Masopustní tvarohové koblihy krok za krokem: Důležité je pohlídat hustotu těsta a správnou teplotu oleje na smažení
9. 1. 2025 Vaření
Masopust je veselé období plné jídla. Připravují se spousty dobrot a také koblihy. Zjistěte, jak na masopustní tvarohové koblihy, které jsou snadné na přípravu a výborně chutnají.
Masopustní koblihy
Masopust je období veselí, radosti a dobrého jídla. Začíná po Třech králích a končí o Popeleční středě. S tímto obdobím je spojena příprava různých pochoutek.
Jednou z nich, jsou koblihy, které k masopustu neodmyslitelně patří. Můžeme si přichystat tradiční kynuté koblihy, jejichž příprava je ale časově náročnější. Rychlejší a snazší variantou jsou tvarohové koblihy. Výborné sladké pečivo si zamilujete a zároveň pro ně nadchnete i další strávníky.
Mohlo by vás zajímat
Na co si dát pozor při přípravě tvarohových koblížků
Aby se koblihy povedly, je třeba si pohlídat několik kroků.
-
Olej by měl být dobře rozpálený na správnou teplotu (cca 170–180 °C). Pokud bude olej příliš horký, koblihy se spálí na povrchu a uvnitř zůstanou syrové. Příliš chladný olej zase způsobí, že koblihy budou nasáklé tukem.
-
Těsto by mělo být jemné, ale dostatečně husté, aby se koblihy při smažení nerozpadaly. Pokud je těsto příliš řídké, přidejte trochu mouky.
-
Pokud vás zarazí obsah rumu v těstu, je to především proto, že pomáhá snížit nasáknutí tukem během smažení.
-
Koblihy na závěr obalujeme cukrem. Je třeba pečivo posypat hned po usmažení a krátkém okapání. Jen když budou co nejteplejší, přilne k nim dobře cukr. Pokud chceme koblihy provonět, můžeme do cukru přidat trochu skořice.
-
Tvarohové koblihy jsou nejlepší čerstvé, ale pokud je potřebujeme uskladnit, dáme je do dobře uzavíratelné nádoby, aby zůstaly měkké.
Když se řekne masopust, vybavíme si asi především vesnickou pouť s průvodem masek. Je to ale zároveň označení pro období mezi vánočními svátky a čtyřicetidenním postním obdobím, které předchází…
Jak na masopustní tvarohové koblihy
Na jednu dávku potřebujete: 250 g tvarohu, 200 g polohrubé mouky, 4 vejce, 1 prášek do pečiva, 2 lžíce rumu, olej na smažení, cukr krupici a vanilkový cukr na obalování.
Jak na to? Do misky rozklepněte vejce a rozšlehejte je. Do rozšlehaných vajec postupně přidávejte tvaroh, mouku promíchanou s práškem do pečiva a nakonec vmíchejte rum. Lžičkou dávejte koblížky do rozpáleného oleje a usmažte je. Ještě teplé obalujte koblížky v cukru.
Náš tip: Přichystejte si masopustní tvarohové koblížky podle následujícího video receptu:
Témata
Masopust
Masopust, který se lidově označuje jako ostatky, fašank, moravsky voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je svátek mezi Vánocemi a postní dobou. Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, jejíž datum se odvíjí podle termínu Velikonoc. Během masopustu probíhají zabijačky.
S tématem Masopust souvisí:
Smažené vdolky | masopustní koblihy | masopustní šišky | jitrnice
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Co by teď měla jíst princezna Kate? Vydatná jídla, hodně čerstvé zeleniny a oblíbený karamelový pudink nemusí omezovat
Masová směs udělá z topinky naprostý skvost: Ostravsky Gastrošef ukázal, co nesmí v perfektním pokrmu chybět
Masopustní hodování: Tlačenku, ovar, koblihy ani bůček si teď neodpírejte! Víte, proč?