Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Tříkrálový koláč zpestří svátek Tří králů: Kdo v něm najde figurku, bude mít celý příští rok štěstí
Zdroj: Freepik, freepik

U nás vánoční svátky končí na Štěpána, v některých zemích ovšem ještě slaví i Tři krále a dokonce je tento den i státním svátkem. Samozřejmě k němu patří tradiční dobroty, jako je tento tříkrálový koláč. Moučník z listového těsta s různými druhy náplní, který se přímo rozplývá na jazyku, si zamilujete.

Na Tři krále tříkrálový koláč

Tříkrálový koláč je tradičním moučníkem hlavně ve Francii, kde se připravuje na 6. ledna, tedy na svátek Tří králů. Koláč má být připomínkou příchodu tří mudrců - králů Kašpara, Melichara a Baltazara - do Betléma za Ježíškem. Ti připutovali z Evropy, Asie i Afriky, aby se mu poklonili a předali mu dary.

U nás si v současnosti Tři krále připomínáme jen tím, že se do betlémů v kostelech postaví jejich figurky případně tříkrálovými sbírkami, za starých časů ale běžně na venkově chodívali děti převlečené za tři krále v bílých košilích a s papírovými korunami na hlavách koledovat od stavení ke stavení.

I u nás dělávaly v minulosti hospodyňky speciální věnec z mazancového těsta, jehož kruhový tvar měl představovat královskou korunu. Do koláče se dávaly klasické náplně, jako jsou povidla či mák, a věnec se podle toho rozděloval na dílky. Kromě toho se do něj zapékala i mince, kterou toužil každý zajít. U nás tato tradice vymizela, v zahraničí se ale takové koláče pečou dosud. 

Hledejte figurku nebo mandli

Kromě Francie, kde je tříkrálový koláč znám jako galette des rois, se peče i v Portugalsku, ve španělsky mluvících zemích, v Německu nebo v USA. Mívá různou podobu, nejznámější však je ten francouzský, který se dělá většinou z listového těsta a plní se mandlovou náplní.  

Někde však může být i kynutý plněný krémem, čokoládovou náplní, jablky, případně kandovaným ovocem, jež se používá i na ozdobu. Koláč je specifický hlavně tím, že se do něj zapéká porcelánová figurka Ježíška (může to však být i figurka Panny Marie nebo jiných světců). Figurky někde nahrazuje mandle, mince či fazole.

U koláče se vždy sejde celá rodina a nejmladší dítě určuje, kdo dostane jaký kousek. Ten, kdo má v koláči figurku nebo mandli, se stává králem a dostane královskou korunu z papíru, kterou může mít po celý den na hlavě. Navíc si tak zajistí štěstí a blahobyt na celý další rok.

Francouzský tradiční moučník

Tříkrálový koláč je ve Francii velmi důležitým dezertem, prodává se i v obchodech rovnou s přibalenou papírovou korunou a věhlasná francouzská cukrářství se předhánějí, jaký letos udělají a čím ho vylepší. Velkým privilegiem je péct tříkrálový koláč pro francouzského prezidenta.

Ten měří v průměru 1,2 metru a je určen pro 150 lidí. Zajímavostí je, že se do něj nesmí dávat žádná figurka či mince, protože v Elysejském paláci není žádný král, jak řekl prezident Macron. Vy si jej ale doma klidně upéct můžete třeba s mandlí uvnitř a navíc ještě mandlovou náplní. Z již rozváleného kupovaného listového těsta jej zvládnete jako nic. Jak tedy na to ?

Budete potřebovat: 2 balení listového těsta, 100 g pudrového cukru, 100 g najemno mletých mandlí, 1 lžíci hladké mouky, 3 vejce, špetku soli, 100 g másla. Na polevu si připravte: 80 g moučkového cukru, 10 g hladké mouky, 1 bílek.

  1. Listové těsto vložte do koláčové formy tak, aby přesahovalo průměr formy o 1 až 2 cm a ořízněte. 
  2. V míse smíchejte pudrový cukr, najemno mleté mandle a mouku. Postupně přilijte rozehřáté másla, přidejte 2 vejce a směs dobře vyšlehejte.
  3. Mandlovou směs nalijte na těsto a poté na ni položte blíže k vnější straně jednu fazolku nebo mandli. 
  4. Z druhé poloviny těsta vykrojte kruh , který má o trochu větší půměr než koláč. Rozšlehejte třetí vejce a potřete jím okraje těsta. Navrch položte druhé těsto. Obě těsta k sobě přitiskněte prsty. 
  5. Koláč nechte hodinu nebo dvě odpočívat na chladném místě. Předehřejte troubu na 210 °C.
  6. Připravte si polevu - smíchejte bílek a moučkový cukr s 10 g mouky a pak jimi koláč polijte, lžičkou na polevu nakreslete čáry.
  7. Pečte 25 minut, poté snižte teplotu na 150 °C a pečte dalších 25 minut. Pokud začne vrchní část koláče příliš hnědnout, položte na něj plát alobalu. Hotový koláč nechte trochu vychladnout a můžete podávat. 

Náš tip: Jednoduché listové těsto si můžete připravit i doma podle našeho video receptu

Zdroje informací: 
Wikipedia.org: Tříkrálový koláč

Recepty k tomuto článku