Co se zbytky cukroví? Linecké můžete nalámat do pohárů, z rozdrcených perníčků uděláte netradiční drobenku
1. 1. 2025 Vaření
Ještě před Silvestrem si každý cukroví dá rád, nyní už na ně chutě pomalu klesají. Navíc cukroví už není úplně v souladu s novoročními předsevzetími. Pokud vám ho ale ještě spousta zbylo, můžete je poměrně snadno využit do dalších dobrot a dodat mu nový šmrnc.
Co ze zbytků cukroví?
Ve spoustě rodin se na Vánoce pečou desítky druhů cukroví, často se pak stává, že se během nich nesnědí a po svátcích už o ně nikdo nestojí. Co ale se zbytky udělat? Vyhazovat je by byla škoda, navíc, když jste si s jejich přípravou dali takovou práci. Naštěstí jim ale můžete vdechnout nový život tím, že z nich uděláte nějaké další dezerty nebo je použijete v jiných receptech. A jaké jsou tedy možnosti?
Mohlo by vás zajímat
Poháry nejen pudinkové
Různé druhy pohárů jsou tou nejjednodušší možností, jak naložit se zbytky cukroví. V té úplně nejobyčejnější verzi můžete cukroví přidat do obyčejného pudinkového poháru místo piškotů. Pudink klasicky připravíte podle návodu na obalu, část nalijete do misek, proložíte kousky cukroví a zalijete zbylým pudinkem. Navíc můžete přidat čerstvé či kompotované ovoce.
Chcete-li připravit efektnější poháry, použijte zbytky cukroví jako základ vynikajícího dezertu zvaného trifle. Do tohoto poháru, který se obvykle připravuje do velké mísy, se dávají v originále rovněž piškoty namočené do sherry. Můžete je ale nahradit právě cukrovím. I zde se přidává pudink, navíc ještě ovoce či ovocné želé a šlehačka či mascarpone, případně můžete vrstvit tmavý (kakaový) a světlý (vanilkový) pudink - v průhledné nádobě to vypadá velmi efektně.
Náš tip: Variaci na slavný dezert anglického původu si můžete udělat podle našeho receptu.
Korpus do chessecakeu
Populární americký dort a jeden z nejslavnějších světových moučníků se skládá nejen ze „sýrové“ vrstvy (tedy vrstvy připravené ze smetanového čerstvého sýra, tzv. cream cheese), ale i z korpusu. Ten se původně dělal z křehkého těsta, později se začal připravovat z nadrcených tzv. digestivních sušenek smíchaných s máslem.
A právě tyto sušenky můžete nahradit třeba lineckými sušenkami, rohlíčky, pracnami nebo i perníčky. Základ dortu bude mít díky tomu zajímavější chuť a vy aspoň cukroví využijete trochu netradičně.
Náš tip: Cheesecake lze udělat i třeba i s čokoládou. Takový se s výborně snoubí s kakaovým cukrovím a uděláte jej podle našeho receptu.
Drobenka do mrazáku
Spousta druhů cukroví lze jednoduše zamrazit a pak je vytáhnout kdykoliv během roku. Pokud vám ale připadá zvláštní jíst v létě vanilkové rohlíčky, můžete si cukroví rozmixovat a udělat si tak základ pro drobenku, kterou zamrazíte v sáčku.
Drobenku pak využijete k posypání různých druhů ovocných koláčů. Vynikající je třeba ta z perníčků, která se báječně hodí k dochucení švestkových koláčů – perníkové koření se švestkami je zkrátka ověřená kombinace.
Náš tip: Drobenka nepatří nutně jen na ovocné koláče, klidně jí můžete vylepšit i tento koláč s mákem.
Netradiční crumble
Pokud nemáte dost místa v mrazáku, je možné ještě drobenku rovnou využít do jednoduchého moučníku zvaného crumble. Tento americký koláč nekoláč je specifický tím, že nemá spodní vrstvu těsta – skládá se jen z ovoce a drobenky. To vše se společně zapeče, takže vznikne sladký, zapečený šťavnatý zázrak, který chutná nejlépe s kopečkem zakysané smetany.
Do koláče crumble lze použít jakékoliv ovoce – nejčastěji se dává drobné ovoce jako jahody, rybíz, maliny nebo borůvky. Nyní v zimě můžete použít mražené. Hodí se však do něj i ovoce právě dostupné, jako jsou jablka nebo hrušky. Místo klasické drobenky můžete ovoce posypat právě rozmixovaným cukrovím.
Náš tip: Jablečný crumble snadno připravíte podle našeho ověřeného receptu.
Zahuštění náplně
Máte rádi klasické kynuté české či moravské koláče? Bez ohledu na to, zda jsou malé kulaté, velké jako pizza nebo ve tvaru bochánků s náplní, společná je pro ně vždy nějaká nádivka. U nás se tyto tradiční koláče dělají makové, povidlové, ořechové nebo tvarohové.
Některé z těchto oblíbených koláčových náplní obvykle vyžadují nějaké zahuštění. Na něj se ve většině tradičních receptů doporučují rozdrcené piškoty či strouhanka, klidně ale můžete použít i drobečky z nadrceného cukroví. Vhodné jsou v tomto případě suché druhy, nejlépe vanilkové rohlíčky, pracny či perníčky. Ty navíc nádivku obohatí o vůni příslušného koření, třeba vanilky, skořice či perníkového koření.
Náš tip: Zahuštění často vyžaduje maková nádivka. Tu snadno uděláte podle našeho video receptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Jak připravit voňavou ořechovou náplň pro sladké pečení. Koláče, záviny či pletence s ní chutnají dokonale
Světový den triflu: Kde se vzal opilý vrstvený pohár, který popletla Rachel z Přátel?
Maličké koláčky rumáčky: S vůní rumu a tvarohovou nádivkou s rozinkami jsou dokonalé a zachutnají všem
Přečtěte si Zobrazit více
Jak na skvělou drobenku nejen na letní koláče? Sázkou na jistotu je poměr 2-1-1. Když jej dodržíte, moučníky budou božské
Tři báječné dezerty do skleniček, do nichž využijete zbytky cukroví. Chutnají božsky, vypadají úžasně a příprava je snadná
Nepečený cheesecake: Vláčný tvarohový dezert s domácím karamelem a ovocným přelivem se rozplývá na jazyku a chutná fantasticky