Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak správně péct kuře? Lepší je svázané, na prsa se vloží speciální stříška a je dobré sledovat barvu šťávy, která z kuřete vytéká
Zdroj: Freepik, freepik

Pečené kuře patří k našim nejoblíbenějším jídlům. Poradí si s ním i ti méně zruční kuchtíci a na stole ho máme zhruba za hodinu. Poslouží jako rychlá večeře a ostudu neudělá ani na slavnostní tabuli. A i když se to na první pohled nezdá, i kuře nemusí z trouby vyjít pokaždé úplně dokonalé. Jak naservírovat co nejšťavnatější kuřecí pečínku s křupavou kůžičkou?

Kde koupit kuře?

Základem každé pečeně, a to i té kuřecí, je správné maso. Nabídka kuřat je opravdu široká. Najdeme je chlazené v řeznictví, ale také chlazené či mražené v supermarketech, k prodeji je nabízejí i různé farmy.

Záleží na našich preferencích, jestli chceme maso z farem, kde si za bio kvalitu připlatíme, nebo se spokojíme s drůbeží, která vyrostla v umělých podmínkách, ale cenově je mnohem příznivější. Je to na každém z nás. 

Jak vybrat kuře?

Pokud se vypravíme do supermarketu, musíme pečlivě prostudovat štítek na obalu. Tam najdeme hmotnost zvířete, vždy mělo být zřetelně vidět datum použitelnosti, pak země původu, odchovu i porážky. To mohou být i tři údaje. Další povinnou informací je veterinární schvalovací zbačka výrobce a/nebo zpracovatele, chybět nesmí název firmy, která tento výrobek uvedla na trh.

Důležité je také dobře prohlédnout obal, aby nebyl porušený. S každým syrovým kuřetem se pro jistotu vyplatí zacházet, jako kdyby bylo zdrojem salmonelové nákazy. V lednici ho umístíme tak, aby případně vytékající tekutina z něj nemohla kontaminovat ledničku nebo potraviny v ní uložené, to znamená, že by mělo být úplně nejníž. 

Co udělat před pečením kuřete

Chlazené kuře pak můžeme ihned zpracovat, mražené necháme postupně povolit v ledničce (to trvá max. 24 hodin). Pro úpravu kuřete (čištění, porcování, kořenění...) použijeme zvláštní prkénko, na kterém pak nezpracováváme jiné potraviny, pokud ho důkladně neumyjeme stejně jako nůž či další náčiní. 

Kuře můžeme péct vcelku nebo rozkrájené na porce. Obě varianty mají svá pro a proti. Jednotlivé porce jsou hotové dřív, celé kuře se sice peče delší dobu, zato se dá ale naplnit různou nádivkou, která pokrmu dodá další rozměr chuti.

Jak ochutit kuře

Kuře vcelku nejprve osolíme ze všech stran a trochu soli dáme i dovnitř do břišní dutiny (tu případně můžeme vyplnit i žemlovou, zeleninovou nebo masovou nádivkou).

Další možností je okořenit kuře různými směsmi, které jsou k dostání už namíchané, nebo využít vlastní. Někdy stačí jen trochu sladké papriky, jindy maso dochutí pouze kmín, skvělou chuť a vůni dodá bazalka, oregano, rozmarýn či další středomořské bylinky.

Určitě se vyplatí kuře svázat, speciálním provázkem na pečení přivázat nohy a křídla k tělu. Bude se rovnoměrněji péct a v závěru bude i lépe vypadat.

Jak péct kuře

Troubu předehřejte na 260 °C. Kuře vložte do pekáčku a podlijte vodou. Není nutné přidávat máslo, protože z kuřete se vypeče tuk. Pro chuť je možné plátek másla vložit na kuře až po upečení.

Z dvojitě přehnutého archu alobalu vytvarujte stříšku, kterou vespod potřete máslem a touto stříškou překryjte prsa kuřete (tím docílíte, aby se nevysušila).

Pečte asi 20 minut, aby se kůže zbarvila do zlatohněda. Odstraňte stříšku alobalu. Pak teplotu snižte na 150 °C a nechte v troubě ještě zhruba 30 minut.

Jak poznáme upečené kuře

Když kuře v pekáči nakloníte, měla by z něj vytékat čirá šťáva. Jen čirá šťáva ukazuje, že je kuře přepečené, narůžověle kalná, že je nedopečené. Vnitřní teploměr by měl ukázat 85 °C a maso na stehně a okolí hrudi by mělo mít bledě růžovou barvu.

Náš tip: Pokud máte rádi výraznější chutě, vyzkoušejte kuře na medu s česnekem podle našeho video receptu.

Zdroj:

dtest.cz: Jak vybrat chlazené kuřecí maso

Témata

Recepty k tomuto článku