Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bramborové placky pekáčky se dřív pekly na peci. Udělat se dají i na obyčejné pánvi na sporáku a nejlepší jsou nasladko
Zdroj: Toprecepty

Jeden z typických pokrmů neoddělitelně spjatých se staročeskou kuchyní jsou placky. K těm nejoblíbenějším patřily bramborové, kterým se na některých místech říkalo pekáčky. Tyto tenké placičky se podávaly stočené do roliček. Plněné mákem nebo povidly chutnaly prostě báječně. 

Placky nejen bramborové

Placky byly za dávných časů společně s různými kašemi jedním z nejběžnějších jídel chudých vrstev. Dělaly se z různých druhů těst – ty nejobyčejnější byly chlebové, které se pekly nasucho na kamnech nebo na peci a používalo se na ně těsto, které zbylo z pečení chleba.

Vedle těchto chlebových placek byly oblíbené také zelné a samozřejmě i bramborové. Brambory byly, od té doby, co se dostaly do českých zemí, hlavní obživou prostých lidí na venkově, převážně v horských a podhorských oblastech, kde nebyla úrodná půda. Brambory se jedly převážně vařené, pečené, přidávaly se do polévek, dělaly se z nich kaše a nebo právě placky

Z těsta jako na knedlíky

Bramborové placky jsou alternativou k bramborákům, na něž se používají nastrouhané syrové brambory. To placky se připravují z brambor vařených, z nichž se pak udělá těsto podobné tomu na bramborové knedlíky nebo šišky. Z tohoto těsta se tvarují kulaté placičky – buď menší nebo větší. Bramborové placky měly za starých časů v různých koutech naší vlasti různé názvy. Ty velké tenoučké jsou známé jako lokše, kromě toho se jim říkalo třeba přesňáky, laty, patenty, šumpále, pískorky nebo pekáčky. 

Pečené na plotně

Placky se obvykle pekly jen nasucho na plotně kamen nebo pece – z toho právě vycházel název pekáčky. Pekáčky mívaly podobu velkých tenkých placek, čímž připomínaly moravské či slovenské lokše. Tukem se pak jen potíraly, a to buď máslem nebo sádlem. Daly se jíst slané, častěji se ale podávaly nasladko, a to s různými druhy náplní. Nejčastěji se natíraly povidly, sypaly mákem smíchaným s cukrem nebo se podávaly třeba plněné dušenou řepou cukrovkou

Tradiční placky pekáčky

Máte-li podobné jednoduché pokrmy v oblibě, upečte si tuto staročeskou varinatu palačinek podle staročeského receptu. Jak na to? 

Budete potřebovat: 500 g moučných brambor, špetku soli, 1 lžíci hladké mouky, povidla, mák, moučkový cukr. 

  1. Brambory uvařte ve slupce v dostatečném množství osolené vody doměkka. Pak je nechte trochu vychladnout, oloupejte je a nechte úplně vychladnout. Nejlepší je si uvařit brambory den předem. 
  2. Poté brambory nastrouhejte na jemném struhadle nebo prolisujte. Dejte je do mísy, přidejte k nim sůl a mouku a vypracujte těsto. 
  3. Těsto rozdělte na kousky a na pomoučeném vále je rozválejte na tenké placky. Ty opékejte z obou stran nasucho na rozpálené  pánvi nebo na tálech kamen.
  4. Upečené pekáčky ihned potírejte rozehřátým sádlem (husím či vepřovým) nebo máslem. Skládejte je ještě horké na sebe a nechte propařit. Pak placky naplňte buď mletým mákem smíchaným s moučkovým cukrem nebo povidly, srolujte do roliček a podávejte. 

Zdroje informací: 
Jakouběová, V.: V babiččině kuchyni od Tří králů do Vánoc
Skopová, K.: Jak se co dělávalo...

Náš tip: Bramborové placky jsou vynikající dochucené brynzou. Také si můžete udělat podle našeho video receptu

Témata

Recepty k tomuto článku