venkově, dělali s oblibou i ovar nebo tlačenku. „Nakoupila se půlka prasečí hlavy, kolena, nožičky, játra, ledvinky. Udělal se sulc, maso se nakrájelo, zalilo vývarem a připravila se tlačenka. Zbytek uvařeného se jedl s jablky a křenem,“ vzpomíná na silvestrovské oslavy Pavel z Olomouce.
Do divadla nebo do vinárny?
Rodiny často slavily samy doma, případně se scházelo více rodin. „Pamatuji se, že rodiče měli spoustu kamarádů – vždy se setkalo několik rodin a střídaly se domácnosti, kde se oslavy konaly,“ vypráví Dáša z Prahy. Velké večírky se nekonaly, běžně ale na silvestra hrála různá divadla, až do nočních hodin bývaly otevřené i vyhlášené pražské vinárny.
Nešlo však o žádné organizované akce, obvykle stačilo jen přijít a člověk tam většinou někoho potkal. „Spousta typických staropražských vináren byla na Malé Straně. Chodívalo se třeba do vinárny U Housliček, manžel chodíval do Frionoru, oblíbené byly i podniky U Mázlů, U Šuterů nebo U Piaristů,“ vzpomíná Věra z Prahy.
Vzácný sekt a míchané drinky
A co se popíjelo doma? Během večera se pily se hlavně tehdejší značky vína, jako byly třeba Pražský sklepmistr, Dačického pohár, Kláštorné červené, Pražský výběr nebo Pierot. Víno se prodávalo v litrových lahvích a jeho cena se pohybovala podle pamětníků od 17 do 30 Kčs. Za luxusnější vína byla považována Ludmila nebo Tři Grácie. Ale i perlivá vína na půlnoční přípitek se dala sehnat.
K nejstarším nepřetržitě vyráběným sektům u nás patří Chateau Radyně, jejíž výroba sahá až do čtyřicátých let minulého století, později (v sedmdesátých letech) se objevil i populární Bohemia Sekt. Sekty však tehdy však nebyly dostupné pro každého, neboť byly poměrně drahé, třeba již zmiňovaný nejstarší český sekt stával 45 Kčs. Šumivá vína byla také hůře sehnatelná, dostupnější byla jen ta ruská.
S oblibou se ovšem popíjela i sladká dezertní ovocná vína nebo vermuty, jako byly Metropol nebo Tesavela. Nápojem pro výjimečné chvíle byl vnímán koňak, který byl ale také vzácností. Ti, kteří měli tu možnost, si obstarali bony a nakoupili si na silvestrovský večer v Tuzexu. I během silvestrovské noci frčely tehdejší vyhlášené „míchačky“, jako byly beton, bavorák, mozek, žabí hlen nebo šavle a meče, o nichž jsme psali v našem starším článku. Jen s nimi už byly oslavy o trochu bouřlivější.
Náš tip: Klasické jednohubky jako za starých časů si můžete udělat podle našeho video receptu.
Témata
Silvestr a vítání nového roku
Silvestrovské oslavy jsou časem radosti a společných chvil, s čím je spojeno nejen pití, ale i vzpomínání a chutné pokrmy. Receptů na zpříjemnění loučení se starým rokem a vítání toho nového je velké množství. Od tradičních pochoutek po originální kulinářské kreace.
Inspirujte se:
Chlebíčky | Jednohubky | Pomazánky | Lahůdky z listového těsta | Slané pochoutky
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více