Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak uvařit ten nejlepší rýžový nákyp? Správnou rýži s vanilkou vařte v mléce a trochu ji zjemněte smetanou
Zdroj: Toprecepty, hanahcotton

Sladký nákyp z rýže je oblíbeným rychlým jídlem. Zjistěte, jak uvařit rýžový nákyp, ať už s čerstvým nebo kompotovaným ovocem. Chutná dospělým i dětem a podávat ho můžete teplý i studený.

Rýžový nákyp

Rýžový nákyp je klasické sladké jídlo, které má kořeny v rakousko-uherské kuchyni a svou univerzální chutí okouzluje generace strávníků i v našich krajích. Rýžový nákyp je jednoduchý na přípravu a milují ho děti i dospělí.

Jak ale dosáhnout toho, aby byl nákyp opravdu nadýchaný, krémový a nezapomenutelně chutný? Podívejme se společně na kroky, které vedou k perfektnímu výsledku.

Jaká rýže se hodí na nákyp

Ne každá rýže se hodí na přípravu nákypu. Ideální volbou je rýže arborio, která se tradičně používá na rizoto. Její kulatá zrnka uvolňují během vaření škrob, což zajišťuje mazlavou a krémovou texturu, a to je přesně to, co u rýžového nákypu potřebujeme. Pokud arborio nemáme k dispozici, můžeme zvolit jinou kulatozrnnou rýži.

Jak uvařit rýži na nákyp

Rýži na nákyp nejprve uvaříme. Vhodnější je místo vody využít plnotučné mléko a ještě ho případně dochutit vanilkovým luskem. To provedeme tak, že lusk podélně rozřízneme, vydlabeme semínka a spolu s prázdným luskem je přidáme do mléka.

Mléko s vanilkou a špetkou soli zahříváme na mírném ohni a pak do něj nasypeme rýži. Vaříme pozvolna v hrnci s nepřilnavým povrchem a dvojitým dnem, dokud rýže nezměkne a nezačne pohlcovat mléko. Rýži je třeba pravidelně míchat, hlavně od poloviny doby varu. Vaříme ji asi 20 minut. Hotová kaše má být hebká, hustá, ale ne rozvařená. Ideální konzistence je al dente, tedy na skus

Pokud zatoužíme po krémovější chuti, část mléka nahradíme smetanou na vaření nebo smetanu přidáme na závěr. Nákyp pak bude jemnější.

Jak přichystat rýžový nákyp

Hotovou rýži necháme zchladnout a mezitím si připravíme ostatní ingredience. Oddělíme žloutky od bílků. Žloutky smícháme s trochou cukru a vmícháme je do rýže. Osladíme ji trochou cukru moučka nebo vanilkovým cukrem. Z bílků ušleháme tuhý sníh a opatrně ho vmícháme do rýže. Tato složka zajistí, že nákyp bude nadýchaný. Sníh ale také můžeme použít na čepici úplně navrch. 

Jak vylepšit nákyp

Rýžový nákyp je skvělý sám o sobě, ale drobné přísady ho mohou pozvednout na novou úroveň:

  • Z ovoce se do nákypu hodí jablka (třeba posypané skořicí), meruňky či švestky.
  • Nasekané vlašské ořechy nebo mandle přidají nákypu příjemnou křupavost.
  • Kromě vanilky můžeme nákyp ochutit i zmíněnou skořicí, kardamomem, badyánem ale také muškátovým oříškem.
  • Trocha nastrouhané citronové nebo pomerančové kůry dodá nákypu osvěžující chuť.

Oběd

Většina Čechů považuje oběd za hlavní jídlo dne, které má být velké a vydatné. Pravdou ale je, že mnohé národy preferují naopak velké večeře a obědvají lehce a narychlo. Ať si vyberete to, či to, ať…

Jak se peče rýžový nákyp

Polovinu rýžové směsi nalijeme do tukem vymazaného pekáče nebo jiné nádoby vhodné do trouby. Proložíme plátky ovoce a narovnáme zbývající část rýže. Pečeme v předehřáté troubě na 180 °C asi 30-40 minut, dokud povrch nezezlátne.

Jak podávat rýžový nákyp

Hotový rýžový nákyp podáváme teplý nebo studený, podle chuti. Lze ho doplnit kopečkem šlehačky, lžící zakysané smetany nebo trochou ovocného pyré.

Náš tip: Připravte si výborný rýžový nákyp podle následujícího video receptu:

Recepty k tomuto článku