Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Náš život s celiakií: Bezlepkové Vánoce s Áňou aneb Jak jsem pekla perníčky a jak jsem objevila recept na super bagetu
Zdroj: Hana Malenkova, Toprecepty

Naší desetileté dceři Aničce zjistili celiakii před více než dvěma lety, a i když jsme na spoustu věcí najeli, stále se máme co učit – obě. Áňa, že si musí vše kontrolovat, já zase zkouším nové recepty a experimentuju v bezlepkovém pečení. A jaké byly naše Vánoce?

Bezlepkové perníčky a hnízda

Na tyto Vánoce jsem se těšila. Po dvou letech našeho života s celiakií jsem si říkala, že už mám bezlepkové pečení celkem zvládnuté, a rozhodla jsem se, že upeču cukroví jen bezlepkové. Naplánovala jsem si toho spoustu, ale jak to tak bývá, ten prosinec nějak rychle utíkal a já zase nic nestíhala. 

Nakonec jsem tak napekla jen čtyři druhy cukroví – linecké, pracny, perníčky, crinkles – a pak jsem ještě udělala vosí hnízda. Áňa nejvíc stála o perníčky, které jsem udělala podle receptu od perníkářky, jen jsem normální mouku vyměnila za bezlepkovou Doves farm, jež jsem nakombinovala s trochou pohankové

Kromě perníčků vyžadovala pak hlavně vosí hnízda – ta jsou v bezlepkové verzi úplně nejjednodušší – stačí zkrátka jen normální piškoty vyměnit za bezlepkové. Ostatně ono i bylo zbytečné něco dalšího dělat, neboť holky (Áňa a její mladší sestra Dori) jedly jen tyto dva druhy a ty další máme doteď. Takže nervy, které jsem si užila s lineckým, jež se mi hrozně moc lámalo, jsem si mohla ušetřit. 

Řízky s bezlepkovou strouhankou

Celé vánoční chystání nám trochu zkomplikovala skutečnost, že jsme chytli nějakou střevní chřipku, takže holky poslední víkend před svátky toho moc jíst nemohly. Chvíli to vypadalo, že stráví Vánoce na rozvařené rýži a na sucharech (zjistila jsem díky tomu, že existují i bezlepkové, a to od Schäru), naštěstí se ale rychle vzchopily, a nakonec jsme na Štědrý den měli i normální smažené řízky. Letos jsem sehnala i vynikající strouhanku (od značky Novalim), která chutnala jako klasická, na rozdíl od té kukuřičné, která je běžněji k sehnání.

Bezlepkové

Bezlepkově se vaří už od 19. století, kdy byla objevena celiakie, tedy autoimunitního onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. V posledních letech nicméně na pultech obchodů přibývá stále více…

Recept na výbornou bezlepkovou bagetu

Bezlepkově jsme zvládli i další dny, když jsme byli na obědě u babičky, která udělala Áně k pečené kachně vynikající bezlepkové bramborové knedlíky. Na Silvestra jsem pak plánovala chlebíčky a přemýšlela jsem, na jaké pečivo Aničce namažu pomazánky. Běžně dostupné bezlepkové toastové chleby totiž Aničce moc nechutnají. 

Nakonec to za mě vyřešila kamarádka, která mi dala recept na úplně luxusní bezlepkovou bagetu, kterou peče pravidelně. Tak jsem ji udělala také a úplně mě nadchla. Její příprava byla snadná, bageta byla krásně nadýchaná a dobrá byla i druhý den. A hlavně Aničce hrozně moc chutnala, což je pro mě nejdůležitější. Pokud vám tedy doma zbyly ještě pomazánky ze Silvestra, určitě ji také vyzkoušejte. Chutná prostě skvěle. A jak na ni?

Budete potřebovat: 500 g mouky Jizerka, 2 lžičky soli, 2 lžíce oleje (např. slunečnicového), 1 kostku droždí (40 g), 100 ml mléka, 1 lžící cukru, 2 lžíce psyllia, 300 ml vody, 1-2 lžičky drceného kmínu (můžete přidat i jiné koření nebo směs bylinek).

  1. Droždí rozdrobte do misky, přilijte vlažné mléko a přidejte cukr. Vše zamíchejte, zakryjte a nechte na teplém místě vzejít kvásek. 
  2. Do větší sklenice o objemu 300 ml nasypejte psyllium, zalijte je vodou téměř po okraj a nechte chvíli nabobtnat, aby vznikl kompaktní gel.
  3. Do mísy dejte mouku, sůl a kmín a promíchejte, pak přidejte vzešlý kvásek, gel z psyllia a olej. Opět zamíchejte a vypracujte těsto. Rovnou z něj vytvarujte větší válec – bagetu, položte ji na plech vyložený pečicím papírem a zakryjte a nechte v teple kynout. Kynutí nemusí být dlouhé, stačí 30 minut. 
  4. Mezitím si rozehřejte troubu na 220 °C, bagetu pokropte trochou vody, vložte do trouby a pečte dozlatova. Trvá to rovněž cca 30 minut.

Náš tip: Anička má nejraději vajíčkovou pomazánku. Tu si můžete udělat podle našeho video receptu.

Máma a bezlepková Áňa je seriál o bezlepkovém vaření a pečení naší redaktorky Hanky, u jejíž dcery Aničky byla před více než rokem zjištěna celiakie. Hanka v seriálu popisuje celý příběh o tom, jak byla diagnóza zjištěna a jak to ovlivnilo vaření a stravování celé rodiny. Hanka Malénková je zároveň zkušená kulinární redaktorka a autorka kuchařky Hezky česky. Jídlo je její velkou vášní, ráda peče, zkouší cizokrajné recepty a baví ji cestovat a objevovat nová bistra a kavárny.

Recepty k tomuto článku