Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jen málokterá pochoutka dokázala propojit dětské světy po celém světě tak, jako Kinder vajíčko. Tohle malé čokoládové pokušení s ukrytou hračkou uvnitř se pro mnohé stalo vzpomínkou na dětství a mládí. Tušili jste však, že se za Kinder vajíčkem skrývá mnohem víc, než jen ona čokoládová drobnost? Tato ikonická cukrovinka má svou jedinečnou historii, která z ní dělá opravdu výjimečnou věc. Své padesáté narozeniny navíc letos slaví velkolepou akcí.

Kde vznikl nápad

S myšlenkou vytvořit netradiční a originální sladkost přišli v roce 1974 Michele Ferrero a jeho tým. Michele, jenž zdědil po svém otci Pietrovi malý cukrářský podnik a recept na pomazánku z lískových oříšků a kakaa, známou dnes jako Nutella, tak přinesl světu další ikonickou pochoutku. Společně s manažerem Williamem Salicem uvedli na trh sladkost, která se stala nesmírně populární – Kinder Surprise neboli čokoládové vajíčko s překvapením.

Inspirací byla tradiční italská velikonoční zvyklost, kdy dospělí dávali dětem malá překvapení ukrytá ve vajíčkách. Ferrero však tento nápad posunul na úplně novou úroveň. Čokoládové vajíčko naplnil plastovou kapslí, která svou žlutou barvou připomíná vaječný žloutek, a do ní ukryl drobné hračky, skládanky, puzzle či jiné zábavné předměty.

Kinder Surprise se od svého uvedení na trh stalo světovým fenoménem. Každý rok přichází s více než stovkou nových sběratelských hraček, které kromě dětí často nadchnou i jejich rodiče. Od roku 1974 se prodalo neuvěřitelných 30 miliard těchto čokoládových vajíček. Největší popularitu si získala především v Německu, Velké Británii a Rusku.

Výročí s lákavou odměnou

Před pětapadesáti lety Michelle Ferrero, dědic slavné společnosti na výrobu cukrovinek, odvážně postavil před své zaměstnance s nápadem, který tehdy zněl téměř bláznivě. Chtěl vytvořit čokoládové vejce s hračkou uvnitř. Reakce? Posměch a nedůvěra. V té době si totiž většina lidí čokoládové vejce spojovala výhradně s Velikonocemi a málokdo věřil, že by takový koncept mohl mít úspěch i mimo sváteční období. Z nápadu tehdy ještě sešlo.

Letos ovšem přes všechny peripetie Kinder vejce slaví padesáté narozeniny a některým svým konzumentům nabízí až do 31. března 2025 jedinečnou výhru 5000 eur (zhruba 126 tisíc korun). Akce má však své limity, probíhá totiž pouze na německém trhu. Zúčastnit se mohou všichni nadšenci starší 16 let – stačí si pořídit speciální výroční vajíčko. Pokud objeví zlatou figurku, která značí výhru, mohou se radovat. Přitom před několika desítkami let si o takové akci mohli nechat ve společnosti, vyrábějící Kinder vajíčka, pouze zdát.

Úspěch až napodruhé

I když Ferrero se svou vizí neuspěl, šest let poté se projektu ujal podnikatel a vynálezce William Salice, který je dnes označován za „otce“ oblíbené sladkosti. A právě jeho zásluhou se Kinder vajíčko začalo těšit celosvětovému úspěchu. Když si navíc společnost Ferrero zajistila licence na postavičky z populárních animovaných i hraných filmů a seriálů, získala tím obrovskou marketingovou výhodu.

Děti totiž mohly v plastovém „žloutku“ objevovat hrdiny ze světa Marvelu, figurky z Hvězdných válek, Šmouly, Asterixe a Obelixe nebo třeba roztomilé Mimoně. Kromě toho se ve vajíčku ukrývaly i další poklady – autíčka, zvířátka, postavičky z dílny Walta Disneye a spousta dalších hraček. 

