Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Masopustní tvarohové koblihy krok za krokem: Důležité je pohlídat hustotu těsta a správnou teplotu oleje na smažení
Zdroj: toprecepty.cz

Masopust je veselé období plné jídla. Připravují se spousty dobrot a také koblihy. Zjistěte, jak na masopustní tvarohové koblihy, které jsou snadné na přípravu a výborně chutnají.

Masopustní koblihy

Masopust je období veselí, radosti a dobrého jídla. Začíná po Třech králích a končí o Popeleční středě. S tímto obdobím je spojena příprava různých pochoutek.

Jednou z nich, jsou koblihy, které k masopustu neodmyslitelně patří. Můžeme si přichystat tradiční kynuté koblihy, jejichž příprava je ale časově náročnější. Rychlejší a snazší variantou jsou tvarohové koblihy. Výborné sladké pečivo si zamilujete a zároveň pro ně nadchnete i další strávníky.

Na měkké a vláčné těsto potřebujeme mouku, tvaroh, vajíčka, cukr, rum a prášek do pečiva. Z ingrediencí vypracujeme těsto (lépe chutnají, když do nich přidáme rozinky, ideálně namočené v rumu) a následně tvarujeme do malých kuliček, které se smaží v tuku. 

Na co si dát pozor při přípravě tvarohových koblížků

Aby se koblihy povedly, je třeba si pohlídat několik kroků. 

  1. Olej by měl být dobře rozpálený na správnou teplotu (cca 170–180 °C). Pokud bude olej příliš horký, koblihy se spálí na povrchu a uvnitř zůstanou syrové. Příliš chladný olej zase způsobí, že koblihy budou nasáklé tukem.

  2. Těsto by mělo být jemné, ale dostatečně husté, aby se koblihy při smažení nerozpadaly. Pokud je těsto příliš řídké, přidejte trochu mouky.

  3. Pokud vás zarazí obsah rumu v těstu, je to především proto, že pomáhá snížit nasáknutí tukem během smažení.

  4. Koblihy na závěr obalujeme cukrem. Je třeba pečivo posypat hned po usmažení a krátkém okapání. Jen když budou co nejteplejší, přilne k nim dobře cukr. Pokud chceme koblihy provonět, můžeme do cukru přidat trochu skořice.

  5. Tvarohové koblihy jsou nejlepší čerstvé, ale pokud je potřebujeme uskladnit, dáme je do dobře uzavíratelné nádoby, aby zůstaly měkké.

Masopust

Když se řekne masopust, vybavíme si asi především vesnickou pouť s průvodem masek. Je to ale zároveň označení pro období mezi vánočními svátky a čtyřicetidenním postním obdobím, které předchází…

Jak na masopustní tvarohové koblihy

Na jednu dávku potřebujete: 250 g tvarohu, 200 g polohrubé mouky, 4 vejce, 1 prášek do pečiva, 2 lžíce rumu, olej na smažení, cukr krupici a vanilkový cukr na obalování.

Jak na to? Do misky rozklepněte vejce a rozšlehejte je. Do rozšlehaných vajec postupně přidávejte tvaroh, mouku promíchanou s práškem do pečiva a nakonec vmíchejte rum. Lžičkou dávejte koblížky do rozpáleného oleje a usmažte je. Ještě teplé obalujte koblížky v cukru.

Náš tip: Přichystejte si masopustní tvarohové koblížky podle následujícího video receptu:

Masopust

Masopust, který se lidově označuje jako ostatky, fašank, moravsky voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je svátek mezi Vánocemi a postní dobou. Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, jejíž datum se odvíjí podle termínu Velikonoc. Během masopustu probíhají zabijačky.

S tématem Masopust souvisí:

Smažené vdolky | masopustní koblihy | masopustní šišky | jitrnice

Recepty k tomuto článku