Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak na hubnutí bez blbnutí: Pět rad, jak shazovat kila skoro bez námahy díky vodě, zelenině i vláknině
Zdroj: Profimedia

Také máte po svátcích místo pasu michelinku a do nového roku vstupujete s odhodláním nabraná kila shodit a zlepšit si tak nejen vzhled, ale i zdraví? Těchto pět rad pomůže s hubnutím každému a v jakémkoliv věku.

Začít v pondělí? Raději hned!

S dietami se dá začít kdykoli, ale začátek roku je tradičním symbolem pro různé změny. A někdy i pár drobných změn v jídelníčku udělá časem velkou parádu. Stačí, když je budeme dodržovat dlouhodobě.

Díky tomu, že nepůjde o změny drastické, snáze je přijmeme a v novém režimu vydržíme do cíle, kterým je kromě štíhlejší postavy hlavně lepší zdravotní stav. Následující fígle v hubnutí nic nestojí a opravdu fungují.  

  1. Správný pitný režim 
    Ne náhodou se říká, že hlad je převlečená žízeň, proto sklenice vody před každým jídlem zaplní žaludek a zmírní pocit hladu. Napadlo vás, že denně zcela přirozeně (močí, potem či dýcháním) vyloučíme průměrně dva a půl litru vody? A nejen tu je samozřejmě nutné doplnit.
    Část tekutin (asi jeden litr) přijmeme v jídle, například v podobě polévek, ale i ovoce a zeleniny. Zbytek je třeba dodat, a to ideálně v podobě neperlivé vody v kombinaci s minerálkami a bylinkovými čaji. 
    Pozor na sladké limonády a džusy, které jsou skutečnými kalorickými bombami. Zapomeňte i na alkohol, alespoň dočasně. 
  2. Zelenina nejméně 3x denně
    Není třeba připomímat, že zelenina obecně obsahuje velké množství vitaminů a minerálů. Pokud část přílohy nahradíme čerstvou nebo vařenou či dušenou zeleninou, uděláme tak správně pro naše zdraví, ale také pro snížení hmotnosti. Vědecké výzkumy prokázaly, že pravidelný vyšší příjem zeleniny i ovoce významně pomáhá při redukci váhy mj. díky vysokému obsahu vlákniny, která výrazně zasytí.
    Vyhněte se smažené zelenině a hranolkům, více kalorií má také mrkev a kukuřice, takže s těmito druhy zeleniny šetřete. 
  3. Jezte skutečné potraviny
    Při výběru potravin dejte přednost tomu, co jedli naši předkové. Ovoci, zelenině, luštěninám, masu, semínkům. Vyhýbejte se vysoce průmyslově zpracovaným potravinám jako jsou polotovary, cukrovinky, uzeniny a pokrmy z rychlého občerstvení. Ty obvykle mají zcela nevhodné výživové složení, vysoký obsah soli, cukru, tuků a tím pádem i kalorií. 

    Podle studie z roku 2019 lidé, kteří preferují vysoce zpracované průmyslové potraviny, průměrně za den zkonzumují o 500 kalorií víc než ti, kteří jedí potraviny v jejich přirozené podobě.

  4. Vsaďte na vlákninu
    Na příznivé působení vlákniny v lidském organismu se přišlo relativně nedávno, a to mj. v souvislosti s prevencí rakoviny tlustého střeva. Kromě toho, že vláknina pomáhá při trávení a vstřebávání sacharidů, tuků a cholesterolu v tenkém střevě, hraje důležitou úlohu při regulaci hmotnosti.
    Potraviny bohaté na vlákninu mají tzv. nízký glykemický index, což znamená, že se energie z nich se uvolňuje pomalu, proto se pocit hladu dostaví až později. Je tedy vhodné konzumovat hodně semínek, celozrnného pečiva, ale také luštěnin či zeleniny. Do jídelníčku bychom mj. měli zařadit například malé kapustičky, batáty, brokolici, mrkev či avokádo.

  5. Vyzkoušejte přerušovaný půst  
    V poslední době se neustále hovoří o tzv. přerušovaném půstu. Nejde o dietu v pravém slova smyslu, ale o částečné omezení příjmu potravin a také o dopřání delšího "odpočinku" našemu trávicímu ústrojí.
    Existují různé typy přerušovaného půstu, kdy se určitou část dne smí jíst a určitou ne. Nejčastější bývá půst 16:8, což znamená, že osm hodin je možné jíst (například od 10 do 18 hodin), pak následuje 16 hodin, kdy je dovoleno jen pít vodu či jiné neslazené nápoje).
    Pro ženy (a pro ty po padesátém roce věku zvlášť) je vhodnější verze 14:10. Čas hladovění se zkrátí o 2 hodiny.
    Pokud přerušovaný půst doplníme o jídla bohatá na vlákninu, o několik porcí zeleniny a ovoce i dostatečný pitný režim, v kombinaci s pravidelným pohybem určitě pár zbytečných kilogramů půjde dolů.

Náš tip: Fazolové lusky podle našeho video receptu se ideálně hodí jako zdravá a dietní příloha k masu. Jen vynechte v receptu použitou slaninu! 

Zdroje informací:

healthline.com: The 20 Best Ways to Lose Weight After 50

pmc.ncbi.nlm.nih.gov: The Relationship between Vegetable Intake and Weight Outcomes: A Systematic Review of Cohort Studie

stobklub.cz: Kolik bychom toho měli vypít?

Témata

Recepty k tomuto článku