Cena hraček stále roste

Díky rozmanitosti hraček uvnitř vajíček se jejich obsah stal v poslední době vyhledávaným sběratelským kouskem a dokonce i zajímavým obchodním artiklem. Na eBay lze sehnat konkrétní hračky už od 50 korun za kus, ale za kompletní kolekce autíček nebo pozinkovaných figurek vojáčků si sběratelé klidně připlatí - ceny se šplhají až na 2113 korun. Na českém portálu Aukro pak najdete nejlevnější hračky už od symbolické jedné koruny, ale třeba za Šmoulu z „olympiády“ byste zaplatili téměř 10 tisíc korun. Sběratelé nejvíce oceňují starší, kompletní sady a ručně malované figurky, které mají opravdovou nostalgickou i sběratelskou hodnotu.

Sběratel v Guinessovce

Podle serveru specializovaného na zajímavosti o Kinder vajíčkách existuje po celém světě více než milion sběratelů těchto oblíbených drobností. Zajímavé je, že jen v samotném Německu je jich kolem 800 000. Největší registrovaná soukromá sbírka „Kinder překvapení“ se pyšní neuvěřitelnými více než 8 200 kousky a dokonce si vysloužila zápis do Guinessovy knihy rekordů.

Každý rok se vyrobí přibližně 1,2 miliardy Kinder vajíček, což znamená, že se za jedinou sekundu vytvoří 40 vajíček. To odpovídá produkci zhruba 100 tun denně! Každý podzim přichází na trh nové hračky – více než 150 různých druhů včetně oblíbených kolekcí postaviček. Tyto hračky navrhují nejen designéři ze společnosti Ferrero, ale také externí spolupracovníci, kteří se podílejí na kreativních nápadech a originalitě každého kousku.

Problémy se zákonem

Přestože si tento výrobek získal obrovskou popularitu po celém světě, ani jemu se nevyhnuly menší komplikace. Ve Spojených státech například platí zákon o potravinách, lécích a kosmetických přípravcích, který zakazuje cukrovinky obsahující hračku nebo jiný předmět, který se nedá sníst, uvnitř. Proto se na americkém trhu od roku 2017 setkáte pouze s verzí Kinder Joy. Tato varianta je chytře navržena tak, že vejce je rozděleno na dvě poloviny – v jedné najdete lahodnou čokoládovou pochoutku, zatímco v druhé vás čeká malá hračka. Obě části jsou přitom hygienicky odděleny fólií.

Pašerák byl odhalen

Oblíbená sladkost nemusí být jen radostí pro děti – někdy se dostává i do situací, které by nás ani nenapadly. Jak informoval server BBC, v Austrálii se odehrál případ, který by mohl být klidně námětem pro film. Irský občan byl obviněn z pašování drog, a to v nečekaném úkrytu – ve žlutých plastových kapslích z čokoládových vajíček Kinder Surprise.

Australské pohraniční síly (ABF) zpozorněly, když na mezinárodním letišti v Melbourne objevily v zavazadle tohoto osmadvacetiletého muže stopy drog. Situace se rychle vyvinula – muže odvezli na CT vyšetření do nemocnice, kde se jejich podezření potvrdilo. V jeho žaludku se totiž našlo šest plastových kapslí, takzvaných „žloutků“, obsahujících přibližně 120 gramů kokainu.

Na populární  hračky z Kinder vajíček se můžete podívat do naší fotogalerie:

Náš tip: Pokud máte rádi čokoládové moučníky, připravte si skvělé Kinder řezy podle našeho video receptu.

Zdroje informací:

wikipedia.org - Kinder Surprise 

kinder.com - Kinder Überraschung – 50 Jahre

collectingkinder.com - The History of Kinder Surprise

snackhistory.com - Kinder Surprise Egg (History, Pictures & Commercials) 

bbc.com - Kinder Egg: Irishman charged over cocaine find

Témata

Recepty k tomuto článku