Jak správně zamrazit zbylé cukroví? Při vhodném postupu vydrží chutné skoro až do Velikonoc
2. 1. 2025 Tipy a triky
Upekli jste na Vánoce víc cukroví, než jste byli schopni sníst a teď už na ně nemáte chuť? Zamrazte je! Když to uděláte správně, pochutnáte si na lineckém či rohlíčcích klidně i za pár měsíců.
Mrazit nebo nemrazit? Profíci mají jasno!
Možná také patříte mezi ty, kteří si pečení cukroví maximálně užívají, ale nemáte odhad na množství a tak vám doma začátkem ledna ještě nějaké cukroví přebývá a jíst je přitom už nikdo nechce. Pomoc je snadná. Cukroví lze zamrazit, přestože s tím profesionálové nesouhlasí.
Například cukrářka Mirka Van Gils Slavíková by to nedělala. Ne snad proto, že by se cukroví zkazilo, ale protože ztratí své kvality. „Mrazák obsahuje maso, zeleninu, ovoce a cukroví od toho natáhne ty pachy, chuť je pak zdeformovaná,“ vysvětlila nám už dříve cukrářka a připomněla i to, že mrazák vysušuje.
S tím pochopitelně souhlasíme, ale oba problémy se dají docela dobře vyřešit, když z cukroví zamrazíte jen určité druhy a zamrazíte je správně.
Mohlo by vás zajímat
Jak správně zamrazit zbylé cukroví
Nejdříve si musíme říct, které druhy rozhodně nemrazit (přestože to mnozí dělají): určitě nedávejte k ledu cukroví s krémy, sněhové cukroví a nepečené druhy. Cukroví s krémy i nepečené druhy by se velmi pravděpodobně zkazily (záleží samozřejmě na konkrétním složení).
Obecně ale tyto druhy podléhají rychlejší zkáze, takže je lépe neriskovat a sníst je do několika dnů. Sněhové cukroví pro změnu vydrží dlouho, ale mraznička mu neprospívá. Nenaplněné pusinky můžete skladovat při pokojové teplotě ve vhodné krabici i měsíce, ale nemrazte je.
Co naopak zamrazit můžete? Jednoduše veškeré suché pečivo a korpusy. Takže rohlíčky, linecké, nenaplněné košíčky a podobně. Nestačí je ovšem jen vložit do mikrotenového sáčku. Cukroví je potřeba dát do vhodné mrazuvzdorné krabičky a tu pak ještě obalit alobalem nebo igelitem.
Tak předejdete tomu, že se cukroví vysuší nebo přijme pachy ostatních potravin z mrazáku. Cukroví bychom ale i tak měli spotřebovat ideálně do dvou, maximálně tří měsíců, jinak výrazně ztratí na své chuti. Podle toho, jak v daný rok vychází oslava Velikonoc, můžete si vánočními přebytky tyhle jarní svátky zpříjemnit. Na léto už ale rohlíčky ani linecké raději neschovávejte.
Témata
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Bláznivé svátky cukrářky Mirky van Gils Slavíkové: 50 dárků pod stromečkem, režná rybí polévka i speciální štrúdl nesmí chybět
Jak správně zatáhnout maso? Díky osvědčenému postupu získá nahnědlou kůrčičku a výbornou chuť
15 nejlepších receptů na vánoční cukroví: Prohlédněte si výběr z našeho receptáře
Přečtěte si Zobrazit více
Jak zavěsit maso do udírny? Připravte voňavé lahůdky pomocí uzení kouřem
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Kinder vejce slaví 50 let a rozdává tisíce eur: Na počátku však byly pochybnosti a známá sladkost z čokolády málem nešla do prodeje